12.1.1. A HR infokommunikációs támogatásának pillérei

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az emberierőforrás-menedzsment (EEM) mostanáig három területen kapott hathatós infokommunikációs technológiai (IKT) támogatást, amelyeket akár egymásra épülő szintekként is felfoghatunk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • A HR-adatok rögzítését és tárolását segítő technológiák. Itt történik a munkavégzéssel kapcsolatos szervezeti és személyes adatok, nyilvántartások elektronikus rögzítése és a személyügyi tranzakciók digitalizációja. Ezek segítségével a munkatársak már online kapják meg a bérjegyzéket, elektronikusan vezetik az utazási nyilvántartásokat, vagy egy számítógép monitora előtt ülve két kattintás után látható a szabadságok száma. Egy további kattintás után például már az is lekérdezhető, hogy a szervezet egyes részlegeiben vagy munkatársi csoportjainál hogyan alakult a betegségindex, azaz a megbetegedések miatt távol töltött napok aránya. Ezek a megoldások, rendszerek főként az operatív HR-munkát segítik, és ma főként a bérszámfejtésben és a rutinjellegű adminisztráció megoldásában megkerülhetetlenek.
  • Az automatizálást segítő szoftverek. Ennek során a HR-tevékenységek informatikai támogatást kapnak úgy, hogy a funkciók bekerülnek egy-egy modulba vagy önálló szoftverbe. Akár külön szoftver is gondoskodhat a toborzásról, a képzésről és a teljesítményértékelésről, és algoritmusok segíthetik a döntéshozókat az év végi prémium megállapításában.
  • Az online ügymenetet támogató platformok. Ezek révén a munkatársak értékteremtő képessége növelhető digitális környezetben. Legyen szó a gyors munkahelyi kommunikációról, egy online szavazásról vagy elektronikus ötletládáról. Legyen a feladat a kollégák elégedettségét mérő online teszt kitöltése vagy egy a csoportmunkát is lehetővé tevő, online értekezletet támogató webes rendszer bevezetése, a platformok polcairól mind letölthető és megvehető, akár beruházás nélkül is (lásd még a 12.2.1. fejezetet).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ha az EEM ilyen infokommunikációs technológiákat (IKT) használ, az a szervezet számára az alábbi számszerűsíthető eredményeket biztosítja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Visszaszorul a papírmunka, csökkennek az adminisztratív feladatok, eltüntethetők a párhuzamosságok az adatkörökben.
  • Megbízhatóbbá válik az adatvagyon és az információáramlás. Pontosabb információk tárolhatók az adatbázisban, és az automatizáció miatt a folyamatok sztenderdizációja is megvalósul. Legyen szó béren kívüli juttatási csomagok igényléséről, utazás tervezéséről vagy elszámolásról, esetleg a teljesítményértékelésről vagy a képzési programokról, ezek kapcsán szabályozott és algoritmizált folyamatok építhetők.
  • Az elemzések és a kimutatások gyorsabban kerülnek a vezetők asztalára. Komplex képet kaphatunk munkatársainkról, többféle szempont alapján lehet előállítani analitikus és kontrolling információkat (lásd még a 12.2.1. fejezetet).
  • Közös, a munkáltató és a munkavállalók számára hozzáférhető platformra terelhető az érdekcsoportok kollektív konzultációja, megállapodásai vagy akár vitái.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

HR-ügyek: Mobilos applikációk a munkaidő-követéshez: Minden perc számít!
 
Egyre több munkáltató engedélyezi a „home office” intézményét a Covid után is. Ezzel párhuzamosan a vezetők többsége szeretne valós idejű adatokkal rendelkezni arról, mit csinálnak munkatársai akkor, ha nem az irodában dolgoznak. Ennek követésére és számszerűsítésére akár a mobiltelefonokra is letölthető alkalmazások sora fejlődött ki az elmúlt években. Ezek az úgynevezett munkaidő-követő (time tracker) megoldások. Amellett, hogy online láthatóvá, azaz követhetővé válik, ki mivel tölti az idejét, alkalmas arra is, hogy
  • ügyfeleink vagy akár a vezetők számára egyértelművé tegyük az elszámolásokat, ha tudni akarjuk, ténylegesen mire mennyi időt fordítottunk;
  • fejleszthetjük a személyes produktivitást, akár negyedórás bontásban láthatjuk, mivel mennyi időt töltöttünk;
  • integrált naptármodulokkal tervezhetőbbé tehetjük a csoportmunkát, és előrejelzést kaphatunk egy-egy ismétlődő projekt időigényéről.
 
2022 végén a legnépszerűbb alkalmazások a következők voltak: TogglTrack – ingyenes applikáció munkaidő-követéshez; HourStack – integrálható applikáció projektmenedzsment alkalmazásokhoz; Timely – automatikus munkaidő-követés; TrackingTime – automatikus munkaidő-követés, beépített aggregációval és vizualizációval; RescueTime – fókuszálj a munkádra: az automatikus munkaidő-követés mellett digitális wellnestanácsadóval.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az IKT fejlődése az EEM területén is rohamléptekkel halad. A fejlesztéseket mozgató igények és kihívások között jelenleg négy kritikus elvárás azonosítható.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Adatbiztonság. A rendszerek az elmúlt években a vállalati szervertermekből a felhőbe költöztek. Akár itt, akár ott, az adatbiztonság, az adatok elérhetősége, archiválása, hozzáférhetősége kiemelt szempont, hiszen ezen múlik például a bérszámfejtés. Az utóbbi óradíjas elszámolás esetén, ha már semmit nem vezetnek papíron, kritikus lehet, ezért redundánssá kell alakítani.
  • Adatvédelem. Az EEM információs támogatása során nem feledkezhetünk meg arról, hogy a munkavállalókról sokszor személyes, akár bizalmas adatokat kell tárolni. Erre jó példa az egészségügyi adatok védelme. A GDPR-szabályoknak való megfelelés az emberierőforrás-menedzsment informatikai támogatása terén is érvényesítendő elvárás.
  • Komplexitás és modularitás. Nem telik el úgy hónap, hogy ne jelenne meg egy-egy új HR-szoftver, alkalmazásbemutató. Az informatikai megoldások piacán a moduláris felépítés, az interfészeken keresztüli kommunikáció és adatcsere a legújabb elvárás, amihez meglévő rendszereket kell fejleszteni.
  • Online munkavégzés. Az elmúlt időszakban olyan infokommunikációs technológiák kerültek előtérbe, amelyeket az úgynevezett önkiszolgálás jellemez. A szervezetek igyekeznek olyan megoldásokat alkalmazni, amelyek működtetése során a HR-ügyintézést nem operátorok, asszisztensek végzik, hanem önkiszolgáló módon maguk a munkatársak vagy a vezetők.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az infokommunikációs technológiák segítségével létrejött elektronikus emberierőforrás-menedzsment (angolul electronic Human Resource Management, e-HRM) mára olyan eszközzé vált, amely lehetővé teszi, hogy a HR-szakemberek kevesebb időt töltsenek adminisztrációval, operatív feladatokkal, folyamatszervezéssel. Így több energiájuk maradjon a tervezésre, a stratégiai célok megvalósítására és a munkatársak, valamint a vezetők támogatására és fejlesztésére.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave