Blahó András, Kutasi Gábor (szerk.)

Erőközpontok és régiók

a 21. század világgazdaságában


7.6.4. Kína és az Európai Unió

A hivatalos diplomáciai kapcsolatot az Európai Közösség (EK) és Kína 1975-ben vette fel. A lépés mögött inkább politikai, mint gazdasági megfontolások húzódtak. Az első európai–kínai kereskedelmi egyezményt 1978-ban írták alá Brüsszelben, majd az EK Kínára is kiterjesztette 1980-tól a GSP-rendszert. 1989-ben Európa befagyasztotta kapcsolatait és gazdasági szankciókat vezetett be. Az 1990-es évektől kezdődően a kétoldalú kapcsolatokban erős fellendülés következett be, mind az áru-, mind a tőkeforgalom vonatkozásában. 2005-től Kína lett az EU legjelentősebb külső szállítója, 2007-től pedig az EU vált Kína legjelentősebb értékesítési piacává (Inotai 2007). Mivel mindkét fél erős világgazdasági pozíciót nyert, magától értetődő, hogy megindult egyfajta partnerségi közeledés.
Az Európa és Ázsia közt kibontakozó multilaterális fórum (Asia-Europe Meeting, ASEM) keretében 1996 óta tartanak rendszeres találkozókat a részt vevő országok. Ez a dialógus egész Ázsiára vonatkozik, azonban szerves részét képezi a Kínával folytatott tárgyalások sorozata. 1998 évente kerül megrendezésre az EU–Kína csúcs, a 2009 májusában 11. alkalommal megtartott találkozót a felek kölcsönösen hasznos intézményként minősítették és megállapították, hogy Kína és Európa közösen és harmonikusan fejlődik, ami lényeges a világ harmonikus és fenntartható fejlődése kapcsán.

Erőközpontok és régiók

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 788 3

Vajon értjük-e, hogy mi zajlik a világgazdaság különböző pontjain? Hogyan lennének elkerülhetők a negatív sokkhatások és hogyan lehetne kihasználni a kedvező tendenciákat, ha nem ismerjük a világgazdasági környezetet? E kötet az Európai Unión kívüli világgazdaság megértéséhez nyújt segítséget. A következő három-négy évtized hangsúlyváltásai nagy vonalakban már kiolvashatóak a kötetből. Kiváló szakértők elemzik a nagyhatalmakat (USA, Kína, Oroszország, Brazília, India). Emellett feltárják a regionálisan jelentős hatalmak (többek között Nigéria, Dél-Afrikai Köztársaság, Ausztrália) vagy országcsoportok (ASEAN, Andok-csoport, Közép-Ázsia) gazdasági állapotát és a bennük rejlő lehetőségeket is. A világgazdasági ismeretek alapján a kötet záróakkordja egy külgazdasági stratégiai elemzés Magyarországra vonatkozóan.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-kutasi-erokozpontok-es-regiok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave