Dobák Miklós, Antal Zsuzsa

Vezetés és szervezés

Szervezetek kialakítása és működtetése


Felvezető eset – Acélüzem14

Az Acélüzem hengerelő részlegében (ahol forró acélszalagokat préselnek kemény hengerek között, hogy csökkentsék a szalagok vastagságát és megváltoztassák azok molekuláris összetételét) a főnököknek gondot okoz a szalagok végének töredezettsége. A végeket el kell távolítani, így a hulladék mennyisége növekszik, az elfogadhatónál nagyobb darabokat pedig tovább kell hengerelni. A művezető (aki a VI. vezetési szinten van) nem felel személyesen az így keletkező veszteségekért, a helyzet mégis kellemetlen, magyarázatra szorul, és bántja a szakmai büszkeségét is. Korábbi tapasztalatai alapján úgy véli, hogy a problémát talán az okozza, hogy a rudakat nem megfelelő ideig tartják a hőkezelő kemencében (ahol lassú tűzön izzítják azokat), mielőtt az ő részlegébe érkeznének. Az az érzése, hogy ha az izzítás idejét megnövelnék, a szalagok nem törnének el. Ezért a feletteséhez fordul (V. szint), hogy beszéljen az izzító részleg vezetőjével (IV. szint), hogy hosszabb ideig hevítsék a szalagokat. Felettese így válaszol:
– Talán jobb volna, ha előbb a kutatási osztály kohászati részlegével egyeztetnénk, hátha a további hevítés megnehezítené a csiszolást és az alakítást, és ez a fogyasztók kárára menne. Felhívom a kohászati kutatási igazgatót, ő majd megmondja, kihez forduljunk.
A kohászati kutatási igazgató (III. szint) a következőket mondja:
– Kiküldöm Charleyt, hogy nézzen körül, aztán majd értesítelek.
Charley technikusként (VI. szint) dolgozik a kutatási és fejlesztési osztályon, és körülbelül a művezető szintjén áll a hierarchiában. Charley azonban jobban ismeri a problémát, mint közvetlen felettese a kutatási csoportban (V. szint) vagy a műszaki kutatás igazgatója (IV. szint), aki több csoport irányítását végzi, és ezért a részletekről nincs tudomása. Charley így szól a hengerelő részleg vezetőjéhez:
– Sajnos egyelőre semmit sem mondhatok. Elképzelhető, hogy eredményre vezet az ötletük, de mindenesetre jól teszik, hogy megvizsgálják a kérdést. A vizsgálat viszont egy hétig is eltarthat, sőt mivel nem ez az egyetlen dolgunk, akár egy vagy két hónapig is. Ahhoz, hogy a dolgot programba vehessük, szükségünk van egy meghatalmazására az „A” kutatási csoportvezetőtől, neki pedig előzetesen a műszaki kutatási igazgatóval (IV. szint) kell egyeztetnie. Az igazgató most egy hétig házon kívül van, mivel az egyik telephelyen tesz látogatást. Ha azonban meg tudjuk becsülni a többi program időbeli csúszását, akkor felhívhatjuk őt telefonon. Kétlem, hogy mindennek bármiféle hatása lenne a termelésre. Ha viszont ebből az acélból vágóeszközöket készítünk a szerszámgépekhez, akkor ez a generált hő miatt befolyásolhatja a vágófelületek élettartamát. Valakinek meg kellene vizsgálnia, hogy hogyan hasznosíthatja ezt a fogyasztó.
Ezek után a hengerelő részleg vezetője felhívja az értékesítés controllerét (IV. szint), hogy megtudja, ki az ügyben érintett értékesítési ügynök. A controllertől a következő tájékoztatást kapja:
– James az értékesítési ügynök (VI. szint), ő most házon kívül van. A rosszban van valami jó is, mivel az ország túlsó végében, de legalább általunk ismert helyen tartózkodik. Nem tudom, hogy hogyan lehetne ezt rendezni, de majd utánanézek.
Az értékesítési ügynök néhány nap múlva jelentkezik a hengerelő részleg vezetőjénél:
– Minden rendben lesz. Bár előbb tájékoztatnunk kellene a vevőket a változásról, ekkor ugyanis felmérhetnék eszközeik élettartamát; elég komoly vevők, és érdekli őket a dolog. Van viszont egy kis bibi, ugyanis kényes tárgyalások folynak a vevőcéggel. Nincsenek pontos információim, de azt hiszem, valami rozsdamentes acélról van szó. Az értékesítési elnökhelyettes titkárnőjétől hallottam róla. Jobb lenne megbeszélni a szerszámacél-értékesítéssel.
Az ügy most a szerszámacél-értékesítési részleg vezetőjénél (IV. szint) van.
– Igen, tárgyalásokat folytatunk a Universal céggel az új típusú rozsdamentes acél ügyében. Természetesen ez az ügylet nemcsak a szerszámacél-értékesítési részleget érinti. Majd ellenőriztetem az értékesítési elnökhelyettessel (II. szint) a tárgyalások menetét, vagy ha ő nincs bent a héten, akkor az elnököt (I. szint) kérem meg erre. Természetesen semmit sem rögzíthetünk írásban, és a telefon használatától is tartózkodnunk kell, tudod, az ipari kémek…
Az értékesítési elnökhelyettes (II. szint) a következőket mondja a szerszámacél-értékesítési részlegvezetőnek (IV. szint):
– A labda a termelési elnökhelyettesnél van, és a helyzet az, hogy kedvezőbbek a szállítási feltételeink, mint a versenytársaké. Mondd meg a termelésnek, hogy lépjenek tovább, ha akarnak.
(Aztán így mormog magában:
– Mi a fenének jönnek minden piti üggyel hozzám? Mi dolga van akkor a termelési elnökhelyettesnek?)
A tízhüvelykes hengerelő művezetője, aki sokáig töprengett azon, hogy vajon miért tart egy ilyen egyszerű ügy hetekig, végül megszerzi az izzító részleg beleegyezését. Erről értesíti az értékesítési képviselőt, hogy ő tájékoztathassa a vevőt az acélon végrehajtott kisebb változtatásokról. A képviselő úgy dönt, hogy a vevőnek azt fogja mondani, hogy az új acél jobb minőségű és kevésbé törékeny, mivel azt reméli, hogy ilyen információk birtokában a vevő eszközélettartam-vizsgálatai pozitív eredménnyel járnak majd. A művezető ezek után kipróbálja az új módszert, és azt találja, hogy a rudak végeinek töredezettsége és így a szükséges csiszolás mennyisége szemernyit sem változott.
83.ábra. Az acélüzem szervezeti struktúrája
Definíció
A funkcionális szervezet egydimenziós, többvonalas szervezeti forma, amelyben az elsődleges munkamegosztás funkcionális elven történik, a döntések erősen központosítottak, valamint a működés erősen szabályozott.
14 Charles Perrow: Szervezetszociológia. Osiris Kiadó, Budapest, 1997, 48–51. oldal alapján.

Vezetés és szervezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 826 2

GONDOLKOZOTT MÁR AZON, HOGY…

- mi a vezető feladata?

- miért készítenek stratégiát a vállalatok?

- miért létezik sokféle szervezeti modell?

- miként lehet motiválni másokat?

- hogyan kontrollálhatja a vezető a kitűzött célok elérését?

- miért lehetnek sikeresek a szervezetek akkor is, ha egészen eltérő módon szervezik meg a munkát, és vezetőik is egészen más személyiséggel bírnak?

Ilyen és ehhez hasonló, egészen mindennapi kérdésekre ad választ könyvünk, amelynek fókuszában a vezető és a szervezet áll. A könyvben a vezető stratégiaalkotási, szervezési, személyes vezetési (leadership-) és kontrolltevékenységéhez kapcsolódó ismereteket vesszük sorra. E vezetési funkciók közül kiemelten foglalkozunk a szervezéssel, illetve a szervezeti struktúrákkal. Illusztratív felvezető esetek, háttéranyagok, ellenőrző kérdések, különböző alkalommal (képzéseken, tréningeken, versenyeken stb.) feldolgozható esettanulmányok, szituációs játékok, szószedet, a szakkifejezések angol és német fordításai segítik a könyv felsőoktatásban történő felhasználását, de a bőséges tudásanyagot haszonnal forgathatják üzleti és közszolgálati szervezetek vezetői is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dobak-antal-vezetes-es-szervezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave