Alapstruktúrák

 
Évfolyamok
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ez egy természetes struktúra, amely a felvételitől végigkíséri a szakkollégistákat. Nagyon sok esemény, fejlemény történik évfolyamszinten. Meghatározó az integráció folyamatában való közös részvétel, ami sok közös élménnyel, tapasztalással jár. Bár az alább ismertetett más struktúrák jócskán keresztbe szervezik a rajkosokat, az adott évfolyamhoz tartozás olyannyira meghatározó, hogy a voszkosok is a bekerülés éve szerint strukturálódnak, a voszkos évfolyamrendezvényeket eszerint szervezik.
 
Szobaelosztás
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szobaelosztás alapelve, hogy az adottságok határain belül mindenki maga választja meg, kivel lakik együtt. Az elhelyezésről végső soron a Diákbizottság dönt, minden tanévben újrarendezve a szobákat a kapcsolódások sokszínűbbé tétele, a keveredés növelése érdekében. Ez az elosztás az egyéni kívánságok lehető legmesszebb menő figyelembevételével történik.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szobaelosztó a nyári tábor egyik kiemelt eseménye, az egyetlen DB-ülés, amely zárt, csak a diáktagok, a szeniorok, a nevelőtanár, az igazgató és az elnök vesz részt rajta. Ez az ülés estétől hajnalig tart, kiindulópontja egy olyan táblázat, amelybe mindenki beírta, melyik szobában, kikkel szeretne lakni. A DB feladata kettős: egyrészt dönteni arról, hogy az egyes szobákért versengő csoportok közül kié legyen az adott szoba, másrészt korrigálni az elosztást, ha abban a spontán jelentkezések komoly aránytalanságokat okoznának (például évfolyam, nem, aktivitási szint szerint). A DB ülése közben a szakkollégisták buliznak, s közben fogadják a DB kiküldöttjeit, akik időről időre kijönnek az ülésről, hogy a fontosabb módosítások tervét egyeztessék az érintettekkel (ez persze nem mindig konfliktusmentes). A kollégisták aztán év közben öntevékenyen cserélhetnek szobákat, közös megegyezés alapján – ezzel a lehetőséggel azonban ritkán élnek.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az emeleti élet a kollégiumi működés fontos színtere, az informális együttlétek, spontán közösségi és politikai viták elsődleges színtere, de emeletvacsorák, születésnapi bulik is összetartják az együtt lakókat. A minden emeleten meglévő közös konyha, fürdőszobák és közösségi terek ehhez alkalmas közeget teremtenek – erre nagyon ügyeltünk, amikor az új épület átépítésének tervét a 2006-os ideköltözés előtt az építészekkel kialakítottuk. A legfontosabb korrekció a folyosóknak a szobák kárára történő kiszélesítése volt – a rajkos közösségi élet legnagyobb része ugyanis hagyományosan a szobák előtti tereken, folyosókon zajlik.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
Kurzusok
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Szintén mindenki maga dönti el, milyen kurzusra jár, s ez nemcsak a kurzus tárgya miatt fontos, hanem azért is, mivel így dől el, kikkel dolgozik együtt egy féléven-éven át. Egy rajkos általában két kollégiumi kurzust vesz fel félévente, így ez az itt töltött évek alatt a legtöbb kollégistánál 80-100 emberrel való együttműködést igényel. (Itt vannak persze átfedések, amelyek csökkentik a számot.) A kurzusmunka lényegi részét képezik az együtt végzett szakmai munkán túl a bennük megvalósuló közösségi események: például a lakiteleki munkahétvége, a félévek végén a kurzusok közös szóbeli beszámolója, illetve a féléves munka értékelésére (is) szolgáló kurzussörözések egyszerre szakmai és közösségi események.
 
Bizottságok
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

További sokoldalú interakció valósul meg azáltal, hogy a Rajk önszerveződő tevékenysége megkívánja az önigazgatás számos intézményének, tartós vagy időszaki bizottságainak működését (részletesen lásd a VIII. fejezetben). Ez a lehetőségek széles skáláját jelenti, az éves időtartamra megválasztott két fő irányító testület, a Diákbizottság és a Szakmai Munka Tanácsa mellett a bő fél éven át működő Felvételi Bizottság a legnagyobb presztízsűek, de a kollégiumi működésnek elengedhetetlenül fontos pillére még féltucat állandó és számtalan eseti bizottság. Ezek célirányos működésük mellett közösségi tartalmat is hordoznak a rendszeres „hivatalos” összejöveteleik mellett a gyakori teaházak, sörözések, eseti megbeszélések alkalmával. (A rajkos szlengben némi egyszerűsítéssel a teaházak a kollégiumban, a sörözések a kollégiumon kívül, többnyire késő este tartott, néhánytól egy-két tucatig terjedő részvétellel rendezett viták „művésznevei”.)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szervezeti keretekbe a közvetlen beszélgetések is beleépültek: a kollégiumi gyűlés elé vitt szavazásokat 9-10 fős lekérdezőbizottságok készítik elő, amelyeknek tagjai fejenként 8-10 kollégistával folytatnak beszélgetéseket. Ezek során a választási szempontok átbeszélésével a kollégisták felkészülnek a döntésre, és ilyenkor kerül sor a jelöltállításra is. Ez a folyamat szintén elősegíti a tagok szocializációját, mivel a vélemények összegyűjtése (a kollégiumi szlengben a „lekérdezések”) általában négyszemközti, gyakran többórás beszélgetések során megy végbe. Mivel minden évben több ilyen lekérdezés történik, ezek a folyamatok igen erőforrás-igényesek (emiatt a könyv írásának idején épp folyamatban van a jelölési eljárás reformja), ugyanakkor nagyon nagy mértékben járulnak hozzá az egymás megismerésére épülő közösségi kapcsolatok erősítéséhez.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave