11.3.3. Szervezeti elismerések, díjak

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Magyarországon több olyan akció, pályázat is ismert, amelyek az ilyen-olyan „-barát” munkahelyek kialakítását ösztönzik és ismerik el. A díjak alapvető célja a munkahelyek jobbá tétele, amivel a munkatársak elégedettsége és elkötelezettsége is érdemben javítható. Az elismerések szempontrendszere értelemszerűen eltérő, így a szervezetek a stratégiai célokhoz igazodóan tudják megválasztani a számukra vonzó díjhoz vezető utat. Az ismertebbek közé tartoznak például az egészségbarát, a családbarát, a szerethető munkahelyek vagy éppen a Példaértékű Munkáltatói Márkaépítés Díja és az Év Legvonzóbb Munkahelye Díja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Magyarországon a családbarát program az egyik legismertebb kezdeményezés. A kezdeményezés szempontrendszerének hátterében azok a tendenciák állnak, amelyek a mára már jól ismert megfogalmazás szerint a munka és a magánélet egyensúlyának megbomlásához, felborulásához vezettek. Kérdés persze, hogy volt-e ezek között valaha is egyensúly, és ha igen, akkor az mikor és miért bomlott meg. A választ keresve kiindulópontul választhatjuk azt a talán már csak az ismert Beatrice-dal refrénjében megjelenő szituációt, amelyik a nap huszonnégy óráját a következőképpen osztotta három egyenlő – talán kiegyensúlyozottnak tekinthető – szakaszra: „Nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, nyolc óra szórakozás.”

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ezt az egykor talán egyensúlyban lévő állapotot a múltban igen hosszú, 10–12–16 órás munkaidőből indulva az erős munkásmozgalmi harcok árán elért napi nyolc munkaóra kivívása alapozta meg. A napi nyolc munkaórát a törvények ugyan még nem felejtették el, mégis egyre fogyatkozik azok köre, akiket a szervezetek a tradicionális napi nyolcórás munkarendben foglalkoztatnak. Mára a munkatársak elvárásai, igényei is sokat változtak. Az újabb és újabb generációk tagjai a nap huszonnégy órájából egyre többet szeretnének magukra, családjukra szánni, vagy barátokkal tölteni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A munka és a magánélet egyensúlya Bardoel megközelítésében azokat a gyakorlatokat jelenti, amelyeket a szervezetek azért vezettek be, hogy megkönnyítsék a munkavállalók munkahelyi és nem munkahelyi igényeinek integrációját, ezek összeegyeztetését (Bardoel, 2018). A munkahelyek számos megoldással tudják támogatni a munkatársakat, azonban az egyensúlyra törekvésben az egyéni felelősség szerepe is megkérdőjelezhetetlen.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Magyarországon sincs ez másként, sőt a munkáltatók körében többféle, a munkatársbarát munkahelyek kialakítását célzó és ösztönző program vált népszerűvé. A kezdeményezések alapvető célja olyan munkahelyek kialakításának és továbbfejlesztésnek támogatása, amelyek elősegítik a munka és a magánélet összeegyeztetését, a családi, magánéleti és munkahelyi kötelezettségek összehangolását. Ezek a szervezeti törekvések új munkakörök megjelenését is eredményezték, különösen az SSC-szektorban (shared service center). Az új munkakörök között megtaláljuk a „mood manager”, a „happines expert” megnevezéseket, amelyek egyik legfőbb célja a munkatársak jóllétének folyamatos fejlesztése.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

HR-ügyek: Családbarát megoldások a Telenornál
 
„Gyakorló édesapaként tudom, hogy egy gyermek születése olyan egyszeri és megismételhetetlen esemény az életben, amikor különösen fontos, hogy a család több időt tölthessen együtt. Annak idején örömmel éltem magam is a lehetőséggel, most pedig büszke vagyok rá, hogy szervezetként a meglévő családbarát intézkedéseink mellett július 1-től már ebben a formában is támogatjuk kollégáinkat” – mondta Peter Gazik, a Telenor Magyarország vezérigazgatója.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ma már tudjuk, hogy számos lehetőség áll rendelkezésre munkatársbarát munkahelyek kialakítására. A különböző díjakat elnyert kisebb-nagyobb méretű, verseny- és/vagy közszférabeli szervezetek jutalmazott gyakorlata és szakértői jelentések alapján összeállítható az alkalmazott legnépszerűbb megoldások listája, amelyekből a cégek egyidejűleg többet is alkalmaz(hat)nak:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • extra szabadság és rugalmas szabadságkiadás (gyermekszületés, gyászszabadság),
  • kollégák támogatása idős családtagok esetén,
  • születésnapos munkaidő-kedvezmény,
  • a női karrier és a férfiak családi szerepének támogatása,
  • szinkrón szünetek vagy „recharge week”, azaz újratöltekezési hét,
  • gyermekneveléshez biztosított szolgáltatások és juttatások,
  • mentális támogatás,
  • lelki segély karantén esetén,
  • egészségmegőrző program, online torna és edzés szakértők és a kollégák bevonásával,
  • munkaköri pihenés lehetősége,
  • céges wellnes-szolgáltatások,
  • vezetői példamutatás stb. (Bardoel, 2018)
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave