2.1. Résztvevők

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A KOFA-2 kérdőívvel végzett adatgyűjtés a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont és az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar együttműködésében zajlott le. A szülők elérése elsősorban egyetemi hallgatók által történt, akik ismeretségi körükben, kismama-csoportokban és bölcsődékben léptek kapcsolatba a kisgyermekes szülőkkel. Ennek során a szülők tájékoztatást kaptak a kutatás céljairól, az adatkezelés és az adatok felhasználásának módjáról, illetve hozzájárultak azokhoz. A visszakapott kérdőívek összesítése 390 fő 15–32 hónapos kor közötti (medián életkor 24 hó) gyerek adatait tartalmazó adatbázist eredményezett. A kitöltő személye 88,5%-ban az anya volt, emellett csekély számban előfordult a másik szülő, illetve nagyszülő általi kitöltés. Az adatbázis háttérváltozóinak megismerése érdekében a KOFA-2 mellett egy demográfiai adatokat, illetve a gyerek fejlődésének egyes jellemzőire vonatkozó kérdőívet is kitöltettünk a szülőkkel. A résztvevő gyerekek és családjaik alapvető demográfiai adatainak (gyerek életkora, neme, szülők iskolai végzettsége, család lakóhelye), illetve a születés körülményeiről megismert jellemzők (testvérek, születési súly, születés körüli problémák) megoszlását mutatja be az 1. ábra és az 1–2. táblázat. A mintában az elemszámok optimális megoszlása érdekében negyedéves életkori csoportosítást vezettünk be, a korcsoportok létszáma és nemi aránya az 1. ábra melletti táblázatban olvasható. A mintában a szülők jelzése alapján 9 fő koraszülött gyerek szerepel (2,3%).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A minta nemek szerinti megoszlása viszonylag kiegyensúlyozott, a lányok és fiúk aránya 44,9%–55,1%. A nemek azonban kissé eltérő arányban oszlanak meg a korcsoportok között, ennek következtében a fiúk medián életkora 24, míg a lányoké 23 hónap, ami a Kruskal–Wallis ANOVA eredménye szerint szignifikáns különbség, kis hatásmérettel, χ²(1) = 4,64, p = 0,031, ε² = 0,0119. Emiatt a nyelvi fejlődés nemi különbségeinek vizsgálatakor az életkor hatását elemzéseinkben kontrolláljuk.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1. ábra: A résztvevők életkor és nem szerinti megoszlása nem (balra) és korcsoport (jobbra) szerint
 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1. táblázat: A résztvevők lakóhely és szüleik iskolai végzettsége szerinti megoszlása

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2. táblázat: A résztvevők megoszlása a születés egyes körülményei szerint

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szocio-ökonómiai sajátosságok tekintetében az látszik, hogy a mintában viszonylag felülreprezentáltak a magasabban iskolázott szülők gyermekei. Referenciaként a 2011. évi népszámlálás (Központi Statisztikai Hivatal 2012) szerint a 20–39 év közötti (legalább 1 gyermeket nevelő) anyák aránya iskolai végzettség szerint a következő: 2,12% nem rendelkezik iskolai végzettséggel (nem fejezte be az általános iskolát), 17% általános iskolával, 23,73% középiskolával, 33,72% középiskolával (érettségivel) és 23,43% főiskolai vagy egyetemi végzettséggel. Megjegyzendő, hogy mintánk jelentős része (40%) a budapesti régióból származik, ahol általában az emberek több mint 70%-a befejezi a középiskolát (érettségivel), vagy felsőfokú diplomát szerez. Az iskolázottabb anyák magasabb arányának feltételezett hatását a mintában a későbbiekben tárgyaljuk.
 
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave