Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A prózaepika

Korábbi, szórványos előzmények után a 18. században bukkan fel mennyiségileg és minőségileg is jelentősen a magyarországi irodalomban a prózaepika, s ezzel átalakul a prózai elbeszélésre vonatkozó műfajelméleti gondolkodás is. Az ekkor megalapozódó új műfaj azonban eltér attól, amit később, az 1830-as évektől regényként határoz meg a korabeli kritika. Maga az elnevezés is sokáig bizonytalan, a regény ezen előtörténetének elkülönítésére alkalmazott román terminus pl. jó darabig nem szerepel az ekkor megjelenő kötetek címlapján meghatározásként – igaz, a későbbiekben, a 18. század hetvenes éveitől egyre több regényelőszó vagy egyéb műfajelméleti reflexió kezdi tudatosan alkalmazni ezt a kifejezést. Ennek a megnevezésnek a számontartása és irodalomtörténeti fogalomként való alkalmazása azért célszerű, mert segíthet elkerülni egy szemléleti rövidzárlatot: ha ugyanis a regénytörténet (vagy tágabban: az epikatörténet) 18. századi periódusának megértésére vállalkozunk, vigyáznunk kell arra, hogy ez a műfajtörténet ne pusztán egy utólagos nézetből megkonstruált történeti folyamat sajátos előtörténetévé váljék. Hiszen a regény későbbi, a 19. század harmincas – negyvenes évektől felbukkanó műfaji variációi már olyannyira eltérő poétikai formát jelentenek, hogy az azokra alkalmazható fogalmak csak jelentős korlátozásokkal lennének alkalmazhatóak a 18. századi jelenségekre. A történetiség elve miatt tehát célszerű annak a poétikai rendszernek a lehetőségeiből kiindulnunk, amely alapvetően meghatározta a 18. századi műfajelméleti gondolkodást, s ezen belül megkeresnünk azokat a pontokat, amelyek legitim műfajjá tehették a nagyepika prózai műformáját is. Hiszen mindaz, amit a 18. század közepe románként foghatott fel, szűkebb szövegkorpusz volt, mint amelyet utólagos nézetből a magyar epika szerves részének tekinthetünk. A későbbi irodalmi folyamatok távlatából ugyanis pl. a 17. század végi, 18. század eleji emlékirat-irodalom is regénnyé volt olvasható, azaz a szövegalakításnak, a retorikai-poétikai felépítésnek ebből a hatástörténeti nézetből fölismerhetők voltak olyan jegyei, amelyek a fikciós próza későbbi változatainak közvetlen előzményeként mutatkozhattak meg. Ám ettől még ezek az igen fontos szövegek egykorúan nem voltak részei a korabeli románok mezőnyének.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave