JANOSOV MILÁN: DATA. ÍGY HÁLÓZNAK BE AZ ADATAID

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Rab Árpád

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

tudományos főmunkatárs, Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Információs Társadalom Kutatóintézet
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

DOI: 10.1556/2065.185.2024.7.17
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyv napjaink egyik legfontosabb tématerületére vezet el, az adatok és a hálózatok világába. Ez egy magas színvonalú tudományos ismeretterjesztő mű, melynek szerzője magabiztosan, olvasmányosan, könnyed vonalvezetéssel mutat be nehéz és összetett jelenségeket. A könyv tudományos igényességű, de stílusa, illetve szemléltető példái a széles nagyközönség számára is emészthetővé, fogyaszthatóvá teszik. Fontos, ajánlható munka érdeklődők számára, hiszen nemcsak a saját adataink menedzselése, az ehhez kapcsolódó üzleti modellek, sikertörténetek, így az online térben való boldogulás növelésében segít, de a tudatos adatvagyon-gazdálkodás a mesterséges intelligencia robbanásszerűen terjedő forradalmának kritikus alapja is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyv logikus felépítésű, három nagy, egymásra épülő tartalmi egységre bontható. Az első szakaszban (Online) a digitális lábnyom működése, kiterjedtsége, felhasználása a téma. A második nagyobb tartalmi egység (Hálózatok világa) a hálózatkutatás, hálózati megközelítés fogalmaiba, működésébe, elemzési stratégiákba vezet be. Végül a harmadik egységben (Hálózatban) a hálózati lét mindennapokra gyakorolt hatását, megélését, siker- és kudarctörténeteit olvashatjuk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az online létünk a közösségi médiában a profilok létrehozásával, és ezek adatgyűjtésével, illetve az ezekre alapozott szolgáltatásokkal kezdődik. A szerző a profilt olyan keresztmetszetekként értelmezi, melyekkel különböző módokon rajzolhatjuk magunkat körbe. Megismerhetjük a különböző statikus és dinamikus adatok értékét és hasznát, illetve az ezekre alapozott kényelmi szolgáltatásokat, például az ajánlórendszereket és kuponkódokat. Szórakoztató módon, online regisztráció végigvitele során ismerteti meg az olvasót a különböző számrendszerekkel és azzal, hogy a szövegek, a geolokációs helyzetek mind-mind adatosíthatók és értelmezhetők. Világossá teszi az érdeklődők számára, hogy adatok nemcsak a számok lehetnek, hanem minden szöveg, kép, zene, mozgás, minden cselekvés adatosítható, és adatosítják is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A második nagy tartalmi egységben a hálózatok az adatokból kinyerhető új tudások eszközeiként jelennek meg. Megismertet a hálózatkutatás kezdeteivel, a gráfelmélet és a hálózati térkép fogalmaival. A hálózati kapcsolatok rendszerét, az irányítható és irányíthatatlan kapcsolatokat, az erőalapú ábrázolást és más kulcsfogalmakat egy népszerű téma, a Trónok harca könyv és filmsorozat szereplőinek kapcsolatelemzésén keresztül mutatja be. A Trónok harca és a Vaják regények kapcsán láthatjuk, hogy egy hálózati kapcsolat lehet bináris, súlyozott, irányított vagy irányíthatatlan, időben állandó és változó. A könnyedebb bevezetést összetettebb témák követik, a különböző biológiai, illetve okosváros-kutatások, budapesti fókusszal.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyv legterjedelmesebb tartalmi egysége az élet a hálózati világban, itt az öt kézfogás és a Dunbar-számok elméletével, a Gauss- és a hatványfüggvény közötti különbségekkel ismerkedünk meg, innen hajózunk át az influenszerek és a digitális kapcsolatok sebességének, mélységének világába. Hogyan mérhető a siker, illetve a teljesítmény a digitális hálózatok világában? Hogyan teszi sikeressé az online hálózat a különböző digitális termékeket, és hogyan tüntet el másokat? Melyek azok a hálózati hatások, melyek az elérés mennyiségét, mértékét vagy sebességét befolyásolják? Hogyan vonzza hasonló a hasonlót, és hogyan generál a nagy tömeg még nagyobb elérést, önmagát erősítve? A közösségi média vagy a médiaipar különböző példái segítségével nemcsak az online elismerésre vágyók tudását növeli, de a példák könnyen átültethetők, értelmezhetők más digitális hálózatokra is. A jó hálózat fél sikert jelent, a hálózatok és a különböző sikerek kapcsolatának elemzésekor többször visszautal Barabási Albert-László A képlet című könyvére. A jól megismert és működő hálózatok a terjedések vizsgálatára is kitűnően alkalmazhatók, ezt járványegészségügyi esettanulmányokkal, illetve adatokkal, e mellett pedig az álhírek terjedésével illusztrálja a szerző. Végül, de nem utolsósorban eljutunk az előrejelzések és a mesterséges intelligencia világába, ahol az eddigi szemléletre kiválóan ráültetve helyezi kontextusba ezek hitelességét, működését. A gépi tanulási modellek, tanító algoritmusok világának megismerésével közelebb viszi az olvasót a mesterséges intelligencia valódi megértéséhez és jövendő világukban elérhető sikereinkhez.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyv egy letisztult, tömör, világos és szórakoztató tudományos ismeretterjesztő munka, remélhetőleg a szerző folytatja ilyen irányú és minőségű tudománykommunikációs tevékenységét.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

(Janosov Milán: Data. Így hálóznak be az adataid. Budapest: Open Books, 2023, 248 o.)
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave