A demokrácia mint koordinációs mechanizmus határai

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajkban mindig is alapvető kérdés volt, hogy hol húzzuk meg a demokrácia határait. Lássunk pár illusztratív példát

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Nyilván a legélesebb, a tagokat legjobban érdeklő kérdés a közösség (és abban a demokrácia) és a magánszféra határa.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajkban közösségi döntés a szobaelosztás, amit a DB hoz meg. Ki kivel lakhat egy szobában, egy emeleten („szinten”). A DB döntése egy nulladik ajánlat, utána lehetséges a szabad csere, de a gyakorlatban a kollégisták alig élnek ezzel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Számomra kissé félelmetes, ahogy az emberek elfogadják ezt közösségi döntést a legmélyebb, mindennapi életüket meghatározó dologban. Persze, majd minden egyetemi és különösen középiskolai kollégiumban ez nem is kérdés; a bürokrácia logikája oszt be. Itt viszont a megválasztott pár ember dönt, és például elfogadott alapelv, hogy jóbarátok-barátnők lehetőleg ne lakjanak együtt. Legyen minden szintnek, szobának dinamikája, sokfélesége.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Szenior voltam már, és túl DB titkárságon, megannyi közösségi funkción, amikor felháborodva vitáztam egy nyári táborban az aktuális DB-vel, hogy miért rak át egy általam nem kívánt szobába. Hisz annyit tettem már a kollégiumért, megérdemlem, hogy elfogadják a szobaigényemet. Valójában ez úgy történik, hogy mindenki beadja az igényét, és ezeket az egyik legfontosabb és komplexebb feladat összeegyeztetni. És erre jönnek az egyéb szempontok: egyik szint se alakuljon egyfajta összezáró és inkább kizáró társasággá, egyik szint se érezze, hogy ők a kirekesztettek (akiket nem tudtak már hova tenni). Nagyon komplex döntéssé áll ez össze – sosincs nyilvánvaló megoldás. Akkor is megszületett a döntés, elutasították az érveimet. Lehetőségem lett volna külön eljárást kérni, akár rendkívüli Kollégiumi Gyűlést vagy egyéni cseréket keresni. De ezek fel sem merültek, hiszen pont azért fogadtam el a döntést, mert minden lehetőségem meg volt a befolyásolására, tudtam, hogy mindent megfontoltak, egyeztettek, még a felháborodásomat is kezelték; és az adott helyzetben ez az eredmény a közösségnek és nekem is a legjobb. És az is lett. A mai napig megkeressük egymást, amikor tehetjük, mert bár a szoba minden tagja nagyon különböző és ráadásul külföldi karriert választott – de az egymásra rácsodálkozás hatása hosszan kitart.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Habár a szobaosztás közügy, a szobák belső életébe a közösség már nem szól bele – a szobák takarításától, berendezésén át a belső konfliktusokig minden a szobának mint egy kis családnak a magánügye.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A másik érdekes példa az elvi viták rendszere – ezekről más helyütt részletesen írok, itt csak a magán- és a közösségi szféra szempontjából vizsgálom. Ezeken a vitákon végső soron a tagok világnézetéről beszélgetünk (mit gondolunk a nemzetről, családról, morális dilemmákról, akár aktuálpolitikai kérdésekről stb.). Közösségi norma, hogy elmondják az emberek a véleményüket (persze szigorúan nem kötelező!), ugyanakkor ezeknek a beszélgetéseknek a végén nincs döntés. Az intézmény nem köteleződik el egyik vagy másik álláspont mellett; nem akarja elvenni az egyének jogát a saját véleményalkotáshoz, és nem tántorít el a saját véleményük melletti kitartástól. Ehhez kapcsolódik szorosan az a „doktrinának” becézett elv, hogy a Rajk intézményileg nem politizál. Ez nem azért van, mert ne tartanánk a politikát fontosnak, nagyon is annak tartjuk. A célja ennek épp az, hogy az intézményi álláspont ne szoríthassa ki az egyéni véleményeket és akciókat.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Érdekes példa a koordinációs mechanizmusok közti választásra a takarítás kérdése. Lássuk be, minden együtt élő közösségnél ez az egyik végső kérdés – a konfliktusok egyik melegágya. Kívülről komikusnak tűnhet, de volt már arról közösségi vita, hogy „evés előtt vagy után kelljen mosogatni…”. Volt, hogy egyetemi alkalmazottak takarítottak, majd a közösség úgy döntött, hogy inkább saját hatáskörébe veszi a dolgot, és felvettünk saját alkalmazottakat. Volt arra is példa, hogy pár kollégista alapított egy vállalkozást, és pénzért takarított a kollégiumban. Volt, hogy a kollégium nagy felbuzdulásból kitakarított önkéntes alapon (emlékszem, milyen büszkén mutatták a csillogó-villogó emeletet – hát ez tényleg szép, de mi ez a szag? Lehervadt a mosoly, amikor benyitottak az egyik hűtőszekrénybe, hát az valahogy kimaradt).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajk-modellben a demokrácia az alapvető koordinációs rendezőelv: ez azt jelenti, hogy a közösség dönt arról, mit tekint közügynek – és ha valamit annak tekint, akkor azt a demokrácia szabályai szerint intézi. Tehát tudatos döntés, ha valamit nem a közvetlen demokrácia útján csinálunk. Nyilván nem közvetlen demokrácia alapján kezeljük a munkáltatói szerepet az alkalmazottak felé. Persze ez esetben is a közösség adott felhatalmazást, hogy valaki gyakorolja a munkáltatói jogokat. Ilyen tudatos döntés az is, hogy a rajkosok egyetemi tanulmányait nem tekintjük a Rajk szempontjából közügynek (sok más szakkollégium annak tekinti). És ilyen példa az is, hogy a Rajk még akkor sem tesz politikai állásfoglalást, ha azt a szűk többség el is fogadná. Ugyanakkor a demokrácia alapvető voltának másik forrása, hogy a közösség bármikor visszaveheti ezeket a területeket a demokrácia keretei közé (jellemzően az egyszerű többségnél szélesebb, jellemzően 2/3-os támogatottság esetén).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave