12.1.2. Az emberierőforrás-menedzsmentet támogató szoftverek gyakorlati alkalmazása

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A HR-szoftverek világában tájékozódó szervezetek több száz termék közül választhatnak attól függően, hogy milyen funkcióra és milyen munkatársi létszámhoz keresnek megoldást. Nem véletlen, hogy gyorsan terjednek a felhőalapú, integrált megoldások, amelyek lehetővé teszik, hogy igénybevevőik flexibilisen dönthessenek arról, milyen modulokat és funkciókat szeretnének használni saját cégük HR-munkájának támogatására.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A ma forgalmazott rendszerek többsége – amellett, hogy az elmúlt időszakra vonatkozó statisztikát a teljes szervezetre vonatkozó, valós idejű adatokat felhasználva teszik elérhetővé – előre jelző riportokat is kínál, sőt úgynevezett virtuális ügyfélszolgálat (chatbotok) is kapcsolódik hozzájuk. Ezek a chatbotok emberi beavatkozás nélkül képesek válaszolni például olyan felhasználói kérdésekre is, mint hogy „mennyi szülői szabadságom van, és hol látható ez a HR-rendszerben”.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Deloitte 2021-ben megjelent HR digitalizációs trendek és irányok tanulmányában ezeket a szoftvereket összefoglalóan HCM (Human Capital System) rendszereknek hívja. Mások a HR IT kifejezést, illetve sokan a HRIS (Human Resource Information System) betűszót használják. Ezeket az üzleti életben szinonimaként kezelhetjük.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Alfejezetünk címét kissé pontosítva a kérdés úgy is feltehető, hogy a hazai szervezetek milyen szoftverek közül választhatnak, választanak. Erre általánosságban az a válasz, hogy a kínálatot és az alkalmazott technológiát Magyarországon elsősorban a tulajdonosi háttér és a vállalat mérete befolyásolja.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

HR-ügyek: A szoftverválaszték népszerű tagjai
 
Nemzetközi nagyvállalati környezetben egy HR-funkcióhoz akár több szoftver is párosul. Például a toborzás azzal indul, hogy egy Textio nevű szoftverben a munkaköri leírásokat interaktív álláshirdetésekké alakítja a mesterséges intelligencia. Egy meglévő álláshirdetést akár több ezer másikkal is összehasonlítva javaslatot tehet annak átalakítására, hogy az biztosan ne legyen diszkriminatív.
A Net Promoter Score a jelentkezőknek az álláskeresési folyamat során alakuló elégedettségét méri, egy a jelentkezők által a folyamat elején és annak végén kitöltött kérdőív válaszainak elemzésére alapozva. Ebből megtudható például, hogy a jelölt hogyan értékelte, megfelelőnek érezte-e a folyamat során kapott támogatást, az átfutási időket stb. Sőt az is kiderül, hogy mindezek alapján ajánlaná-e a céget barátainak, ismerőseinek.
A HiredScore toborzó mesterséges intelligencia a toborzó szerepkörben dolgozó kollégák számára nyújt támogatást a jelöltek kiválasztásában – egyrészt az önéletrajzok feldolgozásával, másrészt azzal, hogy segít a külső vagy akár a passzív belső tehetségek felkutatásában. Végül, de nem utolsósorban az Interview platform segítségével az állásra jelentkezők először megtekintenek egy videót a vállalatról. Majd egy linken keresztül kérdéseket kapnak a szervezeti értékekről a videó alapján formált véleményükről, valamint saját értékrendjükről. Válaszaik feldolgozása szintén segítséget nyújt a kiválasztási folyamatban.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Magyarországon tevékenykedő multinacionális vállalatok a kompatibilitás miatt szinte kizárólag az anyacégtől kapott rendszereket alkalmazzák. A globális cégek évtizedek óta használnak integrált vállalatirányítási rendszereket (angolul ERP), amelyek termelési, értékesítési és pénzügyi moduljai mellett személyi/munkaügyi/HR-modul is elérhető. Ebben az SAP és az Oracle piacvezető globális szállító.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A hazai tulajdonú nagyvállalatok integrált, több modult tartalmazó HRIS-rendszereket használnak. A konkrét döntés szinte mindig egyedi: az iparág, a cégméret és a HR-szakemberek változó igényei evolúciós módon hatnak arra, hogy éppen milyen szoftvereket használnak. Amint a szervezet mérete átlépi a százas nagyságrendet, a javadalmazástól elindulva a bérszámfejtést támogató, elsősorban munkaügyi adatokat kezelő modul után először szinte mindig a nem személyhez kötött információk elektronizációja történik meg. Ennek kapcsán adatbázisokba rendezik a munkaköri információkat. Digitalizálják a munkakörökhöz kapcsolódó munkaköri leírásokat, a szervezeti besorolást, a munkavégzés helyét, a munkakörülményeket és természetesen akár az elvárt kompetenciákat, a fizetési besorolást vagy a munkakörhöz előírt képzéseket is. Ezek után jöhet a HR-funkciók támogatása, amit a 12.1. ábra szemléltet.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Végül, de nem utolsósorban a közepes és kisvállalatok egyedi, sokszor irodai szoftverekkel, akár egy programozott, intelligens Excel-táblával vagy alacsony bekerülési költségű magyar fejlesztésű programokkal kezdenek. Az erőforrások szűkössége és a költséghatékonyság miatt egyszerre általában csak egy-egy modult elektronizálnak: először rendszerint a személyes adatok nyilvántartását, majd a bérszámfejtés támogatását.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

12.1. ábra. A HR-funkciók digitális körforgása az emberi erőforrás információs rendszerrel
Forrás: a szerzők saját szerkesztése
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave