Bevezetés

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A rendszerváltozás után a közép- és kelet-európai országok számára nem volt kétséges, hogy beilleszkedjenek a kapitalista világrendbe, ideértve az újonnan létrejött Oroszországi Föderációt. A szovjet érdekszférából kiszabadult európai országok az európai uniós és a NATO-tagságban láttak garanciát politikai, gazdasági jövőjükre és biztonságukra. Az EU 2004-es és 2007-es bővítésével tíz közép- és kelet-európai (KKE) ország csatlakozott az európai integrációhoz, amit 2013-ban Horvátország egészített ki. 1999-től kezdve több lépésben ezen a tizenegy országon kívül Albánia, Montenegró, legutóbb, 2020-ban pedig Észak-Macedónia is a NATO tagja lett. Mindemellett az 1990-es évek eleje óta a geoökonómiai és geopolitikai keretek fokozatosan, de mélyrehatóan átalakultak, elsősorban Kína felemelkedésével. Oroszország Ukrajna elleni, 2022. február 24-én kezdődött inváziójával pedig egészen biztosan egy új korszak veszi kezdetét. Ebben a tanulmányban a tizenegy uniós tagállam (EU-11), illetve Magyarország szempontjából vesszük szemügyre ezeket az új viszonyokat. Jelenleg az ukrajnai háború kimenetelét és következményeit természetesen sem gazdasági, sem politikai szempontból nem ismerhetjük. Ugyanakkor a nemzetközi környezet tartós változásának irányait már most is érdemes feltérképezni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az EU-11 országai az ukrajnai háború előtt alapvetően kétféleképpen reagáltak a nyugati világot ért kihívásokra. Azok az országok, amelyek önálló államisága még fiatal, vagy több évszázados idegen uralom alatt álltak, önálló nemzetközi szerepvállalás nélkül, nem mutattak fel saját reflexiót.1 Az a két ország – Lengyelország és Magyarország –, amelyekben nosztalgiák élnek az évszázadokkal ezelőtti idők iránt, amikor európai hatalmi tényezők voltak, a nemzeti szuverenitásra hivatkozva próbálta az átalakuló nemzetközi környezetet a kormány mozgásterének növelésére, belső politikai hatalmának erősítésére használni. A nyugati EU-tagok jobb- és balközép pártjai, kormányai számára egyes belpolitikai lépéseik – a sajtóval, az igazságszolgáltatással kapcsolatban stb. – az EU alapértékeit kérdőjelezik meg, és a konfliktusok állandósultak. A külpolitikában Lengyelország nem jár külön úton, és már az ukrajnai háború előtt is a NATO-ban látta függetlensége biztosítékát Oroszországgal szemben. Az Orbán-kormány viszont meg van győződve a Nyugat hanyatlásáról, és Ázsia, mindenekelőtt Kína felemelkedésére számít. Az „Egy övezet, egy út” program keretében Kína 2012-ben elindított egy Kína–Közép-Kelet-Európa együttműködést tizenhét térségbeli országgal, amit a nyugati tagállamok az uniós egység megbontására tett kísérletnek tekintettek. A várt intenzitású gazdasági kapcsolat nem jött létre. A keleti uniós tagállamok az utóbbi években óvatosabbá váltak, csak Magyarország tartotta fenn korábbi elkötelezettségét (Kavalski, 2021).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ez a tanulmány egy politikai közgazdász olvasata – aki társadalmi beágyazottságban vizsgálja a gazdaságot, és aki a szokásos keretekben nem talált választ a KKE-i kutatásaival kapcsolatos kérdéseire, ezért a nemzetközi politikai kapcsolatok elmélete és a politológia felé fordult. Ettől természetszerűleg nem lett ezen területek szakértője. Pusztán arra vállalkozhat, hogy a magyarországi politikai gondolkodásra ható irodalmakat saját szakmai szűrőjén keresztül olvasva fejti ki véleményét a KKE-i pozíciókról az új geoökonómiai és geopolitikai viszonyok közepette. Ez a sajátos vállalkozás talán elfogadhatóvá teszi a szokásosnál szubjektívebb megközelítést, illetve a téma újdonsága miatt a szokásosnál több weboldalra történő hivatkozást.
1 Egy szlovák elemző értékelése a harminc éve független Szlovákiáról jól illusztrálja a markáns, önálló stratégia hiányát: https://neweasterneurope.eu/2022/07/18/thirty-years-of-slovak-independence-a-roller-coaster-country.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave