4. Ritmusos priming tanulmányok

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A zenei ritmus és a nyelvtan feldolgozásának kapcsolatát a ritmusos priming módszerével is vizsgálta több tanulmány. A módszer lényege, hogy a vizsgálati személyek először egy rövid (általában kb. 30 másodperces) zenei ingert hallanak, majd közvetlenül ez után nyelvtani feldolgozást igénylő feladatot végeznek el. Ezután ismét egy zenei inger jön, majd a nyelvtani feladat, és ez ismétlődik több (általában összesen 4–8) alkalommal. A zenei ingerek vagy szabályosak, azaz egyértelmű metrikus szerkezettel rendelkeznek, amelyben az ütem könnyen felismerhető, vagy szabálytalanok, azaz nem társítható hozzájuk metrikus szerkezet és nincsen egyértelmű ütemük. Ha a nyelvtani és zenei ritmus feldolgozása hátterében hasonló folyamatok állnak, akkor azt várjuk, hogy a vizsgálati személyek jobb teljesítményt nyújtanak a szabályos zenei ingerek után, mint a szabálytalanok után. A ritmusos priming tanulmányok szerint ennek oka az, hogy a szabályos ritmus ugyanazokat a mechanizmusokat (precíz hallási feldolgozás, neurális oszcillációk szinkronizálódása egymással és a hangingerrel, szenzomotoros kapcsolódás, hierarchikus szerkezetek feldolgozása) aktiválja, amelyek a nyelvtani feldolgozáshoz szükségesek, így ezek készenlétben állnak a nyelvtani feldolgozásra. Ezzel szemben a szabálytalan zenei részletek nem eredményeznek ilyen készenlétet.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Több tanulmány vizsgálta a ritmusos priming nyelvtani helyességi ítéletek pontosságára gyakorolt hatását. Ebben a feladatban a vizsgálati személyek mondatokat hallanak, és el kell dönteniük, hogy a mondat nyelvtanilag helyes vagy helytelen (pl.: *A gyerekek játszik a szobában). A tanulmányok szerint a vizsgálati személyek sikeresebben hoznak döntéseket a szabályos zenei ingert követően a szabálytalan ingerhez képest. A hatást 5 és 12 év közötti, különböző korú és anyanyelvű (francia, amerikai angol, magyar), tipikus és atipikus nyelvi fejlődésű gyerekeknél is kimutatták (pl.: Canette et al. 2020; Chern et al. 2018; Fiveash et al. 2020; Ladányi et al. 2021; Przybylski et al. 2013).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Felmerül a kérdés, hogy valóban azért jelentkezik‑e a ritmusos priming, mert a szabályos ritmus elősegíti a nyelvtani feldolgozást, vagy azért, mert a szabálytalan ritmus rontja azt. Ezt vizsgálta Bedoin et al. (2016) tanulmánya úgy, hogy a szabálytalan ritmus helyett egy zenei elemeket nem tartalmazó, háttérzaj jellegű ingert használtak és ehhez hasonlították a szabályos ritmus utáni teljesítményt. A ritmusos priming így is jelentkezett, ami arra utal, hogy valóban a szabályos ritmus pozitív hatása felelős a jelenségért. Hasonló következtetésre jutottunk magyar anyanyelvű óvodások körében végzett kutatásunkban (Ladányi et al. 2021), amelyben a szabályos ritmus hatását két másik feltétellel hasonlítottuk össze: az egyikben korábbi tanulmányokhoz hasonlóan szabálytalan ritmust hallottak a gyerekek, a másikban pedig egy 30 másodperces csendes pihenőt tartottak. A gyerekek mindkét feltétellel összehasonlítva jobb teljesítményt nyújtottak a szabályos ritmust követően.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

További kérdés a ritmusos priming jelenséggel kapcsolatban, hogy valóban a zenei ritmikai és nyelvtani feldolgozás kapcsolata miatt jelentkezik‑e a hatás, vagy a szabályos zenei ritmus egy általánosabb folyamatra, például a figyelemre vagy a motivációra van pozitív hatással. Ezt a lehetőséget vizsgálta több kutatás úgy, hogy a ritmusos priming paradigmát nem nyelvtani feladatokkal együtt (pl.: vizuális keresés, képmegnevezés, gátlás) alkalmazták (Chern et al. 2018; Fiveash et al. 2023; Ladányi et al. 2021). Így azonban nem jelentkezett ritmusos priming, ami arra utal, hogy a zenei ritmikai és nyelvtani feldolgozás közötti kapcsolat felelős a hatásért a nyelvtani paradigmák esetében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fenti viselkedéses adatokkal összhangban állnak azok a kutatások, amelyek a ritmusos priming agyi válaszokra gyakorolt hatását vizsgálták felnőtteknél elektroencefalográfia (EEG) segítségével. Míg az ép nyelvi képességekkel rendelkező felnőttek nyelvtani hibák esetén konzisztensen jelentkező agyi választ mutatnak (P600), a nyelvtani feldolgozásban szerepet játszó bazális ganglionok területén sérült személyeknél hiányzik ez a válasz. Kotz és munkatársai (2005) azonban azt találták, hogy ha a mondatok bemutatása előtt a vizsgálati személyek egy szabályos zenei ingert hallgatnak, akkor náluk is jelentkezik az elvárt agyi válasz. Canette és munkatársai (2020) pedig azt mutatták ki, hogy diszlexiát mutató és tipikus nyelvi képességekkel rendelkező felnőtteknél erősebben jelentkezik ez az agyi válasz szabályos zenei ingerek hallgatása után a szabálytalanokhoz képest.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Míg a ritmusos priming nyelvtani feldolgozásra gyakorolt hatását a legtöbb korábbi tanulmány a nyelvtani helyességi ítélet feladat segítségével vizsgálta, frissen megjelent tanulmányunkban azt találtuk, hogy a hatás mondatismétlési feladatban is megfigyelhető, francia anyanyelvű 6–12 éves tipikus nyelvi fejlődésű és nyelvfejlődési zavart mutató gyerekeknél (Fiveash et al. 2023).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fontos megjegyezni, hogy a ritmusos priming atipikus nyelvi képességekkel rendelkező gyerekeknél is jelentkezett több tanulmányban (Bedoin et al. 2016; Fiveash et al. 2023; Ladányi et al. 2021; Przybylski et al. 2013). Emiatt a módszer logopédiai szempontból is ígéretes lehet. Például jövőbeli klinikai tanulmányok megvizsgálhatnák, hogy a hagyományos nyelvi képességeket célzó feladatok előtt szabályos zenei ingerek bemutatása növeli‑e a terápia hatékonyságát. Ebből a szempontból ígéretesek Bedoin és munkatársai (2018) eredményei, akik cochleáris implantátumot viselő gyerekek körében azt találták, hogy a ritmikus zenei ingerek fokozzák a nyelvtani feldolgozást célzó feladatok hatékonyságát.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave