7.6. Táborok

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajk számára eszmei és szervezeti előképet jelentő hazai intézmények (népi kollégiumok, Eötvös Collegium) történetében nem találtunk igazán komoly táborszervezési rutint, de azt tudtuk, hogy voltak táboraik. Így nyilvánvaló volt számunkra, hogy mindjárt a megalakulásunk után, azaz 1970 nyarán, közvetlenül a vizsgaidőszak és a kollégiumi felvételik után megszervezzük az első nyári tábort, amely azóta is integráns része az éves programnak. A népi kollégiumi táborokról hallottak mellett meg kell vallani, hogy hatottak ránk a szocialista időszak iskolai táborairól, építőtáborairól, KISZ-táborairól, sőt – nagyapák elbeszéléseiből – a valaha volt cserkésztáborokról szóló történetek is. Egy tábor viszonylag természetes közeg fiatal emberek számára az intenzív együttlétből adódó közösségi lehetőségek kihasználására – erre alapoztuk a nyári táboraink sorozatát, a megvalósult gyakorlat ezt visszaigazolta.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Diplomaátadás 2021, nyári tábor
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Eltelt egy évtized, mire létrejöttek a téli táborok is, ezeket 1979 óta rendezzük meg minden évben, a téli vizsgaidőszak végén. A két tábor céljai és lebonyolítása között lényeges különbségek vannak – ezek a működésükről szóló alábbi leírásokból jól érzékelhetővé válnak. Mindkettőre jellemző, hogy nagyon sok időt, figyelmet és energiát követel az előkészítésük, illetve hogy a kollégium éves költségvetésének igen tekintélyes részét foglalják le.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bár az utóbbi években mutatkozik bizonyos ragaszkodás egy-egy helyszínhez, hosszabb távon azért az a jellemző, hogy az ország különböző vidékeire megyünk, az évtizedek alatt hazánk minden régióját lefedtük. Az utóbbi tíz évben jártunk nyári táborban Egerváron, Salgótarjánban, Bükkszéken, Kisinócon, Dédestapolcsányban, Nyíregyházán, Sarudon, Pusztafalun és háromszor Telkibányán. A téli táborokra szűkebb a választék, voltunk Szolnokon, Salgóbányán, háromszor Cegléden és ötször Balatonmáriafürdőn. Általában jellemző, hogy igen szerény, sok esetben kifejezetten lepukkant helyszíneken táborozunk (ez különösen a nyári táborokra érvényes, Balatonmáriafürdő mindenképpen kivétel), valójában azért, mert a mi általunk megfizethető szinten igen csekély a kínálat. Egyrészt kevés a táborhely, másrészt nem mindenütt látnak szívesen 100 fő körüli, valljuk be, szállásadói szempontból gyakran problémás egyetemistát. Nem valami különleges ügyekre kell gondolni, de sokan vagyunk, sokrétű az igényünk (előadóteremtől bulihelyig), hajnalig tartó bulik vannak, nem mindig jövünk időben az étkezésekhez, és hát a rendtartás sem erősségünk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az alábbiakban külön-külön foglaljuk össze a kétféle tábor céljait és működését. Mindkettőre jellemző, hogy alapvető keretei nem változtak lényegesen az évek során. Így, ha teszünk is említést történeti elemekről, lényegében a mai helyzetre koncentrálunk. Összefoglalóan érdemes előrebocsátani, hogy mindkét tábornak alapvetően fontos szerepe van a kollégium működésében – a konkrét eseményeken túl legfőképp a közösségi pillér erősítésében. Igaz ugyan, hogy év közben is folyamatosan együtt vagyunk, napról napra találkoznak az emberek, de ezek az intenzív és a hétköznapi keretekből kilógó napok mégis fontosak egymás jobb megismerésében, új oldalak felmutatásában, élmények szerzésében.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave