A hibrid stratégia

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fizikalista megközelítés, amely a természeti törvényre és ezáltal az előrejelezhetőségre épít, bonyolult rendszerek esetén csapdát rejt, amit Niels Bohr így fogalmazott meg: „Az előrejelzés nagyon nehéz, különösen, ha a jövőre vonatkozik.” A mai természettudományok, mindenekelőtt a fizika a valóság mibenlétének értelmezéséhez nem adnak olyan biztos kapaszkodót, mint amilyent a newtoni fizika adott Laplace-nak, aki egyetlen természeti erőnek, a tömegvonzásnak az ismeretében úgy vélte, hogy a világ teljes további menetét meg lehet határozni, ha adott a jelenlegi állapot.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fizikalista, szigorú matematikai alapokra helyezett világkép – különösen a gazdaságban és a társadalomban – szinte egyik pillanatról a másikra összeomolhat (Taleb, 2007), ha sok-sok fehér hattyú után feltűnik egy fekete. Ez a metaforikusan megfogalmazott „feketehattyú-probléma” az indukción alapuló általános következtetés problémája. Az alapján, hogy eddig csak fehér hattyút láttunk, nem állíthatjuk biztosan, hogy minden hattyú fehér. Taleb a fekete hattyú problémáját három dologgal jellemzi: 1) a fekete hattyú kívülálló tényező, amelynek megjelenésére nem utalnak meggyőző múltbeli tapasztalatok; 2) megjelenésével felborítja a korábbi rendet; és 3) senki által nem várt felbukkanása ellenére az események bekövetkezése után megjelennek azok a magyarázatok, amelyek racionálisnak állítják be az eseményeket. A társadalomban majdnem mindent – mondja Taleb – ilyen nagy hatású, ritka és váratlan események okoznak (Taleb, 2007, xxiv). Ezzel szemben a vizsgálatok és az elemzések az úgymond „normálisra” fókuszálnak, ami jól magyarázható a haranggörbe által leírt normalitással, mert egy ilyen modellben a fellépő bizonytalanságokat jól lehet kezelni. A normál eloszlás valójában azonban nem mond semmit a nagy kilengésekről. Némileg elébe vágva a cikk további mondandójának megjegyzem, hogy az orosz–ukrán háború kitörése éppen egy ilyen fekete hattyú megjelenése volt Európa energiaellátása szempontjából.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ha nem hagyatkozhatunk teljes biztonsággal az előrejelzésekre, akkor célszerű egy hibrid megoldás alkalmazása, amelyben a fizikai elvből átvesszük az előrejelzést, de ezt nem tekintjük abszolútnak; a biológiából pedig az alkalmazkodást és a diverzifikálást vesszük át. Hibrid stratégiát alkalmaznak többek között egy a klímaváltozástól meglehetősen távol eső területen, nevezetesen a vagyonkezelésben, ahol a befektetési stratégia a válasz a piacok csak korlátozottan megjósolható működésére.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave