Nyári tábor

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A nyári tábor kezdettől fogva ötnapos, rendszerint kedd délelőtt utazunk le, s vasárnap délelőtt jövünk vissza. 2020-ban és 2021-ben hatnapossá bővült a tábor: a COVID okozta különélés miatt több olyan feladatot, amelyet rendszerint „otthon” végzünk el, csak így tudtunk megoldani. A jövőben alighanem visszatérünk az ötnapos táborra. Időpontja június legvége, július eleje, a Corvinus vizsgaidőszakát követően (természetesen figyelemmel vagyunk a más egyetemekre járó rajkosok érdekeire is). A táborban való részvétel kötelező, teljes időtartama kollégiumi gyűlésnek minősül. Ez megkönnyíti, hogy a közösségi mellett a szervezeti életnek is színtere legyen, itt hozzunk meg bizonyos döntéseket. A tényleges részvétel az egyes évek között, sőt az öt napon belül is ingadozó, de a legtöbb esetben valós indokok állnak a részben vagy egészben történő távolmaradás mögött. A táborban részt vesznek az újonnan felvettek (a legújabb kori rutin szerint a felvételi mintegy két héttel előzi meg a tábort), nekik ez az első jelentős rajkos eseményük (a „Kopaszi-gát” beavató bulija és a táborba indulás előtti estén rendezett tehermentesítő kollégiumi gyűlés után).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A tábor szervezését az elsőéves rajkosok 3-4 fős csapata intézi, a DB szoros felügyelete mellett. A tábor időpontját a DB határozza meg, a szervezők feladata mindenekelőtt a táborhely megtalálása. Az elvárás, hogy legalább három alternatívával álljanak elő, amelyek igénybevételi feltételeit jól ismerik, lehetőleg személyesen is jártak ott. A DB a legtöbb esetben „visszaküldi” őket további információkért; alapos mérlegelés és a közösségi vélemények meghallgatása után hoz döntést. A tábor programjának összeállítása is a szervezőteam és a DB közös feladata – igaz, itt meglehetősen sok kötöttséggel kell számolniuk, mivel sok program fix, minden évben megvalósuló elem. Ezek:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • a kollégium éves munkájának értékelése;
  • a személyi értékelések, a rajkos köznyelvben „önmarcangolás”;
  • a Heller-díjas és az új SZMT elnök megválasztása;
  • rajkos diplomaosztó;
  • a következő tanévre szóló szobaelosztó;
  • általában három elvi vita;
  • mese az újonnan felvetteknek a kollégiumról, kérdésekre válaszolás (elnök, igazgatók);
  • borrend (borkóstoló);
  • a tábort és az évet záró tábortűz;
  • sportesemények (Kopányi Kupa, Ábel Kupa, méta);
  • buli minden este.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ezek az események igencsak kitöltik az öt napot. Az időrendet tekintve a programok sorrendje évről évre mutat bizonyos változatosságot, de az standard, hogy a tábor rendszerint a mesével kezdődik, aztán első este valamilyen elvi vita következik.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az elvi viták képezik az egyik tartalmi oszlopát a táboroknak. Olyan kérdéseket hozunk ide, amelyek a kollégiumban aktuálisak és közérdeklődésre tarthatnak számot, s a szokásosnál több időt akarunk rájuk szánni. Témára bárki tehet javaslatot, ír egy vitaindítót, s a benyújtott javaslatok között a DB választ. A témák jellegének érzékeltetésére álljanak itt a 2020. és a 2022. évi nyári tábor előtt beadott javaslatok (a DB a *-gal jelölteket választotta):
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2020

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Közösen a közoktatásról
  • Merre hegyezzük a fülünket? (A kollégiumból kifelé vagy befelé figyeljünk?)
  • Nincs bajom a cigányokkal, de…*
  • Kilépések (Avagy a kollégium önreflexiója az elmúlt év trendjére)
  • A Rajk és az egyetem
  • Budapest Magyarország Nyugat-Európája?*
  • Hát igen, de ez van… (a zaklatásról)
  • Milyen erény a rajkos erény?
  • Rajk-reloaded – avagy te milyen kollégiumba mennél haza szívesen?
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2022

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Feladatunk-e megszólítani a középiskolásokat?
  • Hány Föld kellene, ha mindenki úgy élne, mint egy átlag rajkos?
  • Beltéri dohányzás
  • Mit lehet tenni egy olyan gazdaságban, ahol a fiatalok nem tudják megfizetni a lakhatásukat?
  • Mi alapján választunk DB-tagokat és titkárt?
  • Női kvóta
  • Tízéves az SZKTP. Fordulópont a szervezet életében?
  • Kellene-e a nőknek többet kezdeményezniük?*
  • Gazdaságpolitikai vitabajnokság*
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A tábor második napja mindig az „önmarcangolásé”. A múlt homályába vész (bár a jegyzetekből alighanem kideríthető), hogy mikor kapta ezt a nevet. A közösségről szóló fejezetben már megírtuk a lényegét – itt most annyit, hogy évfolyamonként folyik, s gyakorlatilag reggeltől késő estig, ebéd- és vacsoraszünettel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fix időpontja van még a tábor harmadik estéjén a szobaelosztónak, amelyről már ejtettünk szót, és a borrendnek, amely az utolsó előtti este programja. Ez a szórakoztatás mellett a hazai borászattal való ismerkedést is célozza, általában igyekszünk helyi borokat bemutatni. Azért igyekszünk a tábort keddtől vasárnapig rendezni, mert így a hétvégére le tudnak jönni a munkaviszonyban lévő voszkosok is, akik többnyire a borrendre érkeznek, s maradnak a tábortűzre. A voszkosok száma függ attól, mennyire vagyunk messze Budapesttől, de egy-két tucatnyian mindig jönnek, persze főleg a legfiatalabb korosztályokból.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az utolsó délután a rajkos diplomaosztóé. Csak egy évtizede határozott úgy a kollégiumi gyűlés, hogy a plaketten túl (amit ugye nehéz és vélhetően értelmetlen egy interjún a HR-esnek bemutatni) diplomát is adunk a végzősöknek. Ebben felsoroljuk a Rajkban töltött idő alatti szakmai tevékenység valamennyi fontos összetevőjét, az elvégzett kurzusoktól és leadott TDK-któl kezdve a sikeres esettanulmány-versenyeken át a díjasok fogadásához készített kötetekben való közreműködésig. Az átadás nagyon ünnepélyes alkalom, a végzősök szépen kiöltöznek (ami a tábori közegben szürreálisan hat), beszédek hangzanak el, emelkedett, meghatódott a hangulat. Ezután már csak a nagy közös összkollégiumi fotó és aztán a tábort és a rajkosságot záró tábortűz következik, ahol minden végzős kér egy vagy két dalt, amit közösen eléneklünk, aztán továbbiakat, s a reggel rendszerint ott éri még a legkitartóbbakat. Vasárnap délelőtt hazautazás, szétszéledés az ország minden részébe. Igaz, hogy sokan azért hamarosan ismét a koleszban vannak, s a nyár nem üres kollégiumot talál. Nyárra mindenkinek megmarad a szobája, az új beosztás csak ősszel lép életbe.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A tábor további programjainak nincs fix helye, praktikus megfontolásokból helyeződnek el. Minden éjjel kivilágosodásig szól a zene, s váltogatják egymást a táncolós és a beszélgetős éjszakák, kinél több, kinél kevesebb hangulatfokozóval megerősítve. Ez aztán elvezet oda, hogy a tábor rettentően fárasztó. A nappali programok jó pár részletre ki nem térő leírásából is látszik, hogy a tábor egész nap intenzíven pörög, nem kevés szellemi tartalommal, s ezt fejelik meg az átbulizott éjszakák. Mindenestül hihetetlen hangulata van ezeknek a táboroknak, a közösséggé kovácsolódásnak, a „sosem lesz vége” érzés kialakulásának nagyon fontos hordozói.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave