4. A beszédfeldolgozás elsajátításának mérföldkövei és kitekintés

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az élet első évében a csecsemő hallási teljesítménye lehetővé teszi a beszédészlelési folyamatok fejlődésének megindulását, az akusztikai és bizonyos értelemben vett fonetikai feldolgozó folyamatokét, a vizuális észlelést és egyes szupraszegmentumok felismerését. Megkezdődik a mentális lexikon feltöltődése. A csecsemő „élettapasztalata” előkészíti a beszédmegértés kialakulását.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egyéves korban a hallás működése révén a kisded feldolgozza a környezeti akusztikai ingereket, a beszéd felismerésének kitüntetett szerep jut. A beszédészlelés akusztikai és egyes fonetikai folyamatai lehetővé teszik a szavak azonosítását, és némelyekhez a jelentés hozzákapcsolását. A mentális lexikon egyre több nyelvi jelet tartalmaz.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Kétéves korban a hallás mechanizmusa tovább finomodik. A már működő beszédészlelési folyamatokhoz csatlakozik a szeriális, a fonológiai és a ritmusészlelés, valamint a beszédhang-differenciálás. A vizuális észlelés szerepe hangsúlyossá válik. Növekszik a jelentéssel bíró hangsorok száma, a mentális lexikonban a különféle morfémákon kívül nyelvi szabályok és stratégiák is kódolódnak. Megkezdődik a szókapcsolatok, a frázisok megértése, az extra- és a paralingvisztikai tényezőknek még jelentős a szerepe.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Három-négyéves korra a hallás megbízhatóan funkcionál. A beszédészlelési folyamatok egyre kiterjedtebbek és pontosabbak. Működni kezd a beszédfeldolgozás értelmezési szintje, a gyermek képessé válik bizonyos összefüggések megfigyelésére, tanulságok felismerésére. A mentális lexikon gazdagodik, a lexikális hozzáférés gyorsul.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Öt-hat éves korban a hallási teljesítmény megfelel a felnőttekének. A különböző beszédészlelési folyamatok együttműködnek (Gósy 2007a). Az extra- és a paralingvisztikai tényezők részvétele, valamint a vizuális észlelés fontossága a beszédfeldolgozásban erősen lecsökken. A gyermek képes következtetések levonására, és a pragmatikai sajátosságok azonosítására. A mentális lexikon strukturálisan, a hozzáférési folyamatok pedig időzítésükben módosulnak (Bóna–Imre 2011).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A beszédfeldolgozás mechanizmusa mintegy hat év alatt kialakul a fenti mérföldkövek mentén, és működőképessé válik, de a fejlődés nem zárul le. A további években a „finomhangolás” (pl. Surányi–Pintér 2022) eredményeképpen újabb és újabb minőségi és mennyiségi változások következnek be, a folyamatok pontosabbak lesznek, a kognitív struktúrákkal együtt fejlődnek, és mind jobban függetlenednek a kommunikációs helyzettől és a kommunikációs csatornától.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

∗ ∗ ∗

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A jövő kutatási feladata a beszédfeldolgozás nyelvfejlődési ívének, a változásoknak, a finomhangolás mérföldköveinek a kísérletileg alátámasztott részletes vizsgálata a tizenéves korosztályokban. A média, az internet, az okoseszköz-használat, a tartalommegosztó felületek a különféle – beszédfeldolgozást is igénylő – vizuális/verbális műfajok befolyásolják a gyermekek beszédészlelését, beszédmegértését és az értelmezési folyamatokat (Balla 2019). Ezeknek a hatásoknak a megismerése és leírása a közeljövő legfontosabb kutatási irányai közé tartozik.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave