Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


A területi politika fogalmi rendszere

A területi politika tartalmának meghatározásánál abból kell kiindulnunk, hogy a területrendszer a társadalom, a gazdaság, a földrajzi helyzet, a természeti tényezők és az emberi erőforrások térben eltérő együtteséből alakul ki. Ezen elemek kombinációja nagyon sokféle lehet, ráadásul adott, konkrét helyekhez kötődik, ily módon a területrendszer egyben területi tőkeként is felfogható. A nagyfokú különbözőség és az eltérések széles skálája magyarázza, hogy a modern társadalmak beavatkoznak a területrendszer működésébe a piac kedvezőtlen hatásainak mérséklése, az egyes térbeli erőforrások hátrányos következményeinek csökkentése vagy a területi tőke aktivitásának növelése érdekében. A területi politika éppen ezeknek a beavatkozásoknak az elméleti kereteit, majd az azokra épülő stratégiát és tényleges megoldási módokat határozza meg. A területi politika fogalmát számos szempont alapján járjuk körbe, hogy egyértelműsítsük álláspontunkat annak tartalmát illetően. Ez az új közpolitika arra irányul, hogy egy adott országnak vagy országok közösségének térbeli szerkezete hosszú távon milyen elvek, irányok szerint alakuljon, s azokat milyen eszköz- és intézményrendszerek határozzák meg.

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave