8.7. Igazgatók, nevelőtanárok – a „felnőttek”

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kollégiumi életnek a belső szlengben manapság összefoglalóan „felnőtteknek” nevezett szereplői természetesen változtak az évek során. 1970-ben a kollégium egy, a rektor által megbízott, majd kétévente újra választott igazgatóval (e sorok írójával) indult. 40 évig töltöttem be ezt a funkciót, innentől kezdve elnökként működöm. (Az 1971/72 tanévben, ösztöndíjas külföldi tanulmányutam idején a kollégiumi gyűlés által választott, teljes jogkörű igazgató helyettesített.) Négy évre előre bejelentett visszalépésem után 2010-ben választott a kollégium új igazgatót (a 2001-es DB titkár személyében), aki háromszor hároméves terminusban kilenc évig volt a kollégium vezetője. Ekkor a kollégiumi gyűlés egy igazgatót és két társigazgatót választott, akik jelenleg (2022 óta) második terminusukat töltik.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A nevelőtanári státusz 1973-ban létesült. Ezt a szerepkört tíz évig töltötte be az első DB titkár (Mucsi Barnabás), majd a nyolcvanas évek elejétől általában kétévente váltották egymást a nevelőtanárok, egész 2019-ig. A két társigazgató megválasztásával a kollégium lemondott a nevelőtanárról, de nem törölte a lehetőségét az SZMSZ-ből. 1980 óta választunk egy-egy évre szeniorokat a végzős hallgatók közül, akik a végzés után még egy évet a kollégiumban töltenek. Változóan 2-4 szeniorunk van, ők azonban nem számítanak „felnőttnek”.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az első évtizedekben az igazgatói és nevelőtanári tevékenység is (néhány rövid időszaktól eltekintve) társadalmi megbízatásként, díjazás nélkül folyt, ma az igazgatók szerény jövedelmet kapnak, részben egyetemi, részben kollégiumi forrásból.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Természetesen lehetnek eltérő vélemények a rajkos igazgatóság értékéről vagy hatékonyságáról, az azonban empirikus tény, hogy simán heti 30-40 óra elfoglaltságot jelent. És ez igaz az elnökre is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az idő nagy részében tehát egyszerre két nem diákkorú vezetője volt a kollégiumnak, ez bővült négyre az utóbbi időben. Mindannyian teljes, szavazati joggal rendelkező tagjai a kollégiumnak, az igazgató, és ha van, a nevelőtanár ezen túl a DB-nek is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A „felnőttek” szerepe sokat változott a kezdetek óta. A hetvenes években a kollégium kifelé történő képviseletét (a diákfórumok kivételével) egyedül az igazgató látta el. Az akkori idők szellemében elképzelhetetlen volt, hogy az egyetemi vezetéssel, pláne a pártszervekkel, de többnyire még a vállalatokkal is közvetlenül diákok tárgyaljanak. Ez a helyzet fokozatosan javult, s ma a jogilag előírt képviseletek, illetve különleges helyzetek kivételével a külső ügyek nagy részét is a diákok intézik. Itt is, de a kollégium belső ügyeiben még inkább, a „felnőttek” mintegy tanácsadói szerepet töltenek be, befolyást nem formális eszközökkel, hanem a diákokkal való együttműködésben megszerzett presztízsükre támaszkodva gyakorolnak.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajk eddigi igazgatói:
1970–2010: Chikán Attila (2010 óta elnök)
1971/72 tanévben: (Chikán Attila külföldi ösztöndíja idején): Gálik Mihály
2010–2019: Ilyés Márton
2019–: Főző Zsolt
 
Társigazgatók: Barta Márton, Simonovits Gábor
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Igazgatóválasztás, 2019. A jelöltek közös programbeszéde
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave