9.1. Bevezetés

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Világviszonylatban hatalmas volument képviselnek azok a művelés alatt levő vagy éppen termelésbe állítás előtt álló földgázmezők és olajkísérő gázelőfordulások, amelyek összetételüket tekintve a fő komponensként jelen levő metán mellett számottevő mennyiségű – energetikailag jelentéktelen – inert gázt (nitrogén, szén-dioxid, kén-hidrogén) tartalmaznak (Törő, 2011). Ezek szeparációja igen fontos feladat, hiszen csak szabványos minőségű, vagyis megfelelő összetételű és fűtőértékű „tisztított földgáz” adható ki az országos távvezetékre és juttatható el a végfelhasználók, vagyis a fogyasztók számára, illetve használható fel petrolkémiai alapanyagként.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szén-dioxid földgáztól való elválasztására hagyományosan (Kohl, 1997) fizikai vagy kémiai gáz-folyadék abszorpciós eljárásokat, molekulaszitákat, kriogén eljárásokat vagy kémiai reakciót szoktak alkalmazni (Whyte, 1983). Ezek közül a legelterjedtebb az abszorpció, ahol a savas karakterű gázok eltávolítását úgynevezett aminos technológiával végzik. Ehhez monoetanol-amin (MEA), dietanol-amin (DEA), vagy metil-dietanol-amin (MDEA) vegyületeket alkalmaznak, melyek telítődést követően regenerálhatóak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Manapság azonban a konvencionális elválasztási módszerek helyett a költséghatékony és környezetbarát membrános eljárásokat (Baker, 2002; Baker, 2014) preferálják. A membrános gázszeparációhoz (Koros, 1993) sokféle polimert kifejlesztettek (Stern, 1994), a metán–szén-dioxid membrános elválasztást pedig intenzíven kutatják (Li, 2004; Zhang, 2013) már legalább két évtizede. A kutatás során azonban nagyon kevesen jutnak el a modellgázoktól a valódi gázok szeparációjához, a szakirodalmi adatok zöme a különféle membránok tiszta gázokkal történő permeációs jellemzéséről szól. Az ipari felhasználáshoz azonban szükség van a gázkeverékekkel és valódi gázokkal (különböző termelési területekről származó földgázok, olajkísérő gázok) történő megbízható mérésekre, kísérleti eredményekre is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A membrános gázszeparáció során a hajtóerő főként a membrán két oldala között fennálló nyomáskülönbség, ami azt is jelenti, hogy felhasználási szempontból a primer oldal nagy nyomású, míg a szekunder oldal kis nyomásúnak tekinthető. A földgáztisztításkor alkalmazni kívánt membránszeparációs művelet tervezésekor ezért kiemelten fontos szempont, hogy a meglehetősen nagy nyomással felszínre hozott földgáz az elválasztási technológia során – lehetőség szerint – ne veszítsen sokat a nyomásából. Így kompresszió nélkül vagy minimális kompresszió alkalmazásával be lehet táplálni az energetikai és petrolkémiai hasznosításra alkalmas, tisztított gázt a távvezetékbe, hiszen a gázszállítás során az egyik legfontosabb és legnagyobb költségtényező a kompresszió alkalmazása a távvezeték befogadó nyomásának elérése érdekében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az inertgáz-tartalom membránszeparációs technológiában történő csökkentéséhez lehetőség szerint szelektív (CO2) membránt kell alkalmazni, hogy a CO2 kerüljön át a kis nyomású permeátumoldalra (ott dúsuljon), míg a tisztított földgáz (a metán) az eredeti nyomását megtartó retentátumban maradjon.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az ipari felhasználást célzó laboratóriumi vizsgálatok elvégzéséhez egy rendelkezésünkre álló nagy nyomású, különleges membránkészüléket használtunk, amelybe CO2-szelektív gázszeparációs modult építettünk be. Ezt a membránt teszteltük a szén-dioxid szeparációja céljából először tiszta gázokkal, majd modellgázelegyekkel, végül valós gázmintával.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave