Mit üzen a másodelemzések kötetbe rendezése?

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kutatás mindvégig egyirányba haladt, így a másodelemzések kapcsán is megőriztük azt a célt, hogy a pedagógusok tanulásának összetettségét tárjuk fel. Tanulmánykötetünk mégis szegmentált, résztémákra fókuszáló. Az első rész két fejezete egyrészt a kutatás kereteit vázolja, másrészt módszertani alapot ad a másodelemzések elkészítéséhez. Ezt követik a horizontális szempontok alapján feldolgozott résztémák:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Tókos Katalin és Eszes Fruzsina a tanulás eredményét és eredményességét és az ahhoz vezető tanulási utak kapcsolatát elemzi.
  • Kopp Erika, Kálmán Orsolya és Antoni-Alt Petronella a reziliencia és a tanulás kapcsolatát vizsgálja a Covid–19-világjárvány alatt.
  • Czető Krisztina, Lénárd Sándor és Tóth-Pjeczka Katalin a vezetés szerepét értelmezi a tanuló szakmai közösségek működésében, a pedagógusok tanulásának támogatásában.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fenti elemzések külön tanulmánykötetbe történő rendezése több célt is szolgált.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egyrészt hangsúlyosan szeretnénk rámutatni arra, hogy a tanulás érték (nem csupán tevékenység vagy formális kötelezettség) mind az egyén, mind a közösségek számára, s ezzel együtt a tágabb társadalmi közösségnek is érdeke, hogy a pedagógus ezt értéknek lássa.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Másrészt a kötetünk alapját adó esettanulmányok és az azokból készült másodelemzések jó példák arra, hogy a tanulás sokféle úton történhet, sokféle eredménye lehet, nem uniformizálható. Az erőltetett, kívülről irányított és egységes célok elérését kívánó szakmai tanulás eredménye lehet egy jó mesterember, de nem születik alkotó, autonóm, problémamegoldó szakértő (Sachs, 2015).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Harmadrészt nagy jelentőséget tulajdonítunk annak, hogy tényekkel igazoljuk a szakmai közösségek tanulásban játszott pozitív erejét. Ezek a szervezeten belül elhelyezkedő vagy épp azon átnyúló közösségek nem csupán értéknek tekintik az együttműködést, hanem kihasználják a szociális térben történő tanulásban rejlő lehetőséget.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Negyedrészt a tanulás láthatóvá tétele eszközt ad a pedagógusok kezébe, hogy munkájukat és annak összetettségét is jobban megmutathassák. Ennek nagyon fontos eleme, hogy formálódjon, mit értünk tanulás alatt. Amíg a tanulás csak formális keretek közt értelmezett fogalom, illetve tevékenység mind a szakmapolitika, mind a szervezetek és a pedagógusok szintjén, addig nem várható érdemi változás a köznevelés rendszerében. Végül, de nem utolsó sorban módszertani szempontból a másodelemzés lehetőségeire, dilemmáira is rá akartunk mutatni, abban bízva, hogy ez lendületet adhat a hazai kvalitatív kutatások számára is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A tanulmánykötet alapját adó esettanulmányok kijelölik azt a keretet, ameddig a kötet érvényessége elér. Ugyanakkor az olvasóra bízzuk, hogy a következtetéseinket mennyire tartja elgondolkodtatónak a pedagógusokra vagy a köznevelésre általában. A követő vizsgálatok egyik fókusza épp e táguló perspektíva lehet.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave