2.3. Elemzések

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az elemzések során a KOFA-2 kérdőívből felhasznált mutatók a következők (a maximális pontszámot a kérdőívben szereplő példák, tételek száma adja):

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Szókincs
    • Expresszív szókincs: a gyerek által adott időszakban produkált szavak összesített száma (0–802)
    • az Expresszív szókincs különböző alcsoportjai, így a kérdőívben szereplő alkategóriákba tartozó szavak összesített száma: Hangutánzók, Állatok, Járművek, Játékok, Étel és ital, Ruhák, Testrészek, Háztartás, Házon belül, Házon kívül, Emberek, Játékos szokások, Igék, Melléknevek, Számok, Igekötők, Idő, Névmások, Kérdőszavak, Határozók, Mennyiségek, Segédigék, Kötőszavak
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Nyelvtan
    • Szóvégződések: a gyerek által adott időszakban produkált ragtípusok száma (0–18)
    • Ragozott szavak: a gyerek által produkált, helyesen ragozott rendhagyó főnévi és igei alakok száma (0–15)
    • Ragozott szavak: Kreatív hibák: a gyerek által produkált, morfofonológiai túláltalánosítást mutató, rendhagyó főnévi és igei alakok száma (0–30)
    • Mondatok: a szülő által felidézett, a gyerek adott időszakból szárma-
    • zó három leghosszabb mondatából számított átlagos mondathossz szavakban
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az átlagos mondathossz szavakban történő kiszámításakor (mean length of utterance in words, MLUw) a KOFA-rendszernél bevett módon jártunk el (vö. Kas et al. 2017). Átlagos mondathosszt akkor számítottunk a kapott mondatokból, ha legalább két példamondatot írt a szülő. A szavak elkülönítésében alapvetően a helyesírás szerinti tagolást követtük, de az igekötőket a helyesírás szerinti egybeírás ellenére is külön szónak számoltuk minden esetben. Egy példamondat elemzése a következő (MLUw = 10):
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A morfémákban való számolás jobban képes lehet megragadni a gyerekek morfológiai fejlettségét, az összetett szóalakok morfémáinak megjelenése miatt. Ez azonban a magyarhoz hasonlóan gazdagon ragozó nyelvekben nem mindig egyértelmű, mert a bonyolult és nem következetesen agglutináló morfológiai rendszerben a toldalékhatárok többféleképpen elemezhetők, a komplex jelentést hordozó toldalékmorfémák sokféleképpen bonthatók fel. Korábbi elemzésünkben, melyben egy viszonylag felszíni formákon alapuló kalkulációt alkalmaztunk, a rejtett (zéró) morfémákat nem számoltuk, és a kötőhangzókat sem számoltuk külön morfémáknak, azt találtuk, hogy a szavakban, illetve morfémákban számolt MLU-értékek közötti korreláció nagyon erős a magyarban, 0,991*** (Kas et al. 2022). Emiatt úgy gondoljuk, hogy a szavakban számolt MLU is megfelelően tükrözi a gyerekek nyelvtani fejlettségét egymáshoz képest, és elkerülhető a morfémahatárok elemzési bizonytalansága.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave