„Mást, többet akartunk… Rendszert építettünk!”
„Jellemzően többféle hozzáállás volt tapasztalható, volt, aki úttörően előre, akár túlzóan is, rengeteg információt válogatás nélkül, ömlesztve ontott. Volt, aki a sodrással ment, figyelt, csinálta, ők voltak a csendesebbek. Volt a hattyú halála csapat, akik mindenbe bele akartak halni, de ők is teljesítették. Ellenállók azonban nem voltak. Sokféleképpen reagálták le a változás folyamatát, voltak félelmek: »nem tudom megcsinálni, nem az én világom«, bizonytalanságok: »jó lesz ez így?«, túlzó lelkesedések, kezdeményezések más irányba: »tudok jobbat«.” (vezetői interjú)
„Fontos volt, hogy mindenki tudja, érezze, hogy készek vagyunk a változásra, változtatásra a gyermekek, tanulók és tanáraink, munkatársaink biztonsága, egészségének megőrzése érdekében.” (pedagógusinterjú)
„Mást, többet akartunk, mint a tantermi oktatást képernyőn online megjeleníteni, RENDSZERT építettünk, mely a gyerek, a pedagógus, szülő köré épül, személyre szabottan, az otthoni munkavégzéshez, az önálló tanulási tevékenységhez igazítva.” (intézményvezetői interjú)
Ebben az intézményben a változással való megküzdési folyamat koordinációjának egyik meghatározó eleme volt a szülői közösséggel való folyamatos kommunikáció, együttműködés, támogatás. A családias intézményi légkör ellenére, itt is „kezelni kellett a szülői közösség egyre növekvő türelmetlenségét”. Közvetlenül nem zúdult rájuk elégedetlenség, de érkeztek visszajelzések és javaslatok is, hogy „hogyan kellene oktatni”. Fontos volt egyértelműen, nyíltan kommunikálni, hogy közös vízió és előzetes tervezési folyamatban, tapasztalatok által kimunkált alapelvek mentén fogják egységesen a Teams-felületet használni, ugyanis cél, hogy „rendszert építsenek”, mely a gyerek, a pedagógus köré épül személyre szabottan, figyelembe véve az otthoni munkavégzést, az önálló tanulásra való fokozottabb építést.
„A belső kommunikáció ilyen szempontból nagyon megerősödött, személyes megbeszélésekkel, egyeztetésekkel, értekezletekkel. A szülők felé is több levelet küldtünk ki a változásból eredő ismeretlen miatt, arról, hogy hogyan haladunk, mit mikorra tervezünk, mikor tudunk újabb platformot indítani, hogy ezzel is a szülők bizonytalanságát oszlassuk. Végül a Teams rendszert a harmadik hétre mindenki birtokba vehette. Minden olyan bizonytalan vibrálást, ami eljutott hozzánk, a tantestülettől a titkárságig, azt kellően iránymutató, határozott, de megnyugtató kommunikációval tudtuk kezelni.” (intézményvezetői interjú)
(részlet a „C” esettanulmányból)