GERENCSÉR JUDIT, AZ OSZK ÁLTALÁNOS FŐIGAZGATÓ-HELYETTESÉNEK KÖSZÖNTŐJE

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tisztelettel köszöntöm Freund Tamást, az MTA elnökét; Kollár László Pétert, az MTA főtitkárát; Erdei Annát, az MTA főtitkárhelyettesét; Kamarás Katalint, a Doktori Tanács elnökét; Hoffmann Istvánt, a Doktori Tanács társelnökét! Tisztelettel köszöntöm a Magyar Tudományos Akadémia leendő doktorait! Tisztelt hölgyeim és uraim!
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Nagyon sok szeretettel köszönöm Önöket az Országos Széchényi Könyvtárban, a magyar kulturális örökség emlékezete kiemelt intézményében ezen a mai nagyon fontos napon.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A nemzeti könyvtárat nemcsak az itt őrzött kulturális gazdagság teszi különleges hellyé, hanem a könyvtárosok és a kutatók, a tudósok, a professzorok találkozásai is. A nemzeti bibliotéka az elmúlt 222 évben minden tőle telhetőt megtett, hogy működésével, könyvtári szolgáltatásaival segítse a tudósok, kutatók szakmai munkáját, a tudományos kutatást. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy helyet adhatunk a mai átadóünnepségnek.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jelenleg a változások korában élünk, és ez hatással van a tudomány világára, a tudományos kutatásra is. A megváltozott társadalmi, gazdasági, technológiai környezet új elvárásokat támaszt a tudósokkal szemben is, amelyeket ismerni kell, fontos alkalmazkodni hozzájuk és megfelelni az új kihívásoknak. Kroó Norbert fogalmazta meg egy tanulmányában1: „Viharosan változó korunkban az új technológiák és ezek alapjait biztosító tudományos kutatások szerepe rohamosan erősödik.” A 21. században a tudomány fejlődése és az új technológiák hatalmas lehetőségeket teremtenek a kutatók számára szerte a világon. A legújabb felfedezések és kutatási eredmények kiterjednek különböző tudományterületekre.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Lee McIntyre, a Bostoni Egyetem Filozófiai és Tudománytörténeti Központjának tudományos munkatársa, a Harvard Egyetem oktatója az MIT Pressnél 2019-ben megjelent Post-Truth című könyvében felteszi a kérdést: „Hogyan jutottunk el a post-truth időszakába, amikor az „alternatív tények” felváltják a valódiakat, és az érzelmeknek nagyobb súlyuk van, mint a tudományosan alátámasztott igazságnak?” A könyv megjelenése óta a szerző kérdésfelvetése még inkább aktuális, mint korábban.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Globálisan tapasztalható, hogy az érzelmekre ható üzenetek nagyobb erővel bírnak – látványosabbak –, mint a tudományos módszeren és kutatómunkán alapuló következtetések. Napról napra gyarapodnak a hírérték nélküli, csak dezinformációs céllal íródott szövegek vagy áltudományos dolgozatok. Ez ellen tennünk és harcolnunk kell.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ilyen körülmények között felértékelődnek azok a szövegek, amelyek tudományos módszerrel végzett kutatásból levont következtetéseket tartalmaznak. Ezek alapjaikban különböznek azoktól a tartalmaktól, amelyek a befogadó érzelmi állapotára kívánnak hatni, mivel a kutatott dolog változásait rögzítik. Publikálásuk a megírandó tárgy iránti alázat következménye, értelmezői optikájuk MTA doktora oklevelet konnotál.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az oklevél azt mutatja, hogy vannak kutatók, akiknek kutatásai, tudományos munkája, szakmai értekezései nemzetközi sztenderdek alapján is mérhető teljesítményt tükröz. Az oklevél dicséri a kutatót, az oklevél birtoklása tisztelgés a magyar tudományosság előtt. Az MTA doktora címet szerző kutatók itthon és külföldön is képesek formálni tudományterületüket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Hálával tölt el a tudat, hogy létezik és működik egy olyan intézmény Magyarországon, mint a Magyar Tudományos Akadémia, amelynek törvényben meghatározott közfeladatai között szerepel, hogy tudományos minősítési rendszert működtessen, mely tevékenység révén is a legmeghatározóbb intézménye a magyar tudomány intézményrendszerének.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Hivatkozva Freund elnök úr tavalyi ünnepi beszédére: „Mától Önöknek is nagyobb a részük közös felelősségünkben, a tudomány, a tudás értékének megőrzésében.” Ehhez a munkához és szakmai tevékenységhez a hazai könyvtári rendszer és az Országos Széchényi Könyvtár is minden szakmai támogatást meg kíván adni a jelenben és a jövőben is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Engedjék meg, hogy beszédemet Karikó Katalin szavaival zárjam: „Szeresd a munkád! Életünk nagy részét munkával töltjük, ezért fontos, hogy olyan hivatást válasszunk, amit szeretünk, amit élvezettel végzünk. Ha élvezzük, szeretjük a munkánkat, akkor nagyon jók is leszünk benne.”2
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Minden elismerésben részesülőnek további sok szakmai sikert és a sikerbe foglalt öröm és érték megélését, megosztását kívánom. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket, és köszönöm, hogy meghallgattak.
 
1 Kroó Norbert: A tudomány szerepe a 21. században. 2017. https://real-eod.mtak.hu/6380/1/Tanulmanyok_2017_Anket_Kroo_Tudomany.pdf (2024. április 22.).
2 Karikó Katalin, az SZTE Nobel-díjas kutatóprofesszora. https://u-szeged.hu/kariko-katalin (2024. április 22.).  
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave