Faragó Tibor: Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bozó László

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

az MTA rendes tagja
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

DOI: 10.1556/2065.184.2023.10.20
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

„Aerem corrumpere non licet.” A levegőt szennyezni nem szabad. Így szólt a római szenátus mintegy két évezrede alkotott törvénye, ami annak felismeréséből fakadt, hogy az ókorban a városiasodással, a használati tárgyak előállítására szolgáló műhelyek szaporodásával, a mindennapi élet részévé vált az emberi egészséget és az épületeket károsító szennyezett levegő. A problémakör összetettsége, térbeli kiterjedtsége különösen az ipari forradalom kezdete óta jelentősen növekedett, de ahogyan e kötet elolvasása után is láthatjuk, planetáris környezetünk veszélyeztetése mellett – tudományos ismereteink bővülése, valamint a nélkülözhetetlen politikai együttműködés kibontakozása mentén – annak megmentése sem lehetetlen küldetés.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Faragó Tibor számos nemzetközi szervezettel, EU-intézménnyel kapcsolatos együttműködésben dolgozott kinevezett nemzeti koordinátorként, szakmai képviselőként, illetve szakmai főtárgyalóként az elmúlt évtizedekben. Így a jelenünk és jövőnk szempontjából meghatározó planetáris környezetünk alakításának nemcsak természeti törvényeit, hanem szabályozásának rendkívül összetett, sokrétű folyamatait is részleteiben ismeri. Ebben a kötetben a tágabban értelmezett témakör különösen kritikussá vált négy környezetterhelési ügyét ismerhetjük meg.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Szerző a toxikus nehézfémek közül a környezetterhelési és egészségügyi szempontból a legfontosabbakkal, az ólommal, a kadmiummal és a higannyal foglalkozik részletesen. Bemutatja az emissziós folyamatokat, az eddig megismert legsúlyosabb károkozásokat, valamint a kibocsátások csökkentését célzó egyeztetések nehézségeit és eredményeit.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A hulladékok összegyűjtése, szelektálása és újrahasznosítása, valamint a veszélyes hulladékok ártalmatlanítása folyamatában régiónként és iparáganként eltérő, de számos területen hatékony, a fenntarthatóság irányába mutató megoldások és gyakorlatok születtek, de a különböző megállapodásokban és programokban meghatározott célok, kötelezettségek, ajánlások, illetve eddigi végrehajtásuk összességükben globális szinten nem lettek elégségesek a káros hatások teljes körű és jelentékeny mérséklésére.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A magaslégköri ózon pótolhatatlan szerepet játszik a bioszféra létezésében, hiszen az élő szervezetekre halálos veszélyt jelentő UV-sugárzás jelentős részét elnyeli. Az ózonpajzs sérülése, elvékonyodása tehát katasztrofális következményekkel jár. Talán túlzás nélkül jelenthetjük ki, hogy az ózonkárosító anyagok kibocsátásának korlátozásában, megszüntetésében megtett gyors beavatkozások az eddigi legeredményesebb nemzetközi környezetvédelmi együttműködést jelentették. Bár az ózonkárosító vegyületek évszázados nagyságrendű légköri tartózkodási ideje miatt a gyógyulási folyamat lassú ugyan, de ennek jelei egyértelműen kimutathatók.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A negyedik fejezetben a minden bizonnyal legösszetettebb, legnagyobb jelenkori kihívást jelentő problémakör, az éghajlatváltozás jellemzőivel és szabályozásának lehetőségeivel, nehézségeivel ismerkedhetünk meg. Alapvető fontosságú a megelőzés, azaz mindenekelőtt a feltárt környezetkárosító beavatkozások, hatások csökkentése, lehetőség szerinti megszüntetése. Ezzel párhuzamosan lényeges a környezeti feltételekben már elkerülhetetlen változásokra, főként a pusztító és káros hatásokra történő felkészülés, vagyis az alkalmazkodás. Ma már jól tudjuk, hogy az alkalmazkodásnak is megvannak a maga korlátai, tehát a környezeti feltételekben végbemenő gyorsuló és súlyosbodó változásokhoz egyre nehezebben és csak korlátozott mértékben tudunk majd alkalmazkodni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Faragó Tibor tartalmas és olvasmányos kötetét a szaktudományokban jártas olvasók mellett mindazoknak is ajánlhatom, akik érdeklődnek jelenkorunk legfontosabb környezeti problémáinak értékelése, lehetséges kezelési folyamatai iránt. A 344 oldalas kötet az Akadémiai Kiadó gondozásában jelent meg 2023-ban.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

(Faragó Tibor: Planetáris környezetünk veszélyeztetése és megmentése. Budapest: Akadémiai Kiadó, 2023, 344 o., ISBN 9789634549000; e-ISBN 9789634548571)
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave