8. Zenei ritmus a logopédiai gyakorlatban

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A zenei ritmikai és nyelvi, illetve kifejezetten nyelvtani képességek közötti kapcsolatok felvetik a zenei ritmus logopédiai gyakorlatban való felhasználásának lehetőségét. Ahogy korábban utaltunk rá, a zenei ritmus segíthet a nyelvtani képességeket érintő problémák előrejelzésében már kisgyerekkorban, vagy akár csecsemőkorban. Fontos megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló eredmények alapján nem feltételezhető, hogy a gyenge ritmikai képességek egyértelműen előrejeleznek későbbi nyelvtani problémákat. A gyenge ritmikai képesség csak egy a lehetséges kockázati tényezők közül, amelyek együttesen segíthetik a nyelvi problémák korai felismerését (Smoller et al. 2019).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A ritmikai képesség vizsgálatának előnyei közé tartozik, hogy kisebb valószínűséggel befolyásolja a nyelvi környezet, mint a nyelvtani képességeket. Így például többnyelvű gyerekek esetében kisebb az esélye annak, hogy tévesen nyelvfejlődési problémát állapít meg egy szakember a lassabb nyelvi fejlődés vagy szokatlan szerkezetek használata miatt. Ezen túl, a gyenge ritmikai képesség több különböző, beszédet és nyelvet érintő fejlődési problémát is előrejelezhet, mivel – ahogy fent említettük – nemcsak nyelvfejlődési zavar, hanem diszlexia vagy dadogás esetén is jelentkezhet ez a tünet. Ezzel szemben a tradicionális logopédiai tesztek tipikusan egy‑egy fejlődési problémára érzékenyek. A ritmikai tesztek további potenciális előnye, hogy egy számítógépen, táblagépen vagy okostelefonon futó rövid, egyszerű ritmikai tesztet óvodás- vagy kisiskoláskorban akár az óvónők, tanárok, gyerekorvosok vagy az orvosok asszisztensei is fel tudnának venni logopédiai képzettség nélkül. A ritmikai teszten gyengén teljesítő gyerekek ezután ugyanúgy logopédiai vizsgálaton vennének részt a diagnózis felállításához, viszont így már csak azok a gyerekek kerülnének logopédushoz, akiknek nagy eséllyel van a beszédet vagy a nyelvet érintő problémája. Így a szűkös logopédiai erőforrásokat kisebb mértékben kellene a szűrésre fordítani, és több idő jutna a diagnosztizált gyerekek fejlesztésére.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A ritmikai szűrést először kisiskolás- és óvodáskorban lehetne bevezetni, már rendelkezésre álló, kutatásban használt viselkedéses feladatokkal, mint például ritmusmegkülönböztetési vagy kopogási feladatokkal. Később a szűrést akár fiatalabb gyerekekre, csecsemőkre is ki lehetne terjeszteni, amikor a kutatásoknak sikerül kifejleszteniük olyan mérőeszközt, ami megbízhatóan képes mérni a ritmikai képességeket már ebben a korosztályban is, például az agyi válaszok vagy a ritmikus mozgások automatikus elemzése segítségével.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mivel mind a zenei ritmikai (Gingras et al. 2015; Ullén et al. 2014), mind a nyelvi (Bishop–Hayiou-Thomas 2008; Deriziotis–Fisher 2017; Kirkpatrick et al. 2011) képességek és problémák részben genetikailag meghatározottak, a szülők zenei ritmikai képességeinek felmérése szintén segíthet a beszédet vagy nyelvet érintő problémák előrejelzésében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A zenei ritmikai és a nyelvtani képességek összefüggéseit támogató tanulmányok eredményei a nyelvi képességek fejlesztésében is jelentős szerepet játszhatnak a jövőben. A logopédiai foglalkozások kiegészíthetőek lennének a zenei ritmikai képességek fejlesztésével, ami fokozhatja a logopédiai fejlesztés hatékonyságát. A gyerekek részt vehetnének egyéni vagy csoportos zenei ritmikai foglalkozásokon, vagy akár egy ritmikai képességeket célzó játékos alkalmazással is játszhatnának otthon. A közelmúltban több ilyen alkalmazást fejlesztettek kutatások keretében (Bégel et al. 2018; Vonthron et al. 2023; Zanto et al. 2024), azonban ezek nyelvi képességekre való hatását tudomásunk szerint egyelőre nem vizsgálta egy tanulmány sem. Ahogy korábban említettük, a ritmusos priming szintén beépíthető lehet a logopédiai gyakorlatba úgy, hogy a hagyományos, nyelvi képességeket célzó gyakorlatok előtt zenei ritmikai ingereket hallgatnak a gyerekek, ami fokozhatja a nyelvi gyakorlatok hatékonyságát.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fontos hangsúlyoznunk, hogy a zenei ritmust használó módszerek klinikai gyakorlatba történő bevezetéséhez, legyen szó a nyelvet érintő problémák felismeréséről vagy kezeléséről, szigorú módszertani kritériumoknak megfelelő klinikai kutatásokra van szükség.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave