Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


A kohéziós politika célrendszere

A 2007–2013 közötti programozási időszakban a 2000-ben elfogadott lisszaboni stratégia célkitűzéseinek megvalósítása képezi az Európai Unió regionális politikájának fő irányvonalát. A Növekedés és foglalkoztatás (Growth and Jobs) címet viselő dokumentum azt tűzte ki célul, hogy az Európai Unió 2010-re a világ legversenyképesebb és legdinamikusabban fejlődő tudásalapú gazdaságává váljon. Az elérendő gazdasági növekedést azonban nem a természeti erőforrások kihasználására, hanem a tudásra és az innovációra kell alapozni, a növekedésnek fenntartható módon, a társadalmi kohézió erősítésével és a lakosság életminőségének növekedésével párhuzamosan kell megvalósulnia. A stratégia 2005. évi félidős értékelése során feltárt hiányosságok, a tényleges előrehaladás nem kielégítő mértéke miatt megtörtént a stratégia felülvizsgálata, majd – a bizottság javaslata alapján – sor került annak megújítására (Növekedés és… 2005). Az új kezdetet követően az unió közösségi stratégiai irányelveket, iránymutatásokat (Community Strategic Guidelines for Cohesion policy) adott ki a 2007–2013 közötti időszakra vonatkozóan, amelyek egyrészt biztosítják a kohéziós politika és a lisszaboni célok összehangolását, másrészt hozzárendelik a stratégia megvalósításához a kohéziós politika forrásait (2006/702/EK). A stratégiai iránymutatások értelmében a kohéziós politika által támogatott programoknak az alábbi három prioritásra kell koncentrálniuk a forrásokat (2006/702/EK):

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave