A könyvtár társadalmi hasznossága

The Social Utility of Libraries

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Barátné Hajdu Ágnes

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

egyetemi tanár

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Könyvtár- és Információtudományi Intézet, Budapest

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Stichting IFLA Global Libraries (SIGL), Hága, Hollandia

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

International Federation of Library Associations and Institutions Europe Regional Division Committee, Hága, Hollandia

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
Összefoglalás
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kultúra árujellege régóta közhely. Fontos a mérhető eredményeket felmutató kommunikáció mind a fenntartó, mind a használók felé. A társadalmi hasznosságot azonban számos más tényező is hivatott szemléltetni. A tanulmány megkísérli komplexen bemutatni a gazdasági és az elvontabb közösségi megtérülést, valamint ezek szerepét a kulturális örökségünk fenntarthatóságában.
 
Abstract
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

The commodification of culture has long been a truism. It is important to communicate measurable outcomes, both to the maintainers and to the users. However, there are many other factors that serve to illustrate social utility. This paper attempts to provide a complex illustration of the economic and more abstract community returns and their role in the sustainability of our cultural heritage.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Kulcsszavak: társadalmi hasznosság, érték és hasznosság, könyvtár
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Keywords: social utility, value and utility, library
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

DOI: 10.1556/2065.185.2024.10.4
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Bevezetés

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyvtárak évezredes történetük során számos funkcióváltozáson mentek keresztül, de céljaik között mindig jelen volt a szűkebb vagy tágabb közösségük szolgálata, legyen ez akár a kezdeti időkben az elsődlegesen jellemző megőrzési, dokumentálási feladat. Ez volt az intézményrendszer, amely már csak létezésében is tevékenysége hasznosságát hivatott demonstrálni, mely hatást egészen a mai időkig magától értetődőnek élte meg a szűkebb és tágabb társadalmi környezet. A kulturális intézményrendszer átalakulása és kibővülése; az internet, a magánszektor és további más szereplők megjelenése versenyhelyzetet teremtett. Ehhez járultak hozzá a folyamatosan változó társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi kihívások, a fenntartói források differenciálódása és szűkülése, az intézményen belüli gazdaságossági szempontok fontosabbá válása. Így nem véletlen, hogy a könyvtárak társadalmi hasznosságának kérdése, illetve ennek igazolása egyre inkább előtérbe került, és számos szempontból kutatások kiindulópontjává vált.
 

A könyvtárak küldetése és a működés jogi háttere

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyvtárak működésének kiindulópontját stratégiai terveik, küldetésnyilatkozatuk, illetve minőségirányítási rendszerük határozza meg. Érdemes áttekinteni néhány ilyen alapdokumentumot, kizárólag tanulmányunk témája szempontjából. A kiválasztás során igyekeztünk nagy hatású, más-más könyvtártípust reprezentáló könyvtárakat választani, melyek egyértelműen kiemelik a közösségért folytatott munkát, az értékteremtő küldetést. Így két, a társadalom legszélesebb körét elérő közkönyvtárt, amelyek közül az egyik szakkönyvtári, míg a másik tudományos feladatokat is ellát, valamint egy egyetemi könyvtár küldetését mutatjuk be, mely gyűjteményéből eredően a szokásos oktatási és kutatási rendeltetés mellett a nemzeti és egyetemes kultúra, a műveltség megőrzésében és gyarapításában úgyszintén kiemelkedő szerepet tölt be.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) küldetésnyilatkozata
    „A FSZEK települési könyvtárként és országos szakkönyvtárként küldetésének tekinti, hogy
    • használói számára biztosítsa a magyar és az egyetemes kultúrához, a hazai és a nemzetközi információkhoz és tudásanyaghoz való szabad hozzáférést;
    • szolgáltatásait […] Budapest valamennyi kerületében, a lakosság minden csoportja számára, egyenlő eséllyel biztosítsa, a valós és a virtuális térben egyaránt;
    • a találkozások helyeként kapcsolatot teremtsen az emberek között, támogassa a helyi közösségek létrejöttét és megerősödését, a helyi társadalmi és kulturális értékek megőrzését;
    • hozzájáruljon a nyitott, esélyteremtő, fenntartható és élhető város megteremtéséhez, a főváros fejlődéséhez, a városlakók életminőségének javításához, jólétéhez és jóllétéhez.” (URL1)
  2. A Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár küldetésnyilatkozata és jövőképe [Szeged]
    „Mottónk: Otthon a könyvtárban – könyvtár az otthonokban
    A Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár közszolgáltatásai által tértől, időtől, függetlenül a társadalom valamennyi rétege számára egyenlő eséllyel biztosítja gyűjteményét és korszerű szolgáltatásait valós és virtuális térben egyaránt. […] A könyvtár közösségformáló, közösségépítő tevékenysége által a társadalmi kohéziót erősíti, tevékenységével támogatja az ismeretszerzést és a kompetenciák fejlesztését. A társadalmi és gazdasági fejlődés tudásbázisaként segíti az egyéni érvényesüléshez szükséges tudás megszerzését és a társadalmi beilleszkedést.” (URL2)
  3. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Egyetemi Könyvtári Szolgálat küldetése
    „Magyarország egyik vezető egyeteme, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Egyetemi Könyvtári Szolgálatának küldetése támogatni a sokféle tudományterületet művelő alapítót a nemzeti és egyetemes kultúra és műveltség megőrzésében és gyarapításában, az oktatás és kutatás kiválóságának megtartásában […].
    Az ELTE Egyetemi Könyvtári Szolgálata gyűjti, megőrzi, feltárja, folyamatosan fejleszti, valamint rendelkezésre bocsátja az Egyetem birtokában lévő nemzeti és európai kulturális örökséget […].
    [A] folyamatosan fejlődő képzési formákat támogatva és kiszolgálva, felhasználóbarát módon, hatékonyan és korszerű információs technológiákat alkalmazva végzik értékteremtő és értékközvetítő tevékenységüket, s biztosítanak hozzáférést az Egyetem tudásvagyonához az Egyetem polgárai, a tudományos közösség tagjai, valamint a nagyközönség számára” (URL3).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A három példában világosan kirajzolódik az a társadalmi hatás, melyet a könyvtártípus – feladatától függően – el kíván érni, és alapfeladatának tekint. Ugyanez a törekvés fogalmazódik meg az 1997. évi CXL. törvény a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről jogszabályban, illetve ennek módosító rendeletekkel aktualizált változatában.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

„1. § E törvény célja:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

a)
* biztosítani a társadalmi jólétet és a fenntartható fejlődést, elősegíteni az egész életen át tartó tanulást, javítani az életminőséget, továbbá a kulturális örökség helyi és országos védelme érdekében rendelkezni a kulturális javak gyarapításának, megőrzésének, tudományos feldolgozásának, a jövő nemzedékek számára történő átörökítésének és társadalmi hasznosításának általános szabályairól, […];
c)
mindenki számára biztosítani a könyvtárhasználat jogát, szabályozni a nyilvános könyvtári ellátás működését és fejlesztését, […];
f)
* kulturális intézmények feladatellátásának tervezéséhez útmutatást adni annak érdekében, hogy azok a kulturális alapellátás keretében mindenki számára ösztönzést nyújtsanak arra, hogy
fa)
önművelés céljából lakóhelyén bekapcsolódjon kulturális tevékenységekbe és megismerhesse a kulturális értékeket;
fb)
megismerkedjen a település történetével, a hagyományokkal, normákkal;
fc)
a település népességének tagjaként kifejezze, milyen értékek, célok, fejlesztési irányok fontosak számára, részt vegyen a közösségi életének fejlesztésében és a közös jövőkép megfogalmazásában; ezekhez állandó helyszínt vehessen igénybe;
fd)
lakóhelyén szakmai segítséget vegyen igénybe az önfejlesztéshez, az önműveléshez, a közös értékek kifejezéséhez, megéléséhez, a közös célok megfogalmazásához, a tevékenységek színvonalának biztosításához […]” (1997. évi CXL. törvény, 2022-es módosított változat).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A küldetések és az 1997. évi CXL. törvény fényében nyilvánvalóan megjelenik néhány olyan konkrét társadalmi hatás, eredmény, melyet általánosíthatunk, de melyek közel sem fedik le a könyvtárak valamennyi hozzáadott értékként megjelenő törekvését: információkhoz és tudáshoz való szabad hozzáférés, általános tájékozódás, művelődés, az élethosszig tartó tanulás, a tudományos és szakmai munka, a szabadidő hasznos eltöltése, igényes szórakozás, digitális írástudás elsajátítása és fejlesztése, a digitális kultúra megismertetése; találkozási pont kialakítása, a helyi közösségek létrejöttének támogatása és megerősödésük segítése, a helyi társadalmi és kulturális értékek megőrzése, az emberek életminőségének javítása és jólétéhez való hozzájárulás, korszerű technikai eszközökkel elérhető adatbázisok, a könyvtár közösségformáló és közösségépítő tevékenysége, az ismeretszerzés és a kompetenciák fejlesztése, az egyéni érvényesüléshez szükséges tudás megszerzése és a társadalmi beilleszkedés segítése, a kultúra és műveltség megőrzése és gyarapítása, az oktatás és kutatás igényeinek biztosítása és kiválóságának megtartása, támogatása. A törvényben – a dokumentumjellegéből következően – ennél általánosabb, ugyanakkor helyenként konkrétabb feladatkijelöléssel találkozunk az 1. §-ban. Újdonság a fenntartható fejlődés, a társadalmi hasznosítás, a digitális tartalmakhoz való hozzáférés.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az érintett közösségek tekintetében megfogalmazottak tökéletesen megfelelnek az adott könyvtártípus szűkebb, de egyre táguló célcsoportjainak, hangsúlyozva, hogy a könyvtár a társadalom valamennyi rétege számára egyenlő eséllyel biztosítja a szolgáltatásokat tértől, időtől függetlenül, valós és virtuális térben egyaránt. A biztonságos, barátságos, inspiráló, innovatív környezet számos helyen feltűnik, és a könyvtárak értékének kiemelésére szolgál.
 

Hatás, érték, hasznosság

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyvtárak társadalmi hasznosságát vizsgálva állandóan elénk kerül a hatás, az érték és a hasznosság definíciója, mely fogalmak nyilvánvalóan összefüggenek, ugyanakkor önálló entitással is bírnak. Tanulmányunkban a hasznosság és érték fogalmát a társadalmi kommunikációban használt jelentésük alapján tárgyaljuk, és nem térünk ki annak közgazdasági, döntéselméleti vonatkozásaira. Hasznosnak tekintünk minden olyan tevékenységet, célt, hatást, amely a felhasználóban elégedettséget eredményez, fejleszti az egyén kompetenciáit, segíti a tanulást és karrierépítést, az egyén befogadását és boldogulását, amely hozzájárul a társadalmi folyamatok megértéséhez és előremozdításához, a társadalmi kohézió megteremtéséhez. Leegyszerűsítve, a hasznosság fogalma azt mutatja meg, hogy a résztvevők számára milyen értéke van az adott hatásnak, milyen következményekkel számolhat rövid, közép- vagy hosszú távon.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyvtárak közösségre gyakorolt hatásával, hasznával régóta számos hazai és külföldi szakirodalom foglalkozik. Tanulmányunk keretei között csak néhány felvillantására vállalkozhatunk. François Matarasso (1998) Beyond Book Issues című könyvében 18 projektet mutat be, hogy érzékeltesse a könyvtári innovációk széles körét az oktatástól, az információs műveltség fejlesztésén át személyes és közösségfejlesztési kérdésekig. A hagyományos szerepek értékének megőrzése mellett rámutat a könyvtárak, gyakran a felhasználók számára is láthatatlan fontosságára a személyes fejlődés, a társadalmi kohézió, a közösségi felhatalmazás, a helyi kultúra és identitás, a képzelőerő és a kreativitás, valamint az egészség és a jólét szempontjából. Ugyanakkor nyilvánvalóvá teszi, hogy a statisztikai mutatók egyedüli használata nem alkalmas intézményeink hatásának érzékeltetésére, értékeink tudatosítására.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Rebecca Linley és Bob Usherwood a Könyvtári Egyesületek és Szervezetek Nemzetközi Szövetsége (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA) 1998-as amszterdami konferenciáján ismertették először kutatásukat a könyvtár társadalmi hatásáról (Linley–Usherwood, 1998). A vizsgálatban érdekelt feleknek tekintették a következőket: helyi politikusok, könyvtári személyzet, valamint könyvtárhasználók és nem könyvtárhasználók csoportjai. Módszerük a társadalmi audit technika, mely a könyvtári szolgáltatás igénybevételével kapcsolatos egyéni és közösségi tapasztalatokat sugározza szét elsősorban a workshopok és egyéni riportok segítségével. Az angliai Somersetben és Newcastle-ben lefolytatott vizsgálat eredményeképpen megállapították, hogy a következő területeken volt egyértelmű a könyvtári szolgáltatások pozitív hatása:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. a nyilvános könyvtár társadalmi szerepe,
  2. a közösségek által a könyvtári szolgáltatásuk iránt érzett felelősségvállalás érzése,
  3. a könyvtár nevelő funkciója,
  4. a könyvtár gazdasági hatása,
  5. a könyvtár olvasásra, írni-olvasni tudásra, információs műveltségre gyakorolt befolyása,
  6. a közkönyvtár szerepe a közösségi identitás és bizalom kialakításában,
  7. a méltányosság megjelenése a nyilvános könyvtári szolgáltatások esetében.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Érdemes megnézni a világ két legnagyobb és legjelentősebb könyvtáros egyesülete tevékenységét a könyvtárak hasznossága és szolgáltatásainak hatása mérhetőségének szempontjából:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Az Amerikai Könyvtáros Egyesület (American Library Association, ALA) 2023-ban kiadott beszámolója bevezetőjében Tracie D. Hall ügyvezető igazgató megállapítja, hogy az évente megjelenő The State of American Libraries kiadványsorozatban szereplő, 2022-re vonatkozó riportok, történetek a könyvtárakat helyezik a közösségek jólétéről, a gazdaság egészségéről és a demokrácia állapotáról folytatott párbeszéd középpontjába. Kiemeli, hogy miközben az ország igyekszik kilábalni a Covid19-világjárvány okozta hatásokból, a növekvő információmennyiség és a digitális hozzáférés kritikus fontosságú a társadalom helyreállítása szempontjából (American Library Association, 2023).
    A dokumentum szakít a szokásos száraz beszámolók stílusával, és váltakozva követik egymást egy-két oldalas rövid történetek, személyes tapasztalatok, infografikák a könyvtári területek széles képviseletében a közkönyvtárak, iskolai könyvtárak, börtönkönyvtárak, könyvkiadás, információs szabadság, cenzúra, szellemi szabadság, innováció, induló vállalkozások, esélyegyenőség, digitális műveltség témakörében. Érdekességként csak egy adat: az ALA 2022-ben 1269 ügyet (2571 címet) vizsgált meg, és talált aggályosnak az információszabadság tekintetében a köz-, az iskolai és az egyetemi könyvtárak szolgáltatásaiban. Ebből a legtöbb helyen betiltott vagy akadályoztatott könyveket mutatják be borítólapjuk segítségével, kiemelve, hogy az esetek 48%-a közkönyvtárban, 41%-a iskolai könyvtárban, 10%-a iskolai oktatás során és 1%-a felsőoktatási és egyéb könyvtárban történt.
    Több közkönyvtár Covid19 alatti és utáni gyakorlatát szemléltetve a riport a 2022-es esztendőt az alkalmazkodóképesség és az innováció könyvtári évének nevezi. Az összegzésekből kiderül, és a bemutatott példák szemléletesen bizonyítják, hogy a könyvtárak olyan hibrid szolgáltatási modelleket és programokat fejlesztettek ki, illetve újítottak meg, amelyek arra törekszenek, hogy megtalálják az információ, az oktatás és a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségek kiváltó okait, és megkíséreljék ezek orvoslását (American Library Association, 2023, 2.).
    Az ALA Public Library Association szervezete által adaptált, a University of Washington’s Information School közreműködésével 2019-ben kidolgozott kérdőíves módszer lehetővé teszi a közkönyvtárak számára, hogy megtudják, milyen hatás mérhető a technológiához és az internethez, az online forrásokhoz és a digitális írástudással kapcsolatos képzéshez való ingyenes hozzáférésekből. A kérdéseket nyolc témakörhöz illeszkedve dolgozták ki: oktatás, foglalkoztatás, vállalkozás, egészség, e-kormányzat, polgári szerepvállalás, e-kereskedelem, társadalmi befogadás (PLA, 2019). A kérdőív letölthető angol és spanyol nyelven, de az online platform, amely a kiértékelést is segítené, jelenleg nem működik.
  2. A Könyvtári Egyesületek és Szervezetek Nemzetközi Szövetsége (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA) 2019–2024 időszakra vonatkozó stratégiájának első pontja kifejezetten a könyvtárak társadalmi hasznosságának támogatására és igazolására irányul:
    1. A könyvtárak egységes hangjának megerősítése.
    2. Megmutatni a könyvtárak erősségét a fenntartható fejlődési célok elérésében.
    3. Értékes partnerként növelni jelenlétét a nemzetközi szervezetekben és üléseken.
    4. Együttműködni a könyvtáros szervezetekkel és könyvtárakkal a jogi és finanszírozási kihívásaik azonosítása és támogatása érdekében.
    5. Formálni a nyílt hozzáférés, a könyvtárak értéke, illetve a szellemi szabadság és emberi jogok kapcsán kibontakozó vitákat és a közvéleményt (IFLA, 2019).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ennek a pontnak valamennyi eleme kapcsolódik a könyvtárak társadalmi hasznosságának megerősítéséhez. Ehhez járult hozzá, hogy a szervezet 2023 novemberében Measurement, Evaluation and Demonstrating Impact of Library Services (A könyvtári szolgáltatások hatásának mérése, értékelése és bizonyítása) címmel egy tanfolyamot szervezett, ahol az IFLA hat régiójának két-két képviselője vett részt, akik majd később továbbadhatják a tréningen elsajátított tudást. A továbbképzésen a közösségközpontú logikai modell módszereit ismerhették meg a résztvevők. Ezzel a keretrendszerrel az IFLA egy olyan eszközt adott a könyvtárak és könyvtáros egyesületek kezébe, melynek segítségével egy egységes mérési és értékelési keretbe foglalva adhatnak számot elsősorban a közkönyvtárak és szolgáltatásaik hasznosságáról (IFLA Meet the Trainers, 2023).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyvtáros szervezetek mellett természetesen a könyvtárosképző intézmények is törekednek a könyvtárak hatásainak, társadalmi hasznosságának kimutatására. Erre bizonyítékul szolgál az ELTE Bölcsészettudományi Kar Könyvtár- és Információtudományi Intézet Valóságos könyvtár – könyvtári valóság 2013 novemberében indult konferenciasorozata (URL4) Tudósok a könyvtárakról szekció előadásai is, amelyekben a kar professzorai vallanak arról, hogy milyen szerepet töltöttek be életükben a könyvtárak. Csak néhány címet említve: Frank Tibor: A könyvtáraktól az internetig?; Déri Balázs: Mentem-é a könyvtárak által elébb?; Klaudy Kinga: Egy új tudományág születésének könyvtári vonatkozásai; Hetényi Zsuzsa: Kuckó, könyvtár, (élet)katalógus: a Z(árolt) könyvtől az E-könyvig; György Péter: A könyvtár ma: valóság, tárgyak, digitális dokumentumok; Mohay Tamás: Élet a könyvtárban, könyvtár az életben.
 

Eszközök és lehetőségek

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az eddigiekben csak néhány nagyobb jelenség és szervezet törekvéseinek bemutatására vállalkoztunk, ugyanakkor nem tekinthetünk el azoknak a klasszikus könyvtári eszközöknek a bemutatásától, amelyek hagyományosan hivatottak a könyvtárak tevékenységét mérni, melyek elemzése világosan rámutathat a használat módjára és eredményességére. A könyvtári munka egyetemes használhatóságát, adatainak egységesítését és konvertálhatóságát, az itt végzett munka minőségét elsősorban a szabványok biztosítják. Erre alapul a könyvtári statisztika, melynek nemzetközi szabványa (ISO 2789:2022) éppen honosításra vár.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szabvány fő fejezetei a hagyományos struktúrát követik: Fogalmak és meghatározások; A könyvtárak aktuális feladatai, típusai; A statisztikák felhasználása és előnyei; Statisztikai adatok jelentése; Statisztikai adatok gyűjtése; Hozzáférés és létesítmények; Menedzsment; Finanszírozás és kiadások; Könyvtári személyzet. Míg az elemek között számos érdekes, újszerű, tanulmányunk témájával is összefüggő részletet találhatunk, például: A könyvtár területén belüli és kívüli tevékenységek; A teljesítménymérésekre vonatkozó adatok; Hatásadatok; Felhasználói orientáció és képzés; Digitális erőforrások és szolgáltatások használata; Weboldal-látogatások száma; Szolgáltatások mobil eszközökhöz; Közösségi hálózati szolgáltatások; Speciális igényű célcsoportoknak nyújtott szolgáltatások. A gyűjteményeknél találkozhatunk az E-könyvek; Egyéb digitális dokumentumok; Adatbázisok; Ingyenes internetes források; Intézményi repozitóriumokban található dokumentumok; Adatok intézményi kutatási adattárakban elemekkel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A statisztika segítségével: figyelemmel kísérhetjük a működési eredményeket; összehasonlításokat tehetünk a hasonló szervezetek között; időbeli trendeket rajzolhatunk fel, és nyomon követhetjük az innováció hatásait; alapot biztosítunk a tervezéshez, a döntéshozatalhoz, a szolgáltatás minőségének javításához és az eredményekről való visszajelzéshez; tájékoztathatjuk a fenntartókat; bemutathatjuk a felhasználók által igénybe vett könyvtári szolgáltatások értékét, beleértve a felhasználók jövő generációinak potenciális értékét; megmutatja, hogy a könyvtárak költséghatékony módon szervezik-e szolgáltatásaikat; de szolgálhatja, kiindulási pontot jelenthet a könyvtári szolgáltatások népszerűsítésében, vagy demonstrálhatja a könyvtárak és fenntartóik, használóik elkötelezettségét is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A statisztika innovatív felhasználására példa az IFLA fejlesztésében kialakított, IFLA Library Map of the World vizuális világtérkép, amely a nemzeti statisztikai adatokra támaszkodva nyolc alapvető teljesítménymutatót jelenít meg, kiváló alapot adva az elemzésekhez, egy-egy ország reprezentáltságának, könyvtári szolgáltatási színvonalának bemutatására (Könyvtárak száma; Internet-hozzáféréssel rendelkező könyvtárak; Munkatársak; Önkéntesek; Regisztrált felhasználók; Személyes látogatások; Fizikai és elektronikus kölcsönzések könyvtártípusonként és összesítve is [URL5]. Az oldal a statisztikai adatok mellett az Egyesült Nemzetek (ENSZ) fenntarthatósági céljaival összefüggésben számos könyvtári tevékenységet mutat be történetek formájában. Legújabb fejlesztés, hogy országonként külön elemezve is lehetőséget ad a tagoknak a statisztikai adatokon nyugvó bemutatkozásra.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tanulmányunk témájából kiindulva említésre érdemes egy másik szabvány, az MSZ ISO 16439:2019 Információ és dokumentáció. Módszerek és eljárások a könyvtárak hatásának felmérésére című dokumentum, mely néhány megvalósítható módszert foglal össze, és felhasználhatóságukat példákkal gazdagon illusztrálja, ezzel adva lehetséges eszközt a könyvtár használatának gazdasági, társadalmi, de az egyén boldogulását tekintve is meghatározó hatásának felmérésére. A szabvány által segíteni kívánt területek: a könyvtárak stratégiai tervezése és belső minőségirányítása; a könyvtári hatások időbeli összehasonlítása, a hasonló típusú és küldetésű könyvtárak összehasonlítása; a könyvtárak szerepe és értéke a tanulásban és a kutatásban, az oktatásban és a kultúrában, a társadalmi és gazdasági életben; politikai döntések a könyvtárak szolgáltatási szintjein és stratégiai céljaiban (Dancs, 2021). A szabvány többek között a Minősített könyvtár pályázat anyagának összeállításában ad hathatós segítséget (URL6).
 

Összegzés

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyvtárak mára kiléptek az évszázadok alatt megszokott statikus könyvtár-olvasó viszonyrendszerből, és számos, a társadalom egyéb területein is hasznosítható, segítő, támogató, képességfejlesztő, hátrányos helyzetet kompenzáló tevékenységet folytatnak – ezekkel segítve a lakosság életminőségének javítását (Barátné Hajdu, 2017). Társadalmi, szociális, oktatási, kulturális és gazdasági szempontból is jelentős szerepet töltenek be a szűkebb és tágabb közösségek életében. Hatásuk vitathatatlan, hasznosságuk és értékük megkérdőjelezhetetlen, de mindennek mérése és tudatosítása szükségszerű feladat. A könyvtár, a felhasználó, a fenntartó társadalom közös szimbiózisban léteznek. A könyvtárak számára elsődleges a közösségi igények megértése és a hatásos szolgáltatások tervezése – mind a fizikai, mind az online térben –, amely csupán az első lépés annak érdekében, hogy az érintett felek megértsék értékünket és hatásunkat.
 

Irodalom

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

1997. évi CXL. törvény a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről. https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99700140.tv

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

American Library Association (2023): The State of American Libraries. Libraries Adapt and Innovate in the Midst of Record-Breaking Censorship Challenges. A Riport from ALA (American Library Association). https://www.ala.org/news/state-americas-libraries-report-2023

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Barátné Hajdu Ágnes (2017): Az élet minősége. Könyvtárosok a társadalom szolgálatában. Könyv, Könyvtár, Könyvtáros, 26, 8, 3–5. https://epa.oszk.hu/01300/01367/00293/pdf/EPA01367_3K_2017_08_003-005.pdf

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Dancs, Szabolcs (2021): Beszámoló a könyvtári szabványosítási tevékenységekről, Az Országos Könyvtári Szabványosítási Bizottság munkatervének teljesüléséről 2015–2020 között, valamint a Bizottság új munkatervéről a 2021–2025-ös időszakra. Könyvtári Figyelő, 67, 1, 56–62. https://epa.oszk.hu/00100/00143/00364/pdf/EPA00143_konyvtari_figyelo_2021_01_056-062.pdf

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

IFLA (2019): IFLA Strategy 2019–2024. https://www.ifla.org/units/strategy

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

IFLA (2023): Meet the Trainers – Measurement, Evaluation and Demonstrating Impact of Library Services. https://www.ifla.org/news/meet-the-trainers

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

ISO 2789:2022 International Library Statistics. Geneva: International Organization for Standardization, 2022.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Kiszl Péter (2021): Fenntarthatóság és társadalmi hasznosság: gazdaságfejlesztés innovatív könyvtári eszközökkel. Könyvtári Figyelő, 67, 2, 185–218. https://epa.oszk.hu/00100/00143/00365/pdf/EPA00143_konyvtari_figyelo_2021_02_185-218.pdf

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Linley, Rebecca – Usherwood, Bob (1998): New Measures for the New Library: A Social Audit of Public Libraries. British Library Research and Innovation Report 89. Sheffield: Department of Information Studies, University of Sheffield. https://archive.org/details/newmeasuresforne0000linl/mode/2up?view=theater

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Matarasso, François (1998): Beyond Book Issues: The Social Potential of Library Projects. London: CoMedia

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

MSZ ISO (2019): MSZ ISO 16439:2019 Információ és dokumentáció. Módszerek és eljárások a könyvtárak hatásának felmérésére. Budapest: Magyar Szabványügyi Testület. https://nektar2.oszk.hu/LVbin/LibriVision/lv_view_records.html

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Noh, Younghee (2021): A Study on the Evaluation Analysis of the Library’s Social Values. Journal of Librarianship and Information Science, 53, 1, 29–49. DOI: 10.1177/0961000620911695, https://www.researchgate.net/publication/349832664_A_study_on_the_evaluation_analysis_of_the_library’s_social_values

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

PLA – Public Library Association (2019): Impact Survey. American Library Association, April 26, 2019. Document ID: bed03ee9-452e-4329-9ef4-78ca6b1c61f3. https://www.ala.org/pla/data/impactsurvey

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave