Az oldal betöltésekor a következő kezdőképernyő jelenik meg:
A könyvek teljes választékához a fejlécben látható „Tovább a könyvtárba” gombra kattintva juthatunk el.
A fejléc alatt láthatók az újonnan feltöltött művek, lejjebb görgetve pedig a legnépszerűbb kiadványok. Mindkét listában a kis nyilak segítségével mozoghatunk.
A „Tovább a könyvtárba” gombra kattintva jutunk el a könyvespolchoz:
A könyvespolcon elérhető művek az alábbi státuszokkal rendelkezhetnek:
A lenyíló kategóriaválasztó segítségével tematika alapján szűkítheti a könyvespolcon látható kínálatot. Az egyes kategóriák neve mellett látható, hogy hány mű érhető el az adott tematikában.
A keresőablakban valamennyi kiadványban egyidejűleg kereshet, az alábbiak szerint:
A keresés során a szövegben előforduló szavak szótövét vesszük figyelembe, így a találati listában a toldalékkal ellátott szóalakok is megjelennek.
A keresésekre kiadott találatok rendezhetőek relevancia, a művek címe, illetve a keresett kifejezés műbeli gyakorisága szerint.
A művek szövegének megnyitásakor az e-könyvek linearitása helyett egy fejezetekre bontott, kereszthivatkozásokkal bejárható olvasási lehetőséget kapunk. A MeRSZ felülete lehetőséget biztosít a fejezetek folyamatos, a tartalomjegyzék szerinti bejárására (Előző fejezet/Következő fejezet gombok), illetve a fejezetek és a hivatkozások közötti gyors navigációra is.
A fejlécben található menüsor a következő lehetőségeket biztosítja:
A fejlécben található menü pontjai kattintással ki-, illetve bekapcsolhatók.
A menüsor alatt található a megtekintett dokumentum fejezetstruktúra szerinti elérési útja. A listában szereplő fejezetcímek közvetlen hivatkozások.
Az ablak legnagyobb részét a dokumentum foglalja el. A nagyméretű oldalak esetében a görgetősáv segítségével olvashatjuk el a kiválasztott fejezetrészt.
A tartalomjegyzék gombra kattintva a tartalom ki-, illetve bekapcsolható. Az egyes fejezeteket a lefelé mutató nyilakkal bonthatjuk ki, és a felfelé mutató nyíllal zárhatjuk be. A címsorra kattintva ugorhatunk a megfelelő tartalmi egységre.
A bekezdések mellett található szürke pluszjelek segítségével könyvjelzőket, illetve jegyzeteket adhat a szöveghez. Kattintson a ikonra, majd gépelje be jegyzetét a megnyíló szövegdobozba, és a Mentés gombbal mentse el a szöveget. Amennyiben üresen hagyja a szövegdobozt, és így nyomja meg a Mentés gombot, a bejegyzés könyvjelzőként kerül tárolásra.
Az elmentett könyvjelzők és jegyzetek listáját a ikonra kattintva éri el a későbbiekben.
Amennyiben mégsem kíván jegyzetelni vagy könyvjelzőt beszúrni, a ikonra kattintva zárja be a szövegdobozt. A jegyzetek és a könyvjelzők törlését is ezzel a sárga – jellel teheti meg.
a. Könyvjelző, illetve jegyzet hozzáadása
b. A könyvjelzők és jegyzetek listája
A bekezdések melletti gombra kattintva eléri az adott szöveghely pontos bibliográfiai leírását, amely hivatkozásként kimásolható és beilleszthető egy külső dokumentumba. A megnyíló ablakban kétféle (Harvard és Chicago) hivatkozási rendszernek megfelelő címleírást kínál fel a rendszer, melyek egyaránt tartalmazzák a mű, illetve a bekezdés pontos azonosításához szükséges valamennyi adatot, beleértve az URL-t és a megtekintés dátumát is. A
gomb ismételt megnyomásával az ablak bezárható.
A gombra kattintva nyílik meg az oldal keresője. Kereshetünk
A keresés során a szövegben előforduló szavak szótövét vesszük figyelembe, így a találati listában a toldalékkal ellátott szóalakok is megjelennek.
A találatok száma a lenyíló ablak alján jelenik meg, a találatok között pedig az ablak nyilacskáival mozoghatunk.