Bevezetés

Introduction

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Andrássy György

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

professor emeritus, Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar, Pécs

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

DOI: 10.1556/2065.183.2022.6.1
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A nyelvi jogok kutatóinak jelentős része – és a magyar kutatók túlnyomó többsége – nincs teljesen megelégedve a nyelvi jogok nemzetközi elismerésének jelenlegi szintjével: szükségesnek tartaná erősebb jogok elismerését is valamilyen formában. Másfelől viszont, úgyszólván általános az a nézet, hogy az államokat és a nemzetközi szervezeteket – ideértve a nemzetközi egyezmények végrehajtását felügyelő szerveket is – nem kényszeríti semmi a mainál erősebb nyelvi jogok elismerésére. Így aztán a kutatók csak reménykednek az óhajtott változásokban. A képhez mindazonáltal hozzátartozik, hogy azt azért valószínűleg senki sem feltételezi, hogy az államok és a nemzetközi szervezetek (ideértve ismét a nemzetközi egyezmények értelmezésére feljogosított szerveket is) teljesen figyelmen kívül hagynák a tudományos és szakértői körökben megfogalmazódó érveket, különösen az erős érveket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mit számítanak tehát az érvek, különösen a tudományos érvek a nyelvi jogok nemzetközi elismerésének erősítése szempontjából? Erről szervezett konferenciát az MTA „A magyar nyelv a tudományban” elnöki bizottsága és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Nemzetközi Jogi Tanszéke 2021. szeptember 10-én az MTA székházában. A nyilvános konferencián meghívott szakemberek, jogászok és nyelvészek tartottak előadásokat. Az előadások nyomán készült tanulmányok kisebb része alább, nagyobb része az NKE Acta Humana című folyóiratában jelenik meg.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az eredeti elgondolás szerint a Magyar Tudomány e tematikus összeállításában öt tanulmány közlésére került volna sor, a neves kolozsvári nyelvészprofesszor, Szilágyi N. Sándor azonban a vendégszerkesztő minden győzködése ellenére visszalépett, részint azért, mert tanulmányának műfaja túlságosan eltér a többi írásétól, részint pedig azért, mert szinte lehetetlennek tűnt számára a tanulmány oly mértékű lerövidítése, mint amilyenre szükség lett volna. A visszalépés azért is fájó, mert Szilágyi professzor úgy tette fel a kérdést, hogy „érdemes-e érveket keresni a nyelvi jogok nemzetközi elismertetéséhez”, és válasza, mely jelentős részben személyes tapasztalataiból következett, lényegében nemleges volt. Az alábbi összeállítás tehát hiányos, de remélhetőleg így is felkelti az olvasó figyelmét.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave