6. A nyelvelsajátítás új modellje a magzati nyelvi tapasztalatok tükrében

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fentebb bemutatott empirikus eredmények egyértelműen azt támasztják alá, hogy a nyelvtanulás már az anyaméhben elkezdődik. A magzat nyelvi tapasztalata már alakítja, módosítja annak beszédészlelési képességeit és azok idegi feldolgozását.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ezek a prenatális tapasztalatok kulcsfontosságú szerepet játszanak a csecsemő hallási és nyelvi fejlődésében. Hatásuk nemcsak azonnali, hanem hosszútávú is, mivel előkészítik az utat a későbbi nyelvfejlődéshez. Ez alapján a nyelvi fejlődés új modelljét dolgozhatjuk ki (2. ábra), amely figyelembe veszi e korai tapasztalat hatásait is. E modell értelmében a magzati nyelvi bemenet nagy részét kitevő prozódia az, ami összeköttetést jelent a prenatális és a posztnatális nyelvi ingerek között, és már a születés előtt hozzáigazítja a beszédészlelési képességeket az anyanyelv ritmusához, intonációjához, magánhangzókészletéhez stb. Ez a prozódiai keret alkotja azután azt a vázat, amelyre a nyelvtanulás épít. Mivel a prozódia kisebb egységekre osztja a folyamatos beszédet, és részlegesen leképezi a szintaxtist, a szemantikát, a pragmatikát stb., „csizmahúzóként” szolgál a nyelv elsajátítása számára, hozzáférést adva a csecsemőnek nem csak a hallható, fonológiai jelenségekhez, hanem a perceptuálisan nem tapasztalható, elvontabb szerkezeti jellemzőkhöz is.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2. ábra: A magzati kori tapasztalat szerepe a nyelvelsajátításban – egy új nyelvelsajátítási modell sematikus bemutatása
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A prozódia és általában a hangmintázatok e támogató szerepe önmagában nem új elképzelés – számos fonológiai „csizmahúzási elmélet” (bootstrapping theory) született már korábban is (Morgan–Demuth 1996; Nespor et al. 2008). Sőt, a nyelvtan elsajátításának magyarázatára nemcsak fonológiai, hanem szemantikai (Pinker 2014) és szintaktikai (pl. Lidz et al. 2004) csizmahúzási elméleteket is javasoltak. Ezen elméletek lényege, hogy a nyelvtannak a beszédben közvetlenül nem érzékelhető, absztrakt szerkezeteit a csecsemők úgy sajátíthatják el, hogy más, közvetlenül is érzékelhető elemeket figyelnek meg, használnak „csizmahúzóként”, amelyek az absztrakt szerkezetekkel korrelálnak. Az elméletek abban különböznek, hogy milyen csizmahúzó elemeket feltételeznek. A fonológiai csizmahúzási elméletek például a nyelvtani kategóriákkal, szerkezetekkel korreláló fonológiai jelenségeket tartják csizmahúzó elemeknek. Így például az angolban a szóhangsúly helye korrelálhat a szó szófajával (Cutler–Carter 1987): azonos fonémákból álló szavak esetén jól látható (de általánosabban is igaz), hogy ha az első szótagra esik egy kétszótagú szó hangsúlya, főnévről van szó (pl. ˈrecord ’lemez, felvétel, rekord’), míg a második szótagon lévő hangsúly igét jelez (pl. reˈcord ’felvesz, regisztrál, feljegyez”). A magyarban a szóhangsúly szintén fontos lehet. Bár empirikus bizonyíték csecsemőknél nincs rá, feltételezhető, hogy a fix szóhangsúlynak a folyamatos beszéd szegmentálásában, a szóhatárok jelzésében van szerepe.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Amit a fonológiai csizmahúzási elméletekhez a magzatok vizsgálata hozzáad, az a prozódia kiemelt szerepe, amely annak mint legelső nyelvi tapasztalatnak az időbeli, fejlődésbeli helyzetéből fakad. Így már nem önkényes, hogy miért épp a prozódia lenne az, amely a nyelvelsajátítás keretét megadja: erre az emberi fejlődésben betöltött korai helye és szerepe jogosítja fel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az agyi kutatások ezt az elképzelést csak tovább erősítették, mivel megmutatták, hogy a magzatok agya már születés előtt ráhangolódik az anyanyelv ritmusára, így azok az agyhullámok (pl. a théta), amelyek a felnőtt agyban is kitüntetett szerepet játszanak a beszéd feldolgozásában, már a magzati korban felveszik az anyanyelv ritmusát (Ortiz-Barajas et al. 2023).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fontos megjegyezni, hogy ez nem mond ellent az univerzális képességek meglétének, mert az agy és az érzékszervek e korai szakaszban annyira plasztikusak, hogy a prenatális tapasztalat nem határozza meg determinisztikusan a beszédészlelés és a nyelvi fejlődés útját, csupán elindítja azt egy adott irányba. Ez azonban, ha szükséges, például ha a nyelvi környezet megváltozik (Pierce et al. 2014; Ventureyra et al. 2004), az első néhány életévben az idegi plaszticitás miatt könnyen visszafordítható (Gervain 2015; Werker–Hensch 2015).
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave