Poór József

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben


Külföldi kiküldöttek

Különböző kutatásokból ismert, hogy a leányvállalatok érettségével összhangban csökken a külföldi kiküldöttek száma (Shenkar–Nyaw, 1995; Simai–Gál, 2000). Ez a tendencia a japán cégekre kevésbé jellemző (DowlingWelch, 2004). (Megjegyzés: Ezt a tényt egy másik, 2005-ös kutatásunkban ki is mutattuk, amikor 101 japán kiküldött szakembert vizsgáltunk (Matus–Poór, 2006 és 2007). Lawler (2006) kutatásaiban arra is rámutatott, hogy az amerikai kiküldöttek számának növekedése elősegítheti a hazai HR gyakorlat közelítését az anyavállalati elvárásokhoz, de ebben a tekintetben is döntő a helyi HR menedzser elköteleződése és szakmai jártassága.

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 632 9

A nemzetköziesedés és globalizáció nagyon sokféle módon befolyásolja a cégek tevékenységét. A magyar gazdaságban több mint 30 000 külföldi tulajdonú leányvállalat van, amelyeknél közel 600 000 fő dolgozik.

Ma már számos magyar tulajdonú cég is indult el a nemzetköziesedés útján. Ezek a jelenségek egyaránt fontossá teszik e vállalatok HR gyakorlatának megismerését. A könyv olvasói megismerhetik azokat a leglényegesebb elgondolásokat és gyakorlatokat, amelyek napjaink válsággal sújtott körülményei között a nemzetközi cégeknél hazánkban és a kelet-európai régióban megfigyelhető.

Hivatkozás: https://mersz.hu/poor-nemzetkoziesedes-es-globalizacio-az-emberi-eroforras-menedzsmentben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave