Téglás Szilvia, Tőkés László

Bevezetés a Stata használatába - Feladatgyűjtemény

Egyetemi jegyzet


9. Feladatok a Becslési eljárások témakörhöz

Ismétlő kérdések
  1. A Stata a becslések során mit tekint mintának? Melyik, a becslés után használható paranccsal hívható elő a mintaelemszám?
  2. Melyik parancsokkal tud a legegyszerűbben dummy változókészletet létrehozni?
  3. Mi a különbség a correlate és pwcorr parancsok között?
  4. Említsen néhány parancsot, amelyek a regressziós eredmények formázására/kiírására alkalmasak!
 
Feladatok
  1. Nyissa meg a Stata beépített adatbázisai közül az auto.dta-t! Futtasson egy egyszerű OLS regressziót amely az mpg (megtett mérföldek) és a foreign dummy hatását vizsgálja az ár változóra!
    1. Olvassa ki a kapott outputból az R2 értéket, és értelmezze azt!
    2. Keresse meg az outputban és értelmezze a két magyarázó változóhoz tartozó koefficienseket!
    3. Mennyi lenne az ára a regresszió számításai szerint egy hazai, 0 mérföldet futott autónak?
    4. Készítsen egy lnprice nevű változót, amely a price változó logaritmusát mutatja, és futtassa le az előbbi regressziót úgy, hogy a price helyett ezt a változót használja. Miben változik a két magyarázó változó értelmezése?
    5. Futtassa le az előbbi regressziót a robust option kiegészítéssel. A regressziós output eredményei közül mik változtak, és mik nem változtak az előbbi futtatás eredményeihez képest?
     
  2. Nyissa meg a Stata lbw.dta nevű online elérhető adatbázisát a webuse parancs segítségével!
    1. Futtasson egy OLS-regressziót, amelyben a low változó szerepel eredményváltozóként, az age, lwt, race és smoke változók pedig magyarázó változóként!
    2. Milyen típusú változó a low változó? Futtasson egy, a problémát adekvát módon kezelő becslési eljárást az a) pontban használt magyarázó változókat használva!
     
  3. Nyissa meg a bevstata_education.xls  fájl Stata_data1 munkalapját! Mutassa meg a girlboy_ratio, literacy_youth és a prim_comp változók korrelációját a correlate és a pwcorr parancsokkal is! Meglepődik-e azon, hogy a két parancs eredménye ennyire eltér? Miből fakad az eltérés?
     
  4. Nyissa meg ismét az auto.dta beépített adatbázist!
    1. Futtassa le a reg price mpg foreign regressziót az eststo-estout parancskombinációk segítségével úgy, hogy csak a 0.05-ös és 0.01-es szignifikanciaszint kapjon *-ot (az előbbi egyet, az utóbbi kettőt)!
    2. Futtassa le az előbbi regressziót, majd az outreg2 parancs segítségével mentse a kapott regressziós outputot egy .doc fájlba! Az a) pont csillagokra vonatkozó jelölését alkalmazza itt is!
     
  5. Futtasson egy Mincer-típusú fix-hatásos regressziót a Stata online earnings.dta adatbázisán!
    (ln_wage=β0+β1*schoolyears+β2*workexperience-β3*workexperience2)
     
  6. Írja fel az alábbi modellek becsléséhez szükséges szintaxist!
    1. OLS-regresszió, amelynek függő változója depvar, a magyarázó változók pedig indep1 indep2 indep3. A regressziót súlyozza a weight nevű változóval!
    2. Panelregresszió, fix hatásokkal, amelynek függő változója depvar, a magyarázó változók pedig indep1 indep2 indep3. A keresztmetszeti azonosító neve ID, az időváltozóé pedig time.
    3. Instrumentális változós regresszió, amelynek függő változója depvar, a magyarázó változó pedig indep1 és az indep2 változót instrumentálja az indep3 változóval. Kérje a 2SLS becslés első szintjének megjelenítését is!
    4. Kvantilis regresszió minden 10. percentilisre, amelynek függő változója depvar, a magyarázó változók pedig indep1 indep2 indep3. A regressziót súlyozza a weight nevű változóval! Dolgozzon ciklus használatával!
    5. OLS-regresszió az első differenciákra, amelynek függő változója depvar, a magyarázó változók pedig indep1 indep2 indep3.
     
 


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 019 9

Hivatkozás: https://mersz.hu/teglas-tokes-bevezetes-a-stata-hasznalataba-feladatgyujtemeny//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave