Bevezető [P1_2cimfokozat]

alcíme [P1_2cimfokozat_alcim]

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A multinacionális vállalatok egyre növekvő világgazdasági szerepe megosztja a világ közvéleményét, a politikusokat és esetenként a szakértőket is. A témában végzett kutatások azonban azt mutatják, hogy az utóbbi évtizedekben azok az országok tudtak felzárkózni, váltak gazdaságilag sikeressé, amelyek jelentős tőkebefogadók voltak, majd maguk is tőkeexportőrré váltak (Antalóczy, 1998) [P1_irodalom_hiv].

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Spero és Hart (2010) szerint multinacionális vállalatnak azt az üzleti vállalkozást tekintjük, amely egynél több országban birtokol vagy ellenőriz hozzáadott értéket teremtő tevékenységet. A globalizáció folyamatában a multinacionális társaságok1 (MNE) központi szerepet töltenek be. Szentes (2011) például a világgazdasági integrációt a multinacionális társaságok globális hálózatába való beépülésével azonosítja, és több más szerző is ok-okozati kapcsolatot lát az MNE-k működésének mind nagyobb térnyerése és a globalizációs folyamatok között (Simai, 2008; Magas–Kutasi, 2011).2 A multinacionális vállalatok szerepe túlnyomóan a 20. század második felétől került mindinkább előtérbe, mára pedig már a legjelentősebb társadalmi-gazdasági szereplőkként tartjuk őket számon (Bonanno, 2004; Boggs, 2000; Gilpin, 2000).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A multinacionális vállalatok szerepének vizsgálatakor fontos kiemelni, hogy nem új gazdasági jelenségről van szó. Számos kutatás rávilágít, hogy a multinacionális vállalatok korai formáinak tekinthetőek a föníciaiak kereskedelmi telepei vagy a római és más ókori civilizációk hasonlói intézményei, hiszen jelentős nemzetközi gazdasági kapcsolatokat építettek ki már ekkor (Dunning, 1993). Már az ókorban megjelentek először többek között a külföldi tőkebefektetések és stratégiai szövetségek (Moore–Lewis, 2000, 17–42). Számos európai multinacionális vállalat is azonosítható a középkorban, valamint az újkor kezdetén is, azonban a nemzetközi üzleti tevékenység eredete és kiterjedt volumene egyértelműen az ipari forradalomhoz köthető. A modern multinacionális vállalatok térnyerése a termelési tényezők nemzetközi áramlásának következménye, ami tömegesen kizárólag a 19. századtól figyelhető meg (Dunning, 1993, 99). A multinacionális vállalatokat tekinthetjük a világgazdasági növekedés egyik fő motorjának, ezért is fontos áttekinteni, hogy milyen szerepet töltenek be a világban és Afrikában. Afrikában a multinacionális vállalatok először a 19. század végén jelentek meg, az európai gazdaságok gyarmatosító politikájának a részeként, amelyet az „első versenyfutás Afrikáért” kifejezéssel is illetnek. A dekolonizációt követően a multinacionális vállalatok egyre nagyobb teret nyertek Afrikában, ami tekinthető a kontinensért folyó „második versenyfutás” egyik következményének. Erről a folyamatról részletesen a 6. fejezetben írunk. [P1_normal_beutessel]

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A következőkben először áttekintjük a közvetlen külföldi befektetések világgazdaságban betöltött szerepét, valamint az Afrikába áramló külföldi közvetlen tőkebefektetéseket. Ezt követően bemutatjuk a külföldi multinacionális vállalatok tevékenységét Afrikában, különös tekintettel a kitermelő ágazatra. Azután áttekintjük az Afrikából kiáramló tőkebefektetéseket és az ehhez a folyamathoz kapcsolódó afrikai feltörekvő multinacionális vállalatok jellemzőit és terjeszkedési stratégiáit. Az írás végén röviden összefoglaljuk az elemzés legfontosabb eredményeit, és felvázoljuk, hogy milyen jövőbeli folyamatok várhatóak.
1 A szakirodalomban a multinacionális vállalat elnevezése többféleképpen is lehetséges, többek között például: nemzetközi nagyvállalat, transznacionális vállalat, globális nagyvállalat stb. A tanulmányban az UNCTAD által is alkalmazott multinacionális vállalat (MNE) kifejezést használom. Az UNCTAD több éven keresztül a transznacionális vállalat (TNC) kifejezést használta anyagaiban, köztük a World Investment Reportban, viszont 2014 óta kizárólag a multinacionális vállalat (multinational enterprise – MNE) kifejezés szerepel. Habár az üzleti menedzsment különbséget tesz a két kifejezés között, a legfontosabb különbségnek az tekinthető, hogy a TNC-k globálisan optimalizálják a munkamegosztást a vállalaton belül, míg ezzel szemben az MNE-k duplikálják a teljes termelési folyamatot a különböző országokban (Wendt, 1993). Sokszor a transznacionális és multinacionális vállalat kifejezés egymás szinonimájaként szerepel.
2 A fentebb említett szerzők írásaikban még transznacionális társaságokra hivatkoznak.
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave