Három tábor

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az 1943-as Szárszói Konferenciára emlékezve (ahol az értelmiségi elit a háború utáni lehetőségek megvitatására gyűlt össze) és fél szemmel egy rendszerváltás lehetőségére tekintve Szarvason rendeztük meg hosszas előkészítés és nem kevésbé bonyolult konspiráció után végül is 1985-ben a IV. Országos Szakkollégiumi Találkozót (a sorszámozás is a konspiráció része volt). A rendezvény egyébként a „Szakkollégiumok Nyári Találkozója” név alapján NYATA becenévvel futott, és a mai napig is ezen a néven rendeznek meg – az utóbbi időben évente – ilyen közös szakkollégiumi rendezvényt.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az előkészítés és rendezés oroszlánrészét végző Rajk és Bibó mellett a műegyetemi Münnich és Martos Kollégium, valamint a debreceni Tóthfalussy Kollégium vett részt formálisan, de sok más helyről is érkeztek résztvevők, összesen mintegy 150-200 fő. A táborban öt, akkor tabunak számító, de megítélésünk szerint nemzeti sorskérdést jelentő téma kapott egy-egy napot: a modernizáció, a környezetvédelem, a szegénység, az innováció és a határon túli magyarság. Valamennyi témának neves előadója volt, s igen izgalmas viták folytak, „természetesen” titkosszolgálati figyelem mellett. Mára ezek a témák hétköznapi dilemmáink részét képezik, de érdemes megemlíteni, hogy ma is erősen aktuálisak. A tábor híre magas politikai fórumokra jutott, hasonlóan az ugyanazon nyáron megrendezett, különböző ellenzéki rétegekből összesereglő 45 értelmiségi által tartott monori találkozóhoz.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajk névtábla elhelyezése a kollégium falán, 1975
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szarvasi tábor szervezésében már egymásra talált a három évvel később megalapított FIDESZ kemény magja. Addig azonban még több fontos esemény is történt, amelyek közül az 1987 nyarán (a szarvasihoz hasonló logikával) rendezett pápai tábort érdemes kiemelni. A záróbeszéd részeként itt hangzott el az elhíresült mondat a magyar ifjúság nevében: „Nincs mire várnunk, az idő nem nekünk dolgozik!” Ezt követte 1988 tavaszán a FIDESZ megalapítása (ahol az alapítók között a legnagyobb létszámú csoport a rajkosoké volt: a 34 főből 11). 1988 nyarán még egy tábort szerveztünk, a Balatonszemes és Szárszó közötti kempingben. Ennek létszáma mindkét korábbinál nagyobb volt, s a résztvevők összetétele világosan jelezte, hogy véget ért a „Körök kora”: a politika átkerült az erre szakosodott szervezetek, végül is a politikai pártok hatáskörébe.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave