1. Bevezetés

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az ember annak lehetőségével születik, hogy elsajátítson egy vagy több nyelvet. Az, hogy milyen nyelvet vagy nyelveket sajátít el, annak függvénye, hogy mely nyelvekhez van hozzáférése (Baker et al. 2008), és nem csupán azé, hogy milyen nyelveket használnak körülötte. Minden siket gyermek környezetében jelen van egy vagy több nyelv, azonban ezek nem mindegyike azonos mértékben hozzáférhető számára. A hozzáférés lehetősége, annak kezdete, a biztosított nyelvi input mennyisége és minősége pedig mind olyan tényezők, amelyek alapvetően meghatározzák a gyermek nyelvfejlődését, annak eredményességét, ezen keresztül pedig a gyermek kognitív és szocioemocionális fejlődését.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Becslések szerint a világon körülbelül 34 millió gyermek1 igényel rehabilitációt hallásállapota miatt. Ez a rendkívül heterogén csoport már csupán a hallásállapot szempontjából is nagy változatosságot mutat, s az eltérő hallásállapotok – további fontos aspektusokkal kiegészülve – eltérő stratégiák alkalmazását igénylik annak érdekében, hogy az érintett gyermekek nyelvi fejlődése megfelelő ütemű és eredményes legyen.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mindenütt a világon, ahol a siketek közösséget formálnak, kialakítják a saját jelnyelvüket. Noha a legtöbb jelnyelv alig dokumentált vagy teljesen ismeretlen, számuk nagy valószínűséggel jóval kisebb, mint a hangzó nyelveké: vélhetően a százas nagyságrendben mozog (Zeshan 2006). Az Ethnologue legfrissebb kiadása 159 jelnyelvet tart számon (Eberhard et al. 2023). Mivel a siket közösségeket kis fokú generációs folytonosság jellemzi, egy jelnyelv átadása legtöbbször nem otthon történik, hanem sokszor a siketoktatási intézményekben – még akkor is, ha a jelnyelv nem az oktatás nyelve, csupán a gyerekközösség használja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Magyarországon a 2022. évi népszámlálási adatok szerint 6392 siket és 24 225 nagyothalló él.2 A siket közösségben korábban készült becslés szerint 30–60 000 (vö. Vasák 2005, 17) siket él az országban. Ők alkotják Magyarország harmadik legnagyobb nyelvi kisebbségi közösségét (a roma/cigány és a német közösség után), amelynek önmeghatározásában a nyelv kiemelten fontos szerepet játszik (Bartha et al. 2016).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A tanulmány a jelnyelvek néhány általános jellegzetességének bemutatása után a siketség különböző megközelítéseit tárgyalja, majd a siketek kétnyelvűségének kérdéskörén belül a bimodális kétnyelvűséget mutatja be, ezt követően pedig kitér azokra a tényezőkre, amelyeket a jelnyelvi fejlődés kutatása során leginkább figyelembe szoktak venni. A siket gyermek (jel)nyelv-elsajátításának bemutatása a jelnyelvhez való hozzáférés szempontja szerint külön szakaszokban történik. Legrészletesebben a hozzáférhető jelnyelvi input mellett zajló korai jelnyelv-elsajátítás menetét mutatja be a tanulmány, ezután röviden sorra veszi a halló családban felnövő siket gyermek (jel)nyelv-elsajátításának sajátos vonásait, kitérve a családi jelnyelvekre, a hangzó környezetben jelnyelvi input nélkül szocializálódó siket gyerekek nyelvelsajátításának jellemzőire, illetve azokra az esetekre, amikor a halló szülők jelnyelvtanulóként kommunikálnak siket gyermekükkel. Külön szakasz foglalkozik a cochleáris implantátum és a nyelvelsajátítás kapcsolatával. Végül a tanulmány összegzi a siketek, a jelnyelv és a jelnyelv-elsajátítás tanulmányozásának nyelvészeti és társadalmi jelentőségét.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave