4π szimpóziumok

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2022 májusában és szeptemberében a már említett hibrid megoldás szellemében rendeztek kétszer kétnapos előadás-sorozatot, az úgynevezett 4π szimpóziumokat a klímaváltozással kapcsolatos kihívásokról (Ganteför, 2022) a németországi Konstanzban, majd a svájci Romanshornban. A szimpóziumok során több, mint húsz előadás hangzott el a terület kiváló szakértőitől. A 4π megnevezés – ami a gömbfelületen a maximális térbeli látószög – arra utal, hogy a szimpóziumok széleskörűen kívánták áttekinteni a klímaváltozást, vagyis a szűkebb értelemben vett klímaváltozáson kívül megvizsgálták annak energiaellátási, gazdasági és emberi vonatkozásait is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Gerd Ganteför, a Konstanzi Egyetem fizikaprofesszora, a szimpóziumok spiritusz rektora az előadás-sorozat végén tartott összefoglalójában megállapította, hogy a klímadiszkusszió háromszoros ideológiai csapdában van.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Fundamentalisztikus, mert abszolutizálja a klímaproblémát, amely az ENSZ tizenhét fenntarthatósági céljának csupán az egyike, méghozzá nem is az első számú prioritás.
  • Monokauzális, mert a dekarbonizációt tekinti az egyetlen megoldásnak.
  • Lokalitás jellemzi, amelynek jegyében klíma-szükségállapotot rendeltek el számos európai városban, például Konstanzban vagy Zürichben. Ez olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek kizárólag a leggazdagabb országokban valósíthatók meg, és semmiféle hatásuk nincs a globális klímára. Olyan megoldásokat kell keresni, amelyek a nagy lakosságszámú, de sokkal szegényebb országokban is megvalósíthatók.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ez az ideológiai csapda a csoportnyomás törvényének megfelelően kiterjed az egész társadalomra. Ganteför könyvet is írt erről a témáról Gesetz der Herde, vagyis A nyáj törvénye címmel. Hasonló szellemben fogalmaz Lóránt Károly Világvége helyett című könyvének hátsó borítóján: „A fizikai valóság felől nézve kétségtelen, hogy a világ mai energiarendszerének erőltetett átalakítása ’híg’ energiafajtákra eleve kudarcra ítélt kísérlet. A kérdés csak az, hogy a közvélemény mennyi idő múlva, mekkora életminőség-romlást követően fog erre rájönni.”

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szimpóziumok során az alábbi alapelvek kristályosodtak ki.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Az IPCC (ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete) jelentései a legmegalapozottabbak a tekintetben, amit a klímaváltozásról tudunk.
  • A félelem a politika, a vallások és a médiák eszköze. A tudomány küzd a félelem ellen.
  • Az emberiség nem hal ki, legalábbis nem a klímaváltozástól.
  • A klímaváltozás komoly, de nem egzisztenciális probléma.
  • A valódi probléma az, hogy a klímaváltozás által előidézett kihívások ideológiai alapon nem oldhatók meg.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szimpóziumok mérsékelt energiafordulatra tettek javaslatot. Konkrétan ez azt jelenti, hogy a hagyományos szén-, kőolaj-, földgáz- és uránalapú energiatermelés megváltoztatását irányozták elő, mégpedig úgy, hogy az energiahordozó-összetétel a következők szerint alakuljon: először is teljes egészében hiányzik a szén; a kőolaj használata minimálisra csökken; jelentős szerepet kap viszont a földgáz, amelynek szén-dioxid-kibocsátása csak egyharmada a szénalapú energiatermelésnek; a meglévő uránalapú atomerőművek kiegészülnek tórium üzemanyagú erőművekkel; ehhez jönnek még a megújuló energiára alapuló energiatermelési eljárások, nevezetesen a szél-, a nap- és a vízerőművek. Ezen túl figyelembe kell venni, hogy valamennyi energiatermelési eljárásban jelentős tartalékok vannak a hatékonyság javításának területén.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ez a javaslat egy részben fizikai, részben biológiai elvű, hibrid megoldásnak tekinthető, mert figyelembe veszi az előrejelzést, de azt nem abszolutizálja, hanem a biológiai elvnek megfelelően szelektál és diverzifikál. Ez a megoldás nem jelent nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást, mert az teljesen irreális lenne; viszont nettó 50 százalékot jelent, vagyis a szén-dioxid-kibocsátást a felére csökkenti, ami egyúttal a jelenlegi szinten stabilizálja a levegő szén-dioxid-tartalmát, ugyanis az így kibocsátott mennyiséget a növényzet és a víz, mindenekelőtt az óceánok vize már képes elnyelni. Továbbá társadalmi szempontból is elviselhető megoldásról van szó, mert folyamatosan, megszakítás nélkül képes energiát szolgáltatni olyan áron, amely a lakosság legszegényebb rétegei számára is megfizethető.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave