Google Trends: „klíma”, „klímaváltozás”, „éghajlat” és „éghajlatváltozás” a magyarországi lekérdezésekben

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szembetűnő periodicitással a „klíma” iránt érdeklődő magyarokat (sajnos) nem az éghajlat állapota érdekelte: a görbe alaposabb vizsgálatából kiderül, hogy a csúcsok mindig a nyári hónapokkal (leggyakrabban június–júliussal) estek egybe, és a kapcsolódó lekérdezések is nyilvánvalóvá teszik a tényt, hogy mi szinte kizárólag a klímaberendezések (telepítése/javít(tat)ása) iránt érdeklődtünk ezekben az időszakokban. (A leggyakoribb huszonöt kapcsolódó lekérdezés kivétel nélkül légkondicionáló berendezésekre vonatkozott.)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

5. ábra. A „klíma”, „éghajlat”, „klímaváltozás”, „éghajlatváltozás” kifejezések gyakorisági görbéi (magyarországi, magyar nyelvű keresésekre fókuszálva) a Google Trends statisztikái alapján, 2016 októbere és 2021 októbere között
Forrás: Google Trends
 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

6. ábra. A „klímaváltozás” és az „éghajlatváltozás” kifejezések gyakorisági görbéi (magyarországi, magyar nyelvű keresésekre fókuszálva) a Google Trends statisztikái alapján, 2016 októbere és 2021 októbere között
Forrás: Google Trends
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az „éghajlat” szó iránt mutatkozott a második legnagyobb arányú érdeklődés – bár a „klíma” keresőterminustól gyakoriságban messze elmaradva. Viszont itt sem az éghajlatváltozás okainak vagy következményeinek jobb megismerése iránti igény motiválta az internethasználókat. Összevetve a „klíma” szó gyakorisági görbéivel, az „éghajlat”-ra szinte tökéletesen ellentétes fázisban kerestek rá az emberek – nyáron szinte egyáltalán nem. Mivel az érdeklődés hiánya szintén megmutatkozott a karácsonyi ünnepek alatt, feltételezhetjük, hogy valójában diákok próbáltak gyorsan információhoz jutni a témával kapcsolatban, valószínűleg környezettan-, földrajz- stb. dolgozatok előtt – rosszabb esetben: alatt. A diákok tevekénységére utal egyrészt a keresések nagyon egyenletes eloszlása megyék szerint; másrészt a kapcsolódó lekérdezések alapján kirajzolódó, széles éghajlattípus-paletta is ezt a feltételezést támasztja alá.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A „klímaváltozás” és az „éghajlatváltozás” szavak közül egyértelműen az előbbire kerestek rá többen, és 2019-től kedve az érdeklődés intenzitása egyenetlenül, de kimutathatóan fokozódik. Ugyanakkor a légkondicionálók dominanciájához képest még ez az emelkedő tendencia is annyira kevéssé átütő, hogy a Google Trends – elegendő adat hiányában – nem tudja megjeleníteni a „klímaváltozás”-hoz kapcsolódó keresések kulcsszavait.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az angol nyelvű (világszintű) lekérdezések a „climate” és a „climate change” kifejezések vonatkozásában hasonló tendenciákról árulkodnak, mint magyar nyelvű megfelelőik, ugyanakkor a klímatudatosság szintje valamivel magasabbra értékelhető. Ellenpróbaként itt is megjelenítettük az „air conditioner”/„air conditioning” szókapcsolatok keresési gyakorisági mutatóit, és az eredményekből tisztán kimutatható, hogy az északi félteke nyarainak kezdetétől a légkondicionálókra irányuló érdeklődés háttérbe szorítja a klímaváltozás lehetséges hatásai kapcsán esetleg érzett aggodalmakat.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

7. ábra. A „climate”, „climate change”, „air conditioning” és „air conditioner” kifejezések gyakorisági görbéi (világszintű, angol nyelvű keresésekre fókuszálva) a Google Trends statisztikái alapján, 2016 októbere és 2021 októbere között
Forrás: Google Trends
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ugyanakkor kimutathatók (ritka) éghajlati vonatkozású érdeklődésfellángolások – 2017 júniusának legelején, illetve 2019 szeptemberének végén –, amelyek csak néhány napig tartottak, és hosszú távú hatásuk elenyészően csekélynek bizonyult. Az első, látványos gyakoriságemelkedés Donald Trump azon megnyilatkozásához köthető, amelyben hivatalosan is bejelentette az Egyesült Államok kilépését a párizsi klímaegyezményből 2017. június 1-jén. Két évvel később pedig a 2019. szeptember 20–27. közötti globális klímasztrájkok irányították rá a figyelmet az ügyre.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A „climate” és a „climate change” szavakhoz köthető, világszintű lekérdezésekhez kapcsolódó legnépszerűbb keresések szinte kivétel nélkül a klímaváltozás definíciójára irányultak, illetve jóval kisebb mértékben a globális felmelegedés és a hőmérséklet témáihoz kapcsolódtak.1 A 3. táblázatban szereplő kulcsszavak közül egyik sem szerepelt a kapcsolódó lekérdezésekben az első tíz helyen, ami a tudományos szakirodalom közvéleményre gyakorolt hatásának elhanyagolható voltát jelzi.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave