3. Tipikus felnőtt beszélők receptív pragmatikai képességének neurális háttere

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fentiekből látható, hogy a pragmatikai képesség fejlődésének neurális hátterét nemigen tudjuk részletesen feltérképezni azzal a praktikusnak tűnő módszerrel, hogy metaanalízist készítünk a témáról, mivel ehhez nem áll rendelkezésre elegendő tanulmány. Ezért szükségképpen a felnőtt pragmatikai működést kell vizsgálnunk. Ehhez több, felnőttekkel végzett vizsgálatból készült metaanalízis eredményeit használjuk fel (Bohrn et al. 2012; Hauptman et al. 2023; Rapp et al. 2012; Reyes-Aguilar et al. 2018; Yang 2014). Ezekben a metaanalízisekben főképp a metafora, metonímia, irónia, szarkazmus, szólások, idiómák, humor, anafora és a beszédaktusok megértéséről készült tanulmányok eredményeit foglalták össze a szerzők. Az általuk közölt eredményeket az 1. táblázat foglalja össze. A táblázatban azokat a területeket látjuk feltüntetve, amelyek szignifikánsan nagyobb aktivitást mutattak a pragmatikai jelentésre a szó szerinti jelentéshez képest. Az 1. táblázat vizuális kiegészítéseként szolgál az 1. ábra, amely sematikusan mutatja be a vizsgált metaanalízisekben azonosított aktivációs gócokat. Az ábrán az aktivációs gócok középpontjait látjuk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A táblázatban és az ábrán szereplő agyterületek behatóbb vizsgálata során számos felismerést tehetünk. Elsőként arra célszerű felfigyelnünk, hogy a figuratív: szó szerinti jelentések kontrasztjára aktiválódó agyterületek között több olyat találunk, amelyeket az idegtudomány strukturális és/vagy funkcionális csomópontként tart számon (ezek: a precuneus, a cinguláris kéreg, az inferior és a superior parietális lebeny, a középső temporális gyrus, az insula, a frontális lebeny három laterális gyrusa, a globus pallidus, a gyrus lingualis, valamint a thalamus). Ezek a csomópontok az fMRI tanulmányokban témától függetlenül általában is a leggyakrabban említett területek (Menon 2015; Oldham–Fornito 2019).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Kijelenthető továbbá, hogy a táblázatban felsorolt nagyagykérgi területek szinte mindegyike (az elsősorban vizuális feldolgozást végző occipitális lebenyt kivéve) része valamelyik viszonylag jól feltárt agyi funkcionális hálózatnak. A metaanalízisekben megállapított területek közül a nyelvi hálózat része a precentrális gyrus, az inferior frontális gyrus (Broca-terület); a superior és a középső temporális gyrus, az inferior parietális lebeny, valamint a gyrus supramarginalis. A tudatelméleti hálózat része a temporo-parietális csomópont, a mediális frontális gyrus, a cinguláris kéreg elülső területei, a temporális pólus (BA38), valamint az amygdala. A központi végrehajtó hálózat része mindhárom laterális frontális gyrus (inferior, superior, középső), a gyrus supramarginalis, a gyrus angularis, valamint az insula elülső dorzális része. A szaliencia-hálózathoz tartozik az elülső cinguláris kéreg dorzális része, az insula elülső dorzális része, az amygdala, valamint a thalamus bizonyos területei és a bazális ganglionok nucleus caudatus része. Fontos strukturális, funkcionális csomópont a precuneus, amely egyszerre tartozik a végrehajtó hálózathoz, valamint a tudatelméleti hálózathoz is.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1. táblázat: A pragmatikai megértés neurális hátterét vizsgáló metaanalízisek eredményeinek összefoglaló táblázata. Az agyterületek megnevezése után szögletes zárójelben a Brodmann-mezők (BA) megjelölése. Az 1. ábrán látható számozás az 1. táblázatban az agyterületek megnevezése előtti kerek zárójelben található számoknak felel meg.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1. ábra: A pragmatikai megértés neurális hátterét vizsgáló metaanalízisek eredményeinek összefoglaló ábrája. Jelmagyarázat: B = bal félteke; J = jobb félteke; Ant. = anterior (elülső); Post. = posterior (hátulsó); laterális: az agykéreg oldalsó felszíne; mediális: a két agyféltekét elválasztó középvonal mentén fekvő területek; ventrális = az agykéreg alsó területei; dorzális = az agykéreg felső, fejtetői területei.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave