3. Kutatásmódszertani keretek

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az esettanulmányok a Covid–19-járvány második hullámának idején, jellemzően a távolléti oktatás időszakában készültek (Rapos–Lénárd, 2023). Miközben a távolléti oktatásra való kényszerű átállás minden intézményben explicit módon felszínre hozta és ilyen módon jól megfigyelhetővé tette az egyéni és szervezeti tanulás folyamatait, a veszélyhelyzetben bevezetett tantermen kívüli, digitális munkarendnek való megfelelés többnyire az online tanulásszervezési eljárások, digitális pedagógiai eszközök és módszerek megismerésére, valamint a digitális kompetenciák fejlesztésére irányította a fókuszt, amely az SZFT vizsgálata szempontjából egy erősen leszűkített terület tanulmányozására adott volna lehetőséget. Emellett a veszélyhelyzeti oktatás kihívásaira adott szervezeti szintű reakciók és az intézmények eltérő megküzdési stratégiáinak elemzése jobban szolgálta a jelen kötet szervezeti rezilienciával foglalkozó tanulmányát (lásd Kopp et al., 2023). Éppen ezért az eredményes együttműködésre épülő tanulási helyzetek mintázatainak felrajzolásához e tanulmányban csak azokat a tanulási helyzeteket vizsgáltuk, amelyeket a szervezetek a „hagyományos”, jelenléti, „normál” működés során tekintettek eredményesnek, vagyis amelyek alapvetően nem kapcsolódtak a Covid–19 által generált távolléti oktatáshoz.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az SZFT eredményességének szervezeti értelmezését egy többdimenziós keretrendszerben vizsgáltuk, melynek segítségével az értelmezés összetettségéről és annak fejlődési dinamikájáról kapunk képet. A szervezeti szintű SZFT-szemlélet feltárásához – elméletvezérelt kódolással – kódrendszert alakítottunk ki, mely az előző részben is jelzett szempontokhoz kapcsolódott: a pedagógusok reflektált tanulásának megjelenése az értelmezésekben, SZFT-értelmezés, eredményesség-értelmezés, egyéni és szervezeti megközelítés. A szervezeti szintű tanulásszemléletet nem tekintjük statikus adottságnak, hiszen azon elemek, melyek ezt kontextuálisan is meghatározzák (intézményi értékek és célok, szervezeti kultúra és felépítés, vezetés és közösségek jellemzői, az intézmény innovációra való nyitottsága, partnerkapcsolatai és ezek hálózata), egy változó környezetben maguk is organikusan változnak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az eredményes tanulási helyzetek jellemzéséhez mátrixot készítettünk, amelyben a kiemelt tanulási helyzethez kötődő tanulási folyamatok dinamikájának sajátosságait (kiindulópont, kiterjedtség stb.) összekapcsoltuk Hargreaves és O’Connor (2018) kollaboratív szakmaiság modelljének – az esettanulmányok szövege alapján releváns elemzési szempontként kiemelt – jellemzőivel. A mátrixban minden intézményi példa kapcsán rögzítettük azt, hogy: a) mi generálta az együttműködésre épülő tanulást (szervezeti elvárás vagy egyéni/közösséget érintő szakmai dilemma), b) ki kezdeményezte (top-down vagy bottom-up), c) milyen közösségi szinten és formában valósult meg, d) és hogy mi működteti jól, mitől eredményes (kollaboratív szakmaiság jellemzők összekapcsolódása).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fontos hangsúlyozni, hogy az így létrejövő táblázat soraiban feltüntetett tényezőket nem egymást kizáró jellemzőkként értelmeztük, az egymás alatt megjelenő faktorok között nincs szükségszerű összefüggés (1. táblázat). A táblázat elemei az eredményes tanulási helyzetek összetettségét és a folyamatok belső dinamikájában résztvevő komponensek jelenlétének intenzitását és kapcsolati hálóját segítenek felrajzolni.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1. táblázat: A tanulási helyzetek elemzési kerete1

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
1 Az elvárásokat közösségi konstrukcióként értelmezzük, ahol az elemzés fókuszában az áll, hogy kinek a befolyásoló/hatalmi ereje a meghatározó jelentések létrejöttében.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave