14.3. A TT megválasztása és működése

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 2008-as választás, és azóta mindhárom további, többlépcsős folyamat volt. Brainstormingos ötleteléssel indult: a kollégisták bedobtak neveket (a névsor többtucatnyira tudott duzzadni), s az erre a célra szervezett üléseken csökkentettük 12-15 körülire a jelöltek számát, akik közül aztán a kollégiumi gyűlés választotta ki a hat főt.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A négy TT-ben szerepelt 21 eddigi tag közül hatan voszkosok (az első két TT-ben két-két, a második kettőben egy-egy). Bár a foglalkozás megnevezése nem mindig egyértelmű, némi definíciós engedménnyel azt mondhatjuk, hogy a megválasztásuk időpontjában kilencen az üzleti, heten az akadémiai szférát képviselték, négyen a civil szférában dolgoztak, egy fő pedig a nemzetközi kapcsolatok világából érkezett. A választás során figyelmet fordítunk arra, hogy hivatás, világlátás és politikai orientáció szempontjából sokszínű legyen a TT – ez változó mértékben jelent meg az eddigi négy testületben. A személyi összetétel befolyásolása az adott választási rendszerünkben csak korlátozottan valósulhat meg, nincs erre irányuló algoritmus (például kvóták), az egyéni szavazatokat inkább az egyes jelöltek ismertsége, társadalmi súlya, hogy mindenki átgondolhassa preferenciáit, s legyen lehetőség strukturális korrekcióra.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szavazási rendszer kétlépcsős, elsőre a legtöbb szavazatot kapó három jelölt kerül be, s egy második körben töltjük fel a hatos keretet, hogy mindenki átgondolhassa preferenciáit, s legyen lehetőség strukturális korrekcióra. Az eredményként kapott összetétel lényegében kifejezi a szakkollégistáknak a szavazás előtti vitában kialakult általános preferenciastruktúráját, és eddig egyik TT-t sem láttuk egysíkúnak. Az üléseken előfordultak kifejezetten éles pengeváltások is, de igaz, hogy az esetek nagyobb részében a vitapartnerek inkább csak árnyalják egymás véleményét.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Nem könnyű a TT működésének szervezése, sokféle összejövetellel próbálkoztunk. (Közbeeső, mintegy technikai megjegyzés, hogy általában igen nehezen megy, több nekifutást igényel az ülés megfelelő időpontjának megtalálása a testület tagjainak sűrű elfoglaltsága miatt.) Az alapeset a plenáris ülés, amikor a hat fő együtt találkozik az érdeklődő szakkollégistákkal. Ilyenkor rendszerint van egy előre kiküldött vitaindító, aminek lényegét egy rajkos szóban elővezeti, majd egy-két körben a TT-tagok, utána a jelen lévő rajkosok is vitáznak. Nyilvánvaló, hogy a siker alapfeltétele a jó téma jó exponálása. A témáról a DB dönt, általában hosszabb vita után. Ízelítőül álljon itt a legutóbbi időszak néhány TT vitájának témája:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Értelmiségi életstratégiák
  • A tudás társadalmi szerepe
  • Milyen az ideális elitképzés/elitképző
  • A Rajk társadalmi szerepvállalása
  • A Szabó Kálmán Tehetségprogram
  • Kinek a felelőssége a politikacsinálás?
  • Menni vagy maradni (karrier külföldön?)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ezek a témák a kollégiumi élet, történések aktualitásaihoz kapcsolódtak, s tartalmilag változó sikerrel zajlottak, de mindig nagyon tanulságosak voltak. Vannak felszólalások, viták, akár a TT-tagok egymásközti beszélgetésében, akár a program második felében, a szakkollégistákkal való párbeszéd folyamán, amelyek hosszú ideig visszhangoznak a folyosói beszélgetésekben. Ezek segítenek tematizálni a kollégiumi közéletet. Az ülések bevezetéseként rendszerint elhangzik egy rövid beszámoló a legutóbbi ülés óta lezajlott rajkos eseményekről. Eleinte volt néhány zártkörű ülése a TT-nek, amelyeket az intenzívebb beszélgetés lehetősége miatt vezettünk be, ezeken akkor csak a kollégium vezetése és a TT vett részt. Ez a forma azonban nem vált be, az utóbbi években nem alkalmazzuk. A kollégisták nem szerették, hogy ki vannak zárva valamilyen eseményről, ez szokatlan a Rajkban. A nyílt üléseken 30-50 ember vesz részt a kollégiumból, ez más eseményekhez (előadások, viták, kerekasztalok) viszonyítva jónak minősíthető – de hozzá kell tenni, hogy a kollégistáknak egy kisebb hányada nem tartja többre a TT üléseit a jelzett egyéb rendezvényeknél. A plenáris ülések mellett egyéb formákkal is éltünk (kiscsoportos, tematikus beszélgetések, kávézás egy-egy TT-taggal) – ezek jól sikerültek, de nem váltják ki a plenáris találkozókat.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kollégiumban megvalósult említett rendezvények mellett vannak nagy jelentőségű egyéb „outputjai” is a TT működésének. Kiemelendő a „Vácegres-projekt” (lásd a 10.4. fejezetben), amelyet Somody Imre TT tagként indított, és az, hogy Nyírő András bevont szép számú rajkost abba az általa vezetett észak-magyarországi projektbe, amely a számítógépek bevezetésére irányult halmozottan hátrányos helyzetű települések életébe. Emlékezetesek ezen túl több TT-tagunk személyre szóló kezdeményezései, karrier-tanácsadástól, mentoráláson át, az Alkotmánybíróságon szervezett látogatásig. Ami a tanácsadást illeti, a legnagyobb hatású TT-véleményalkotás talán az volt, amely szerint az SZKTP-t ne széles körre kiterjesztve, kisebb összegű támogatásokkal indítsuk, hanem kevés diáknak nyújtsunk jelentékeny támogatást. Ennek a javaslatnak az alapján döntött később a kollégiumi gyűlés a program karakteréről és bevezetésének módjáról.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave