A felvételi folyamat

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajk felvételije egy kérdőív kitöltéséből és egy szóbeli beszélgetésből áll. A kérdőív összeállítása minden évben szinte az egész kollégiumot megmozgató folyamat. Egy brainstorminggal kezdődik, az ekkor előálló százas nagyságrendű kérdést, feladatot általában három fordulóban, esetenként több tucat ember többórás vitájában szűkítjük le 12-15 kérdésre (amelyeknek maximális elvárt terjedelme 50-60 karakter), továbbá 6-8, kreativitást, kifejtést, esszét igénylő nagyobb kérdésre. A kérdőív összeállításának három fordulója általában mintegy két hét alatt zajlik le, ez idő alatt a kollégisták között ez a fő beszédtéma.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kérdőív leadásának határideje május második felében van, ezt bő két héttel, június elején követik a szóbeli beszélgetések. A Corvinus szakkollégiumai közül hagyományosan a Rajk felvételije van legkésőbb. Ez kifejezetten versenyhátrányt jelent, annak ellenére, hogy a corvinusos szakkollégiumok között van egy igen lényeges megállapodás, mely szerint egy évben csak egy szakkollégiumba lehet jelentkezni – azaz a poszkosoknak időben dönteniük kell, hogy hová próbálnak bekerülni. Ha oda nem kerülnek be, abban az évben már nem jelentkezhetnek egy később felvételiztető másik szakkollégiumba. Időről időre felmerülnek ellenérvek ezzel kapcsolatban, de eddig a szakkollégiumok mindig elhárították azzal, hogy a kétségtelenül létező negatív mellékhatások ellenére ez az a rendszer, amely mind az előkészítés, mind a döntés szempontjából a leginkább fair megoldást jelenti.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A felvételi folyamat a Rajk – és vélhetően ehhez hasonlóan a más szakkollégiumok – számára az év talán legizgalmasabb időszaka, amelynek sodró lélektani hatásai vannak a szakkollégistákra, mindenki ennek lázában él. Aki egyszer átéli ezeket a heteket, végleg megérti, miért jelent valami egészen mást ez a felvételi, mint amikor „felnőtt” tekintélyek válogatnak bármilyen jó kritériumrendszer alapján, s közlik, hogy ezentúl ők lesznek a társaitok (több szakkollégiumban vagy erre a címre aspiráló intézményben ez történik). Megérti, hogy a rajkos típusú felvételi szorosabb közösséget, mélyebb érzelmi azonosulást, a maga valóságában átélt felelősségérzetet jelent – egyszerűen más intézményt hoz létre.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A rajkos felvételi mindenképpen az intézménnyel való azonosulás egyik legfőbb terepe, mivel a mélyéig áthatja a kollégium jövőjéért, a lehetséges utak kiválasztásáért érzett felelősség és szeretet. Már a beadási határidő előtt elkapja a kollégistákat a láz, számolgatják, hányan jelentkeznek, s miért annyian, mik a pozitív és mik a rossz előjelek, mit kellett volna másként csinálni. Hagyományosan van egy fogadás arra, hogy hány jelentkező lesz, ebben szélsőséges becslések is megjelennek (a legfelső becslés gyakran a legalsó duplája). A beadott kérdőíveket a kollégium udvarán csoportokba gyűlve olvassák, értelmezik a kollégisták, miközben a Felvételi Bizottság tagjai ezekben a napokban szinte csak ezzel foglalkoznak, kijegyzetelik a kérdőíveket, kérdéseket fogalmaznak a szóbelire.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Felvételi Bizottság (FEB) tagjait hagyományosan a tanév derekán (az utóbbi években novemberben vagy decemberben) választja meg a kollégiumi gyűlés. A kollégium három „csúcsbizottságának” egyike (a DB és az SZMT mellett), hatalmas presztízs bekerülni. A bizottság héttagú, hivatalból tagja a kollégium igazgatója, a további hat tagot választja a kollégiumi gyűlés, az utóbbi években a szinte kizárólag végzős hallgatók közül. (Ez nem szabály, csak az elmúlt pár évben kialakult szokás, amit többen vitatnak.) A FEB öt-hat alkalommal összeül a felvételi előtt. Ezek az összejövetelek gyakran esti kocsmalátogatás formájában valósulnak meg (FEB-sörözések), de nagyon komoly tartalommal. Technikailag és tartalmilag is áttekintik a feladatokat, az adott év speciális körülményeit és teendőit. Általában részt vesz ezeken a kollégium igazgatója és elnöke, akik sok-sok korábbi felvételi tapasztalatát hozzák.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Maga a szóbeli felvételi a jelentkezők számának függvényében 5-6 napos folyamat, ami az évtizedek során nagyon kiforrott forgatókönyv szerint zajlik. Az eljárás technikailag rengeteget finomodott, de lényegét tekintve a fél évszázad előttihez hasonlóan megy végbe. Az írásbelire nem előszűrőként, hanem a szóbelit kiegészítő, azt támogató fordulóként tekintünk. A szóbeli beszélgetések minden jelenlegi és volt szakkollégista számára nyilvánosak, mások azonban nem lehetnek jelen. A jelentkezőket fél órával a számukra rögzített beszélgetési időpont előttre hívjuk, egy informális fogadóbizottság beszélget velük, a cél a feszültségoldás (ezt kívánságra egy Unicummal meg lehet erősíteni). Amikor a jelentkező sorra kerül, egy-két jeszkes kíséretében lép a terembe, s a héttagú bizottságot találja szemben – továbbá változó létszámú, nem ritkán 20-30 további rajkost, akiknek joguk van kérdéseket feltenni. Ezt a felvételizők általában érthetően stresszesnek találják, a FEB viszont felkészülten, könnyednek szánt, személyre szóló kérdésekkel fogadja a belépőt. (Az első kérdést a FEB előre megbeszéli. Gyakran kezdődik úgy, hogy „azt olvastuk a kérdőívedben, hogy…”, de lehet egy érdeklődő kérdés a városáról, vagy más olyan, amire nem okoz gondot a válasz.) A további kérdésekkel (csakúgy, mint a kérdőívben) főként nem tárgyi ismereteket, hanem attitűdöt, személyiségjegyeket, érdeklődést, kreativitást szeretnénk megismerni. A FEB-tagok váltakozva, random sorrendben teszik fel kérdéseiket. Alapvető elv, hogy megvárják, amíg a jelentkezőnek módja van érdemben válaszolni az előző kérdésre. A kérdések széles tematikát ölelnek fel, a jelentkező eddigi életének eseményeitől, hobbijaitól kezdve társadalmi tapasztalatain át napi hírekig vagy szakmai problémákig. Alapelv, hogy senkit nem szabad úgy elengedni, hogy valami fontos téma nyitottan maradjon.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A FEB a NÉKOSZ-indulóval ünnepli a felvételi sikeres befejezését, 2019
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egy-egy jelentkező átlag fél órát kap, ez azonban nem szigorú, a körülményektől függ. (Minden harmadik felvételiző után van fél óra szünet, egyrészt a FEB-nek stresszoldásra, másrészt puffernek az estleges csúszások kiegyensúlyozására). A felvételi döntés első lépése, hogy amikor a jelentkező kimegy, minden FEB-tag ad egy pontot (3, ha mindenképp felvenné, 2, ha inkább igen, 1, ha inkább nem, 0, ha semmiképp), és ezt a szünetben a jelenlévők nyilvánossága előtt felolvassa. Bár ez a pontszám a döntésig akár többször változhat, de bemondása azonnali kontrollt jelent, folyamatosan orientál, és a felvételi szüneteiben, meg esténként természetesen élénk viták tárgyát képezi. Fontos, hogy ezeket a pontszámokat szigorúan a felvételi segédeszközeinek tekintjük, és becsületbeli kérdés, hogy a felvételizők se tudják meg őket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Napi 10-12 felvételiző jön szóbelizni, délelőtt-délután. Az ebédszünetet a FEB általában együtt, 10-15 további szakkollégista társaságában tölti, élénk beszélgetésben a hallottakról, azok értelmezéséről. Az eddigiekből nyilvánvaló, hogy ezeken az estéken a kollégium egésze a felvételiket tárgyalja. Kifejezetten ösztönözzük a szakkollégistákat, hogy mondjanak el mindent informálisan is, amit a jelöltekről tudnak (tehát nagyon is legitim a lobbizás) – viszont a FEB minden tagjától elvárjuk az autonóm gondolkodást, az önálló véleményalkotást. Az egész folyamatban a korrekt, etikus magatartás az első számú elvárt jellemző, s a sok év tapasztalata alapján büszkén mondhatjuk, hogy ez az elvárás magas szinten teljesül.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Úgy szoktuk ütemezni, hogy lehetőleg szombaton délben érjenek véget a szóbelik. A délután szabad, ilyenkor kell a FEB-tagoknak az összkép birtokában újra gondolni az egyes jelentkezőknek adott pontszámokat – és rápihenni a döntés éjszakájára.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave