Következtetések

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Lengyel, Szakálné és Vida tanulmánya rávilágít a közép-európai regionális fejlődés ellentmondásaira, és segít megérteni azokat a funkcionális különbségeket, amelyek az egyes térségcsoportok között kialakultak (Lengyel–Szakálné–Vida, 2023). Nemcsak eltérő fejlődési jegyekről, hanem eltérő fejlődési szükségletekről és potenciálról is beszélhetünk, vagyis bizonyos egyezések és interdependenciák mellett más-más szükséges egy CAP, INT-M, INT-N vagy RUR típusú térség tartós fejlődéséhez. Közép-Európa további sikeres felzárkózása érdekében közös előnyökre koncentráló, de az eltérő lehetőségekre is figyelemmel lévő, térérzékeny fejlesztéspolitikákra van szükségünk. A szerkezetváltást ösztönző, jövőorientált innovációs és iparpolitikák (Mazzucato–Kattel–Ryan-Collins, 2020) sikereit a rendszerszemlélet, a KMT és a hazai vállalkozások közötti közös érdekek figyelembevétele, valamint a térbeli különbségek iránti érzékenység alapozhatják meg.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A felzárkózás felé mutató regionális fejlődés érdekében olyan regionális politikákra van szükségünk, amelyek a helyi szint megerősítését is céljaik közé emelik. Erős struktúrákat erős alapokon lehet sikeresen felépíteni. A lokalizált, kompetitív versenyelőnyök kialakulása és kötegeik, egyedi konfigurációik megszilárdulása indíthatja el azokat a specializációs folyamatokat, amelyek képesek az egyes térségek átfogó fejlesztésére. A generikus, közepes vagy alacsony hozzáadott értékű tevékenységek túlsúlyával rendelkező gazdaságban egyre több olyan „csomópontot” célszerű kialakítani, amelyek térszervező erővel rendelkeznek, ösztönzik a rendszerek és hálózatok szerveződését, és pozitív túlcsorduló hatásokat generálnak. Ezek a regionális politikák egyaránt meríthetnek lokális iparági hagyományokból és a térségi gazdaságszerkezethez igazodó külföldi vállalkozások túlcsorduló hatásaiból. A térségi (újra)specializáció, az intelligens szakosodás előmozdítása nem csupán elősegíti a kompetitív versenyelőnyök kialakítását és hatékony kiaknázását, hanem fel is vértezi a térségeket a globális verseny kockázataival szemben (tőkemozgások, könnyen lemásolható versenyelőnyök). Ebből a szemszögből a specializáción alapuló versenyelőnyök fenntartható és reziliens versenyelőnyök is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy nemcsak élenjáró és magas hozzáadott értékű iparágakra, hanem a tömeges foglalkoztatást és a széles körű jólétet szavatoló tevékenységekre is szükség van – különösen igaz ez a perifériákra. A tömegtermelés bizonyos, hosszú távon is fenntartható formái, a KKV-szektor, a fogyasztói szolgáltatások és a kisebb termelékenységű „alap” üzleti szolgáltatások akkor is hasznosak, ha kiszámítható stabilitást biztosítanak egy térség számára. A szerkezetváltást ösztönző politikák célja tehát nem a radikális váltás, hanem az, hogy a térségi „alaptextúra” fenntartása és fokozatos fejlesztése, valamint kiválasztott „motorikus” elemek, túlcsorduló hatásokat generáló növekedési források koncentrált fejlesztése együttesével reálisan követhető, az inkrementális előrelépést lehetővé tevő regionális fejlődési pályákat segítsen elindítani.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave