„Ne legyen saját autód!”

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az emberek „erőforrás-hatékonyabbá” tétele érdekében napjainkban több nemzetközi szervezet is felszólalt amellett, hogy az emberek mondjanak le saját autóikról, és válasszák helyettük az autómegosztást. A Világgazdasági Fórum és a Nemzetközi Energiaügynökség azt a szemléletet képviseli, hogy a saját autóval való közlekedés pazarlás, az autótulajdonlás helyett autóhasználatban kell gondolkodni a jövőben (Hoffman, 2022).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A németországi Zöldek közlekedéspolitikai elvei hasonlóak: az autózás az egész társadalom számára rendkívül költséges, a környezetnek komoly terhelést jelent, ezért alapvető változásokra, tényleges mobilitási fordulatra van szükség: „A közlekedési fordulatnak tehát többnek kell lennie, mint »egy tiszta átállásnak a belső égésű motorokról az akkumulátorokra«. Több helyi tömegközlekedésre, több kerékpárútra és gyalogútra, valamint az autós közlekedés támogatásának eltörlésére van szükség.” (mdr.de, 2022)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Akik a fenntartható mobilitás felé vezető utat a szigorú városformálásban látják, azok szerint a városokban a sétálózónák bővítésével, az autósávok kerékpársávokká alakításával, a parkolóhelyek drágításával kényelmetlenné kell tenni az autóval való közlekedést. Akik nem a kellemetlen változtatások hívei, azok szerint a tömegközlekedés vonzóbbá tételével, hatékonyabb társadalmi kommunikációval, korrigálható korlátozásokkal kell rávezetni az embereket, hogy ne használjanak autót (Mau, 2019).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mindezekkel a törekvésekkel szemben azt tapasztaljuk, hogy az autó életünk szerves része, elválaszthatatlan tőlünk, ezért nem alaptalan az a felfogás sem, hogy az autók számára ugyanúgy helyet kell biztosítanunk településeinken, mint a házaknak vagy a parkoknak. Amikor az autózásról vagy az emberek autókból történő „kiparacsolásáról” beszélünk, nem tekinthetünk el attól, hogy szemügyre vegyük az autókkal kapcsolatos emberi viselkedést, gondolkodást, az autóhasználók személyes preferenciáit. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy az emberi viselkedésnek sokféle mozgatórugója van, és ezek egy része nem észszerű: „Nemcsak azért vagyunk jelen a világon, hogy megvédjük a környezetet, hanem más céljaink is vannak – szórakozzunk, nyűgözzünk le másokat, kényelmesen jussunk el A-ból B-be.” (Muller, 2022)
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave