Kutatási terv az egyetemi hallgatók klímaszorongásának vizsgálatára

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az ELTE Ember–Környezet Tranzakció Intézet munkatársai nyilvánosan hozzáférhetővé tették azt a két online mérőeszközt, amellyel bárki felmérheti saját ökoérzelmeit (Ágoston et al., 2022).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az ökoszorongás és az ökológiai bánat (ökogyász) mérésére validált kérdőívek alkalmasak arra, hogy az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem és a Pannon Egyetem hallgatói körében (N=120 fő) felmérjük, milyen mértékű a 19–24 éves fiatalok ökoszorongása, illetve hogy ez az érzelem szignifikáns kapcsolatban áll-e a demográfiai háttérváltozókkal (pl. életkor, nem, lakóhely). Feltételezésünk szerint az egyetemi hallgatók körében az ökoszorongás erősebb, mint az ökogyász érzete, az attitűdök esetében pedig a válaszadók nemén kívül más háttérváltozóval nem igazolható szignifikáns kapcsolat.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tervezett kutatásunkban a klímaváltozással, a klímaszorongással kapcsolatos médiaszövegek hatását is vizsgáljuk (lásd 3. táblázat). A vizsgálat bemeneti, első fázisában a hallgatók ökoérzelmeit a validált kérdéssorokkal kívánjuk felmérni. Ezt követően vetítjük le a „There Is No Planet B” (Nincs másik bolygónk) című tudományos-ismeretterjesztő dokumentumfilmet (Elekes–Horváth, 2022; Horváth, 2022; VEOL Podcast, 2022).1
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

3. táblázat. Kutatási terv – A médiaszövegek hatása a Z-generáció klímaszorongására
Kutatási helyszínek
Pannon Egyetem, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem
A kutatás mintája
18–22 év közötti hallgatók (N=110)
Kutatási kérdések
  • Milyen mértékű az egri és a veszprémi egyetemista hallgatók klímaszorongása?
  • A különböző demográfiai változókkal (életkor, nem, lakóhely) mennyire járnak együtt az egyes érzelmek?
  • Az ökoérzelmek erőssége környezettudatosabb viselkedést eredményez-e?
  • A klímaváltozással, klímaszorongással kapcsolatos médiaszövegek milyen hatást gyakorolnak a válaszadók ökoérzelmeire, attitűdjére?
Vizsgálati szakaszok
Bemeneti mérés
Pannon Egyetem, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem
Mérőeszközök
Ökoszorongás-kérdőív
Ökogyász-kérdőív
(ELTE PPK Ember–Környezet Tranzakció Intézet által validált online tesztek)
Médiaszövegek hatása a klímaszorongásra
„There Is No Planet B” (Nincs másik bolygónk) című tudományos-ismeretterjesztő dokumentumfilm bemutatása (15 perc). Rendezte: Elekes Gergő, Horváth Virág, 2022.
Ajánlott médiaszövegek:
Kimeneti mérés
Pannon Egyetem, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem
Mérőeszközök
Ökoszorongás-kérdőív
Ökogyász-kérdőív
(ELTE PPK Ember–Környezet Tranzakció Intézet által validált online tesztek)
+ Saját nyílt és zárt végű kérdések a klímaszorongással kapcsolatosan hitelesnek tartott kommunikációs csatornákra vonatkozóan.
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az egyetemi diákok számára ajánlott olvasmányként további két médiaszöveget is hozzáférhető teszünk. Az első Friderikusz Sándor „Vége a jólétünknek?” című podcast-beszélgetése, amelyet Gelencsér András légkörkutatóval és Antal Miklós fizikussal készített (Friderikusz Podcast, 2022). A másik pedig egy online interjú, amelyet a 24.hu újságírója, Balavány György vett fel Gelencsér Andrással „Már nem tudjuk visszafordítani ezeket a folyamatokat, a civilizációnk néhány évtizeden belül összeomlik” címmel (Balavány, 2022).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A médiaszövegek hatásával kapcsolatban azt feltételezzük, hogy az egyetemi hallgatók hitelesnek tartják azokat a médiaszövegeket, amelyek egy az adott tudományterületen nemzetközileg is elismert szaktekintély közreműködésével készültek, és a válaszadók ökoérzelmei, illetve társadalmi felelősségérzetük terén – a kutatás kimeneti mérése során – pozitív elmozdulás igazolható. A tervezett kutatás lefolytatására 2025 első negyedévében kerül sor, az eredmények kiértékelésére és közlésére ezt követően vállalkozunk.
1 A „There Is No Planet B” című dokumentumfilm kisjátékfilmes elemekkel átszőve mutatja be három kutató a pályázat keretében végzett kutatásainak eredményeit. Herzog Csilla, Szentgyörgyi Szilárd és Gelencsér András kutatásait a klímaszorongás és a klímaszkepticizmus témakörében András Ferenc szakmai vezetésével Horváth Virág és Elekes Gergő rendezésében vitték vászonra. A klímaszorongásról, illetve a bolygó jövője iránt érzett felelősségről szóló 15 perces alkotást a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar Társadalomtudományi Kutatócsoportja az NKFIH-471-3/2021 azonosítószámú „Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium pályázat” támogatásával készítette el.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave