Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


Államszervezési és fejlesztési modellek

Az állam a hatalmat képviseli, ami az adott ország egész területére érvényes. A hatalom érvényesítéséhez az országot területi egységekre kell felosztani, ami viszont számos tényezőtől függ, több szempont alapján is lehetséges. Ezek a tényezők lehetnek történeti elemek (pl. az államot alakító területi, egyben hatalmi egységek vagy a hosszú idő alatt kialakult területi egységek), kulturális tényezők (pl. nyelvi különbségek, eltérő mentalitás), nemzetiségi jellemzők (pl. korábban más államokhoz tartozó népesség, amely más nyelvet, kultúrát képvisel), táji, földrajzi elkülönült egységek (pl. szigetek, tartósan elzárt helyi térségben élők) és gazdasági szempontok (pl. ipari körzetek, fejlődő térségek, perifériák). Az állam egyrészt ezen szempontok alapján, másrészt pedig a politikai viszonyok szerint alakítja ki területi egységeit, területi beosztását. A területi beosztás együtt járhat a hatalom megosztásával, ennek két szélső formája a központosított (unitárius) és a szövetségi (föderatív) állam.

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave