2.3. Módszer

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A célmássalhangzókat és a környező magánhangzókat manuálisan címkéztük a Praat programban (Boersma–Weenink 2021). Bejelöltük a mássalhangzók határát, valamint a szomszédos magánhangzókat azok második formánsa alapján a spektrogram és az oszcillogram vizuális elemzésével. Az időtartamokat automatikusan nyertük ki egy Praat szkripttel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az alábbi abszolút időtartamokat elemeztük:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Mássalhangzó időtartama (ms-ban): a zöngétlen zárhangok esetében a zárszakaszt és a zöngekezdési időt tartalmazó időintervallum, a nazálisok esetében a mássalhangzó teljes időtartama. (C-vel jelöljük ezt az akusztikai paramétert függetlenül attól, hogy rövid vagy hosszú mássalhangzóról van szó.)
  • A célmássalhangzót környező magánhangzók hossza (ms-ban): A megelőző magánhangzó (V1) a célmássalhangzót közvetlenül megelőző hangot, a követő magánhangzó (V2) pedig a célmássalhangzót közvetlenül követő hangot jelenti.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Továbbá az alábbi relatív időtartamokat elemeztük:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Gemináta/szingleton arány (G/S arány): személyenként kiszámoltuk az egyes /t k n ɲ/ hangok esetében a gemináták és a szingletonok átlagos időtartamát, majd ezt a két átlagértéket elosztottuk egymással. Így személyenként 4 értéket kaptunk (a /t k n ɲ/ mássalhangzókra), amelyeket átlagoltunk nazálisokra és explozívákra, valamint a beszélő átlagos G/S arányát is kiszámoltuk. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a hosszú mássalhangzók hányszor hosszabbak a rövid párjaiknál. Például 1‑es érték esetén a gemináta és a szingleton hangok azonos hosszúságban realizálódtak, 2‑es érték esetén pedig a gemináták kétszer olyan hosszú időtartamban, mint a szingletonok.
  • A mássalhangzó időaránya a környező magánhangzókhoz képest (C/V1 és C/V2): ez a nemzetközi szakirodalomban gyakran használt relatív mértékegység a mássalhangzó-hosszúság vizsgálatára (Hirata–Whiton 2005). Ez a jellemző ugyanis alkalmas arra, hogy az artikulációs tempótól függetlenül megmutassa a különbséget a két fonológiai kategória fonetikai realizációi között. Tempókülönbségek lehetnek ugyanis egyrészt a beszélők között az egyénre általánosan jellemző beszédsebesség miatt (gyors vagy lassú beszélők), másrészt a tempó egy beszélőn belül is változatos lehet a közlés különböző részein (új információ, gyakori vagy ritka lexéma, beszédalkalmazkodás, illetve fáradás hatására stb.). A C/V arány a hangsor két szomszédos hangjának időtartamát veti össze, így megbízhatóbb mutató lehet a vizsgálatunk során, mint az abszolút értékek, amelyek nagyfokú variabilitásnak vannak kitéve. A célmássalhangzónak a megelőző, illetve a követő magánhangzóhoz viszonyított időaránya azt mutatja meg, hányszor hosszabban realizálódott a mássalhangzó a szomszédos magánhangzóhoz képest. Ha 1‑es az érték, akkor ugyanolyan hosszan, ha annál kisebb, akkor a magánhangzó volt hosszabb, ha 1-nél nagyobb, akkor a mássalhangzó volt hosszabb.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A statisztikai elemzésekhez az abszolút (C, V1, V2) időtartamok esetében a nyers adatok helyett a logaritmus-transzformáltjaikat használtuk, ugyanis ezek alkalmasabb változónak mutatkoztak a két kategória osztályozásában, és a beszédtempó változatosságának ellenére a kvantitás invariáns jegyei lehetnek (Amano et al. 2021). Az ábrákon és a táblázatokon ugyanakkor a nyers adatokat mutatjuk be milliszekundumban (ms-ban) a könnyebb értelmezhetőség kedvéért.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A statisztikai elemzésekhez az R szoftver lmer4 és lmerTest csomagjait használtuk (Bates et al. 2015; Kuznetsova et al. 2017). Lináris kevert modelleket építettünk az egyes akusztikai paraméterekre, amelyekben a fix hatások a mássalhangzó-kvantitás (szingleton vs. gemináta), az életkor (gyermek vs. felnőtt) és a mássalhangzótípus (explozíva vs. nazális) voltak, illetve ezen faktorok interakciójára voltunk kíváncsiak. A G/S arány vizsgálatakor a kvantitás faktora nem szerepelt a modellben, hiszen ez az arány magában foglalja mind a gemináták, mind a szingletonok értékeit. Random faktorként a beszélőket (N = 20) szerepeltettük. A páronkénti összevetésekhez Tukey post hoc tesztet (emmeans csomag, Lenth et al. 2019), a p-értékek kiszámításához pedig Satterthwaite-approximációt alkalmaztunk. A statisztikai elemzéseket 95%-os konfidenciaintervallumon végeztük el.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave