Közvetlen külföldi tőkebefektetések a világban [P1_3cimfokozat]

alcíme [P1_3cimfokozat_alcim]

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A multinacionális vállalatok világgazdaságban betöltött szerepét a szakirodalom leginkább a közvetlen külföldi tőkebefektetések éves volumenén, valamint állományán keresztül vizsgálja. Leggyakrabban a beáramló FDI éves volumenét vizsgáljuk, hiszen ezek a beruházások potenciálisan pozitívan hatnak a fogadó gazdaságra, hozzájárulva a gazdasági növekedéshez. Továbbá javulhat a fogadó ország vállalatainak termelékenysége, és ennek a pozitív hatásnak a valószínűsége nőhet a nagyobb beáramlással. Mivel a külföldi közvetlen tőkebefektetéseket túlnyomórészt a multinacionális vállalatok valósítják meg, így a beáramló FDI volumenével mérik vagy legalábbis közelítik ezen vállalatok részesedését az egyes nemzetgazdaságok teljesítményében (Antalóczy–Sass, 2014).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az 1980-as és 90-es évektől folyamatosan nőtt a nemzetközi üzleti aktivitás egyrészt a gyors és dinamikus technológiai fejlődésnek, a kereskedelmi liberalizációnak, a tőkeáramlásnak és a globális tőkepiacok kialakulásának és fejlődésének köszönhetően, másrészt ezt a folyamatot erősítette tovább a privatizáció, dereguláció és a monopóliumok visszaszorítása is (Jaworek–Kuzel, 2015).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1990-re a multinacionális vállalatok száma meghaladta a 35 ezret (anyavállalat), amelyekhez több mint 150 ezer leányvállalat tartozott. Az 1980-as évek második felétől az MNE-k számának jelentős mértékű megugrása együtt járt az FDI-állomány drasztikus növekedésével. 1990-ben a beáramló FDI állománya hozzávetőlegesen 1700 milliárd amerikai dollárt tett ki, ugyanebben az évben az FDI volumene 225 milliárd volt. Az FDI áramlás növekedési üteme ez alatt az időszak alatt körülbelül négyszerese volt a világgazdaság növekedési ütemének (UN, 1992). Az elkövetkező időszak is az FDI-állomány, valamint az anya- és leányvállalatok számának növekedését hozta (1. táblázat) [P1_hiv].
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1. táblázat . [P1_tabla_szam] FDI-állomány, anya- és leányvállalatok száma [P1 tablazatcim]
1995 [P1_tabla_szoveg_kozep]
2000
2005
2010
Teljes FDI-állomány (milliárd USD) [P1_tabla_szoveg]
3 992
,7
7 436
,8 [P1_tabla_cella_helyiertek_vesszo]
11 856
,5
20 803
,7
Anyavállalatok száma
38 541*
63 459
69 727
103 786
Leányvállalatok száma
251 450
689 520
690 391
892 114
Megjegyzés: Az UNCTAD 2011-et követően nem összegzi a multinacionális vállalatok számát, hanem kizárólag a top 100 nem a pénzügyi-szektorban tevékenykedő MNE-t és a fejlődő és tranzíciós országok top 100 nem pénzügyi MNE-jét elemzi.
Forrás: FDI-adatok: ©UNCTAD, FDI/MNE adatbázis, TNC-k száma: Jaworek, Kuzel (2015, 57)
*megjegyzés [P1_tabla_forras]
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az UNCTAD adatait áttekintve látható, hogy a beáramló FDI volumene az 1990-es évek során folyamatosan nőtt minden régióban, az évtized második felében kiemelkedő volt az éves növekedési ütem a fejlett gazdaságokban, amely a teljes volumen legjelentősebb hányadát teszi ki. Ez a trend fordult meg a 2000-es évek elején bekövetkező válságok és a 2001. szeptember 11-i események hatására. 2003-tól újból folyamatosan növekedést figyelhetünk meg, 2006-ban ugrásszerűen nőtt az FDI-áramlás, így korábban nem látott szintet ért el 2007-ben, megközelítve a 2000 milliárd USD-t. A 2008–2009-ben kezdődő pénzügyi és gazdasági válság jelentős visszaesést hozott a külföldi közvetlen tőkebefektetésekben a fejlett, a fejlődő és a tranzíciós1 régióban is egyaránt. Minimális visszaesés és a legjelentősebb mértékű fellendülés a fejlődő országokban volt megfigyelhető. A válságot követően, habár újból növekedésnek indult az FDI-áramlás, értéke még mindig elmarad a válság előtti szinttől (1. ábra) [P1_hiv].

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A beáramló FDI növekedési üteme 2015-ben 38%-os volt, amely jelentős élénkülés a korábbi időszakhoz képest. 2015-ben a fejlődő országokba érkező FDI történelmi csúcsot ért el, 765 milliárd USD-t, azonban ezen belül körülbelül 500 milliárd dollárnyi tőkebefektetés Ázsiába érkezett. Az Afrikába, Latin-Amerikába és a Karib-térségbe irányuló külföldi közvetlen tőkebefektetések továbbra is nőnek. A fejlődő országokba érkező tőkebefektetések eloszlása rendkívül egyenlőtlen, a legjelentősebb 10 célországba érkezik az össze befektetés körülbelül 50%-a (ide tartozik többek között Kína, Hongkong, Szingapúr, Brazília, India). Az UNCTAD előrejelzése alapján 2016-ra az FDI-áramlás 10-15%-os visszaesése várható a világgazdaság növekedési ütemének lassulása miatt, a 2015-ös szint újbóli elérése, esetleg meghaladása leghamarabb 2018-ban tűnik lehetségesnek (UNCTAD, 2016) [P1_irodalom_hiv].
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1. ábra.[P1_kepala_szam] FDI-beáramlás ország-csoportonként, 1990–2015 (millió USD) [P1_kepalairas]
Megjegyzés: Tranzíciós gazdaságok közé az UNCTAD definíciója alapján Délkelet Európa országai, a Független Államok Közösségének országai, valamint Grúzia tartoznak.
Forrás: UNCTAD, FDI/MNE adatbázis (http://unctad.org/fdistatistic) [P1_kepala_forras]
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ahogy fentebb szerepelt, az FDI-adatok nem feltétlenül tükrözik a multinacionális vállalatok teljesítményét, hiszen azokban megjelennek a főleg adóoptimalizálás céljából történő vállalati struktúraváltások (nagy összegű mozgások a fizetési mérlegben) is. Az UNCTAD számításai alapján a valós adatok a kalkuláltnál közel 15%-kal is alacsonyabbak lehetnek. A fejlődő gazdaságokat érinti leginkább hátrányosan, hogy a termelő ágazatokba irányuló befektetések, többnyire csökken, leginkább a szolgáltatási szektor vonzza az új befektetéseket többnyire a fejlett gazdaságokban. A kitermelő ágazatban tevékenykedő MNE-k csökkentették tőkeberuházásaikat, és bejelentették a középtávú beruházások visszavágását is. Ez pedig más ágazatokban is arra kényszerítette és kényszeríti a vállalatokat, hogy felülvizsgálják jövőbeli befektetési döntéseiket. Ezek a folyamatok leginkább a fejlődő gazdaságokat, főleg Afrikát érintik (UNCTAD, 2016).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A tőkeáramlás minden ország esetén kétirányú, ezért megkülönböztetjük a beáramló és a kiáramló befektetéseket. Elsőként a beáramló közvetlen külföldi tőkebefektetések szubszaharai Afrikára gyakorolt hatását mutatjuk be.
 
1 Tranzíciós gazdaságok közé az UNCTAD definíciója alapján Délkelet Európa országai, a Független Államok Közösségének országai, valamint Grúzia tartoznak.
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave