2.2. Módszer

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Rubio-Fernandez és Grassman (2016) mondat–tárgy párosítási feladatát ismételtük meg 30 hároméves (átlagos kor: 43,43 hónap, tartomány: 34–47 hónap) és 29 négyéves (átlagos kor: 53,55 hónap, tartomány: 48–59 hónap) magyar anyanyelvű, egynyelvű, ép vagy korrigált hallású és látású, ismert kognitív zavarban nem érintett gyermekből álló mintákkal, valamint 29 felnőtt kontrollszeméllyel. A gyerekeket a megszokott, budapesti vagy Budapest környéki óvodájukban, egy csendes, elkülönített szobában (jellemzően a logopédus szobájában) teszteltük egyesével az óvodavezető és a szülők írásos, valamint az óvodapedagógus és a gyermek szóbeli engedélyével. A felnőttek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatói voltak, és az egyetemen teszteltük őket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Rövid ismerkedés után a gyerekek pár percig játszhattak a kísérleti anyagokkal, és leteszteltük, hogy felismerik-e a tárgyakat. A kísérlet során egy asztalnál ülve a gyerekek a fenti (7) példában olvasható kifejezéshez hasonló referenciális kifejezéseket hallottak felszólító mondatba ágyazva: Mutasd meg a ……..-t.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A mondatot a kísérletvezető mondta ki. A vizuális stimulusoknak 2 × 2 változata volt: az interferencia dimenzió mentén az első címke kondícióban egy legókocka volt a tárgyelrendezés egyik eleme, a második címke kondícióban pedig egy intrinzikus jelentéssel bíró tárgy. A relevancia dimenzió mentén a célkondícióban a legókocka vagy a jelentéssel bíró tárgy a verbális kifejezés szempontjából releváns pozícióban volt az elrendezésben, a disztraktor kondícióban pedig irreleváns, oda nem illő pozícióban (l. az 1. ábrát).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1. ábra: A metaforaértelmezési kísérlet vizuális stimulusainak 2 × 2 kondíciója a kalapos vonat kifejezéshez: az első címke kondícióban (felső sor) nincs interferáló szó szerinti jelentés, a második címke kondícióban (alsó sor) viszont van. A célkondíció (bal oszlop) elrendezése illik a verbális kifejezéshez, a disztraktor kondíció (jobb oszlop) elrendezése nem illik hozzá.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kísérletben összesen hat újszerű metaforakifejezés szerepelt, és mindegyikhez ez a négy tárgyelrendezés-változat tartozott. A verbális kifejezések és a tárgyak Rubio-Fernandez és Grassman kísérleti anyagainak a lehető legpontosabb másolatai voltak, de a magyar nyelv sajátosságai miatt néhol kis mértékben el kellett térnünk az eredetitől. A hat stimuluskészlet leírását l. az 1. táblázatban.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1. táblázat: A kísérleti anyagok és elrendezések

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egy-egy próba során a gyerekek két tárgyelrendezést láttak az asztalon: vagy a két legókockás elrendezést vagy pedig a két intrinzikus jelentéssel bíró tárgyas elrendezést. A két elrendezés közül kellett rámutatni arra, amelyikre a gyermek szerint a verbális kifejezés utalt. Összesen hat próba volt, ebből minden gyermek három tárgyelrendezéspárt az első címke (legó) kondícióban látott, és a három másik tárgyelrendezéspárt a második címke kondícióban. Latin négyzet dizájnt használtunk, így minden gyermek találkozott mind a hat kifejezéssel ismétlés nélkül. A próbák sorrendjét randomizáltuk. A vizsgálat végén a gyerekek matricát kaptak ajándékba.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A felnőtt kontrollszemélyek a kísérlet digitális változatát végezték el, amely Psychopy kísérleti programban futott. A két tárgyelrendezés fényképe a számítógép képernyőjén jelent meg, és kattintással kellett kiválasztani azt, amelyik a képek felett olvasható mondatnak megfelelt. A tárgyak és a mondatok megegyeztek a gyerekeknek bemutatottakkal.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Minden résztvevőnek két pontszámot számítottunk: a helyes válaszok száma az első címke kondícióban volt az egyik, és a helyes válaszok száma a második címke kondícióban volt a másik. A két pontszámból további elemzésekhez számoltunk egy interferenciahatást is, ami az első címke kondíció és a második címke kondíció pontszámának a különbsége:
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

(8)
Interferenciahatás = (helyes válaszok száma az első címke kondícióban) − (helyes válaszok száma a második címke kondícióban)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A metaforaértelmezési feladat mellett egy másik – egy héten belül sorra kerülő – vizsgálati alkalommal két kognitív rugalmasságot mérő feladatot vettünk fel a gyerekekkel: a Dimenzióváltás Kártyaszortírozó feladatot (Dimension Change Card Sort Task, DCCS, Zelazo 2006) és a Stroop-feladat nem-verbális, kisgyermekekre kifejlesztett változatát (Lukács et al. 2016). A DCCS-feladatban a gyerekek kártyákat kategorizálnak először szín, majd forma, és végül egy összetett szabály szerint (l. a 2. ábrát).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2. ábra: A DCCS-feladat képi ingerei. Referenciakártyák a felső sorban, szortírozandó kártyák az alsó sorban.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A feladat két referenciakártya bemutatásával kezdődik: az egyiken egy piros hajó, a másikon egy kék nyuszi látható. Ezeket a referenciakártyákat jól látható helyre teszi a kísérletvezető. A feladat első szakaszában hat kártyát kell a referenciakártyák alá szortírozni szín szerint. A hatból három kártyán kék hajó, a másik hármon pedig piros nyuszi látható. A kísérletvezető egyenként adja a kártyákat a gyermeknek, és minden alkalommal elmondja, hogy a piros a piroshoz megy, a kék pedig a kékhez. Ha a hatból legalább négyet jó helyre tesz a gyermek, sikeresen teljesítette az első szakaszt. Ezután jön a második szakasz. A referenciakártyák (piros hajó és kék nyuszi) maradnak az asztalon, és most ugyanazt a hat kártyát (három kék hajót és három piros nyuszit) forma szerint kell szortírozni. A kísérletvezető most is egyenként adogatja a kártyákat a gyermeknek, és minden alkalommal elismétli, hogy most a hajó a hajóhoz megy, a nyuszi pedig a nyuszihoz. Ha sikeresen vált szabályt a gyermek és a hatból legalább négy kártyát jól helyez el, teljesítette a második szakaszt. A harmadik, utolsó szakaszban a két referenciakártya marad, de most a szortírozandó pakli 12 kártyából áll: az eredeti hat mellett van hat fekete keretes kártya is, melyből három kék hajót, a másik három pedig piros nyuszit ábrázol. Az új szabály az, hogy ha nincs keret, akkor szín szerint kell szortírozni, ha van keret, akkor forma szerint. Ha a 12 kártyából legalább nyolcat jól kategorizál a gyermek, átment a harmadik szakaszon.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A másik, kognitív rugalmasságot mérő feladat, a Stroop-teszt, laptopon futott. A gyermek előtt egy összesen négy gombbal ellátott klaviatúra volt. A négy gomb négy állat (macska, tehén, ló és kakas) fekete-fehér vonalrajzolt képét mutatta. Az első tanulófázisban a képernyőn a négy állat egyikének a képe jelent meg, és a gyermek feladata az volt, hogy a klaviatúrán megnyomja az állathoz tartozó gombot. A második tanulófázisban a képernyő sötét maradt, és a négy állat valamelyikének a hangja hallatszott a laptop hangszórójából. A gyermek feladata az volt, hogy az állathanghoz tartozó gombot nyomja meg. A tesztfázisban egy-egy állat képe jelent meg a képernyőn, miközben egy állathang hallatszott. Kongruens próbákban a hang megegyezett a vizuális ingerrel, míg inkongruens próbákban a hang nem illeszkedett a vizuális ingerhez. Most a gyerekek feladata az volt, hogy figyelmen kívül hagyják a képet, és a hangra reagáljanak a megfelelő gomb megnyomásával. A tesztfázis 12 kongruens és 12 inkongruens próbából állt random sorrendben. A Stroop-hatás a kongruens és az inkongruens feltételek közötti válaszadási pontosság különbsége a helyes válaszok arányában mérve:
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

(9)
Stroop-hatás = (helyes válaszok aránya a kongruens kondícióban) − (helyes válaszok aránya az inkongruens kondícióban)
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave