ÖSSZEFOGLALÁS

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Számos tanulmány foglalkozik a nagyvállalatok és multinacionális szervezetek EEM-gyakorlataival akár nemzetközi aspektusban is, ugyanakkor az MKKV-k fókusza elvétve azonosítható. A nagyvállalati gyakorlatok remek benchmarkot szolgáltatnak az MKKV-k részére, ugyanakkor figyelembe kell venni a cégméretből fakadó alapvető különbségeket (pl. MKKV-k heterogenitása). A különböző országokban működő MKKV-k esetében szinte minden tanulmány megállapítja, hogy a humán erőforrás menedzselése egyértelmű kapcsolatban áll a szervezeti teljesítménnyel: minél magasabb színvonalon kezelik az EEM-feladatokat, minél szofisztikáltabb és átgondoltabb eljárásokat alkalmaznak, annál eredményesebb lesz a szervezet működése és jobb lesz a versenyképessége.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A magyarországi KVK adataira épülő elemzésünk során megállapítottuk, hogy a javadalmazási rendszer elmeinek változatossága kiegyensúlyozatlan, a válaszadók 2/3-ánál egyáltalán nem jelenik meg, míg 5%-ánál több mint háromfélét is alkalmaznak egyidejűleg. Leggyakrabban az elvégzett munka utólagos értékelésén alapuló jutalmazás megoldásához folyamodnak, miközben legkevésbé a dolgozók döntéshozatalba történő bevonása jelenik meg (Balogh és társai 2020).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Legfőbb megállapításunk, hogy a hazai MKKV-k körében a javadalmazási rendszer alkalmazását a menedzsmentfolyamatok minősége, a marketingtevékenységek szervezettsége, a humán erőforrás fejlettsége és a szervezeten kívülről érkező támogatás mértéke befolyásolja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A KVK-eredmények alapján az MKKV-k körében a legnagyobb probléma az alkalmazottak munkamorálja, pontosabban az alacsony munkamorál. Ezt követi a speciális szakértelem, majd az innovációs képesség alacsony szintje. Pozitív, hogy kevésbé jellemző az ICT nem ismerete, a lopás, illetve az adminisztratív dolgozók nem megfelelő szaktudása.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az alkalmazottak továbbképzéséhez kapcsolódóan az látható, hogy jelentős részben (26%) egyáltalán nincs továbbképzés, egy másik hasonló nagyságú réteg pedig csupán a dolgozók negyedét képezi tovább. Pozitív ugyanakkor, hogy szintén 26% az összes dolgozó fejlesztésére fókuszál. A képzések leginkább a belső erőforrásokra és tudásmegosztásra építkeznek, minimális a külső (és ezért fizetős) képzések aránya. A vállalati méret növekedésével az arányok javulnak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az ösztönzési rendszerhez kapcsolódóan fontos kiemelni, hogy leginkább az időbérre és a fix bérezésre támaszkodik, ugyanakkor 40% teljesítményalapú bérezést is alkalmaz. Jellemző, hogy minél szofisztikáltabb az ösztönzési rendszer, annál heterogénebb is a bérezési megoldások alkalmazása, valamint jellemzőbb a továbbképzés.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A menedzsment színvonala és az alkalmazottak motivációja esetében az MKKV-k úgy gondolják, hogy nincs vagy minimális a különbség a versenytársakhoz képest. Emellett megállapítható az is, hogy a vállalati méret növekedésével párhuzamosan egyre inkább úgy látják a vállalatok, hogy egyedibbek a versenytársakhoz képest mind a menedzsment, mind az alkalmazottak kiválósága tekintetében. A professzionalizáció hatása itt is azonosítható, minél jobbra értékelik magukat, annál inkább igaz, hogy szofisztikáltabb az ösztönzési rendszer, és több erőforrást fektetnek a továbbképzésbe is.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave