Összegzés: a Horvát Köztársaság Klímaadaptációs Stratégiája

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az éghajlatváltozás következtében jelentkező negatív hatások kezelésére készült el az állam Klímaadaptációs Stratégiája, amelynek alapvetése, hogy a klímaváltozást olyan horizontális kérdésnek tekinti, amelyet integrált módon, az érintettek – a kormányzat különböző szintjei, a gazdasági ágazatok, a stakeholderek, az NGO-k, a gazdasági élet szereplői és a civilek – közötti mind horizontális, mind vertikális szinten megvalósuló magas szintű koordinációval lehet kezelni (Ministry, 2017, 54).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 3. táblázat bemutatja a Stratégia öt nemzeti prioritását, amelyek célkitűzéseit Zágráb elsősorban uniós forrásokból kívánja megvalósítani. Látható, hogy a Stratégia mellé rendelt források az első kettő prioritásra fókuszálnak. A strukturális intézkedések többsége ehhez a két célkitűzéshez kapcsolódik, amelyek alapvetően a fenntarthatóságot célozzák. A legtöbb forrás a Szociális Alapból, illetve az Európai Tengerügyi és Halászati Alapból kerül folyósításra. A Stratégia megnevezi azt a nyolc kulcsszektort, amelyek a tanulmányban is elemzésre kerültek: ezek a vízkészletek, mezőgazdaság, erdészet, halászat, biodiverzitás, energia, turizmus és egészségügy. Az ágazatokon átívelő két horizontális tematikus terület reflektál egyrészt a regionális különbségekre, előtérbe helyezve a területi tervezés és szabályozás fontosságát, másrészt a kockázatkezelésre, amelyben nem a több intézkedés, hanem az összehangolt, minőségileg hatékonyabb adaptáció játszik meghatározó szerepet.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

3. táblázat. A Klímaadaptációs Stratégia fő prioritásai és finanszírozása (millió kuna)
Prioritások
Ágazat
Költségvetés
ERDF
EMFF
EAFRD
ESF
Fenntartható regionális és városfejlesztés
8,8
5477,88
5000
29,5
10516,10
Vidéki területek, partvidékek és szigetek gazdasági fejlődésének előfeltételei
1,2
761
45,25
12743
1250
14233
Fenntartható energiafejlesztés
1876,5
4,0
1880,5
Irányítási kapacitás megerősítése, hálózatok kialakítása nyomon követési, korai előrejelző rendszeren keresztül
53,27
636,24
117,5
807,01
Kutatási tevékenységek folytonossága
159,6
6,0
165,6
Összesen
63,27
8911,14
45,25
17753,05
159,5
26932,21
Forrás: Ministry, 2017, 89
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Klímaadaptációs Stratégia alapelvei tükrözik ezt az integritást: (1) az alkalmazkodás tudományos alapú megközelítése; (2) az éghajlatváltozás iránti reziliencia és az éghajlatváltozás mérséklésének komplementaritása; (3) az elővigyázatosság elve, de a klímaváltozás jövőbeli hatásaival kapcsolatos bizonytalanság nem ok a tétlenségre; (4) az alkalmazkodóképesség elve – a Stratégia 83 alapintézkedést tartalmaz, és három általánost, utóbbiak a klímamodellezés, a tudás és a kapacitás erősítése, valamint hatásindikátorok kidolgozása; (5) az alkalmazkodás integrálása az ágazati politikákba, stratégiákba, tervekbe; (6) a fenntarthatóság elve: a javasolt intézkedések egyike sem veszélyeztetheti a jövő generációinak érdekeit, és nem befolyásolhatja negatívan más ágazatok fejlődését; (7) az érintettek bevonása a tárgyalási és döntéshozatali folyamatba (Ministry, 2017, 44).
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave